Araç Bakımı Uzun Yol İçin Nasıl Yapılır?

Araç bakımı uzun yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Genel olarak bakım, araçların parçalarının genel bir kontrolüne denir.

Gerek iş gerekse tatil amaçlı pek çoğumuz uzun yola çıkıyoruz. Bu yolculuklarda en istemediğimiz senaryo ise araçların sorun çıkarmasıdır. Bu durumlarla karşılaşmamak için ise araçların bakımı sağlanmalıdır. Peki uzun yol öncesi araç bakımında neler yapılır?

Uzun Yola Çıkmadan Önce Arabada Ne Tür Bakımlar Yapılmalı?

1. Hasarlı parçalara dikkat etmelisiniz.

Periyodik araç bakımı yapan kimselerde zaten hasarlı parça olması beklenmez. Ancak her ihtimale karşı kendi kontrollerinizi yapmalısınız. Far, araç motoru parçaları ve aynaları kontrol edebilirsiniz. Eğer periyodik olarak aracınızı kontrol ettirmiyorsanız konforlu ve güvenli bir uzun yol için araç bakımınızı yaptırmalısınız.

2. Frenlerin sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Frenlerin verimli çalışmaması pek çok kazayı beraberinde getirir. Bu durumu önlemek içinse frenleri dinleyerek bize söylediklerini anlamak gerekir. Fren sesinde sürtünme veya gıcırdama duyuyorsanız mutlaka bir servise baktırmalısınız. Ayrıca fren sıvısını kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.

3. Araç tekerleklerini kontrol etmeyi unutmayın.

Tekerlekler, uzun bir yolculuğa çıkarken size problem çıkartabilecek en temel parçalardır. Yolculuğa çıkmadan önce tekerlek hava basıncının iyi olduğundan emin olmalısınız. Yolculuk esnasında herhangi bir sorun olması durumda yedek lastik ve lastik değiştirmek için gerekli aletleri arabanızda bulundurmalısınız.

4. Yağ ve şanzıman sıvılarını kontrol etmelisiniz.

Araç bakımı içerisinde yağ durumu ve şanzıman sıvıları oldukça önemlidir. Yağ kontrol çubuğu ile yağ durumunu kontrol edebilirsiniz.

5. Akünüzün bitmediğinden emin olmalısınız.

Araçların çalışması için akü gereklidir. Dolayısıyla akü kontrolü araç bakımında en önemli kısımlardandır. Yola çıkmadan önce akünüzün dolu ve sağlıklı çalışıyor olmasına dikkat edin. Akünüzün bitmesi durumunda yardım almak için takviye kablosu bulundurmayı ihmal etmeyin.

6. Araç Bakımı için Antifriz sıvı seviyesini kontrol etmelisiniz.

Antifriz radyatördeki suyun donmasını önler. Aynı zamanda soğutma siteminin aşınmasını, kireç ve pas tutmasını engelleyerek araçları korur. Bu yüzden özellikle soğuk bölgelere seyahat edecekler için antifriz sıvı seviyesi oldukça önem taşır.

7. Silecekleri ve silecek suyu seviyesini kontrol etmelisiniz.

Silecekler araç bakımı içerisinde o kadar önemli gözükmese de yağmurlu havalarda vazgeçilmezdir. Silecekler yaz aylarında maruz kaldığı ısıyla birlikte yıpranıp özelliğini yitirebilmektedir.

Uzun Yol Araç Bakımı Fiyatları

Araç bakımı serviste mi yapılmalı diye soruluyor. Bunun kesin bir cevabı yok. Araç bakımını kendiniz yapabilirsiniz. Elbette bazı durumlarda servise gitmeniz gerekebilir. Araç bakımı fiyatları oldukça değişiklik gösterir. Çünkü her aracın bakım ihtiyacı ve parça fiyatları birbirlerinden farklıdır. Ayrıca gitmiş olduğunuz servisin kalitesi de fiyatlandırmada oldukça etkilidir. İyi bir araştırmayla kendinize uygun kaliteli araç bakım hizmetini bulmalısınız.

Uzun Yolda Araba Dinlendirme

Özellikle dizel araçlarda araç dinlendirme oldukça önem taşıyor. Uzun süreler kesintisiz kullandıktan sonra kontağı aniden kapatmak dizel araçlara zarar veriyor. Bu durum benzinli motorlarda da az da olsa geçerli. Bu zararın önüne geçmek, uzun yolda arabayı dinlendirmek için şöyle yapmalısınız:

Öncelikle aracınızı durdurun ve motoru rölantide çalıştırmaya devam edin. 1-2 dakika rölantide çalıştıktan sonra kontağı kapatın. Bu sayede hem dizel hem de benzinli araçlarda motora zarar vermemiş olursunuz. Uzun yolda araba dinlendirme de araç bakımı kadar önemlidir.

Araç Bakımı Uzun Yol Hazırlığı

Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı yapmış olmalısınız. Buna ek olarak konforlu bir yolculuk için aracınızı temizleyebilirsiniz. Yakıt deponuzu doldurmalısınız. Ayrıca yedek lastik, ilk yardım çantası ve trafik çantası bulundurmalısınız. Araca binmeden önce ehliyet, ruhsat vb. belgeleri unutmamalısınız.

Bu makalemizde uzun yola çıkacaklar için araç bakımını derinlemesine analiz ettik. Ayrıca şu yazımıza da göz atabilirsiniz. Conta Yanması Nedir? Nasıl Engellenebilir?