Conta Yanması Nedir? Nasıl Engellenebilir?

Motor conta yanması problemi birçok otomobil kullanıcısının karşılaşabileceği bir problem. Bu yüzden bu problemle karşılaşmadan önce bazı şeylere dikkat etmek büyük önem taşıyor. Otomobillerde hiç beklenmedik bir anda birçok problem ortaya çıkabiliyor. Bu problemlerden dolayı araç neredeyse hiç kullanılamaz hale bile gelebiliyor.

İşte bu yüzden otomobilin bakımlarını yaptırmak ve otomobil hakkında bazı fikirlere sahip olmak oldukça önemli. Çünkü gözden kaçırılacak ufak bir detay bile araçta conta yanması gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu problemler ilk başta araca çok büyük zararlar vermeyebiliyorlar. Ancak bu problemler yüzünden araçta zamanla daha büyük sorunlarda ortaya çıkabiliyor.

Conta Yanması Nedir? Conta Neden Yanar?

Otomobillerde özellikle sıcak havalarda ortaya çıkan conta yanması problemi otomobil sahipleri için can sıkıcı olabiliyor. Aniden ortaya çıkabilen bu sorun sebebiyle araçta büyük hasarlar oluşabiliyor. İşte bu yüzden bu tarz problemle karşılaşmamak için önceden bazı önlemler almak gerekebiliyor.

Yazımızın devamında bu sorunla karşılaşmamak için ne gibi önlemler alabileceğinizden bahsedeceğiz. Ancak ondan önce sizlere contadaki bu yanma problemi hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. İlk olarak bu sorunun hararet sonrası ortaya çıktığını belirtelim. Yani otomobiliniz hararet yaptıysa conta yanmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Çünkü aracınız hararet yaptığında silindir kapağı ile motor bloğu arasında bulunan conta yanabilmektedir. Üstelik conta yandıktan sonra contanın yandığı bölgeye göre araçta tekleme gibi problemlerin de ortaya çıkması söz konusudur. Eğer araç bu şekilde kullanılmaya devam edilirse ilerde aracın motoru kullanılamaz hale bile gelmesi kaçınılmazdır.

İşte bu yüzden conta yanması problemi gerçekleşmeden önce bazı önlemler almak önemlidir. Bu önlemlerde tabi ki temel olarak aracın hararet yapmamasına yönelik alınmalıdır. Kısacası conta yanmasının temel sebebi aracın hararet yapması olduğu için hararete karşı önlemler almak en doğrusu olacaktır.

Conta Yanması Nasıl Engellenebilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi contadaki bu yanma probleminin temel sebebi hararettir. Bu yüzden aracın hararet yapmaması için gerekli önlemleri almanız doğru olacaktır. Eğer bu sorunla karşılaşmamak için nasıl önlemler alacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Conta yanmasına karşı alabileceğiniz önlemlerin birçoğu aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Conta Yanması Engelleme

  • Araçtaki su seviyesi düzenli olarak kontrol edilip gerektiğinde ekleme yapılmalıdır.
  • Araca her zaman antifriz konulmalıdır. Ancak antifriz kullanımı bilinçli ve dikkatli şekilde yapılmalıdır.
  • Aracı kullanırken sık sık hararet derecesi kontrol edilip gerekli durumlarda araç soğuyana kadar dinlendirilmelidir.
  • Trafikte sert dur kalk yapılmamalı.
  • Aracın bakımları düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Conta yanması nasıl engellenir? Sorusunun bazı cevapları bu şekilde oluşuyor. Bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde conta yanmasıyla karşılaşma ihtimaliniz fazlasıyla düşecektir. Ayrıca şu içeriğe de göz atabilirsiniz. Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır?