Selülozik Kaynak

Selülozik kaynak elektrodu, karakterli örtüye sahip bir elektrod çeşidi olup yüksek nüfuziyet sağlar. Bundan ötürü özellikle kök ve dolgu pasolarının yukarıdan aşağı pozisyonunda yapılması için uygundur. Ark ortamında örtünün oluşturduğu yoğun gaz sayesinde kaynak dikişinde gözenek oluşma riski engellenmektedir. Kirli ve yağlı çeliklerin kaynağında ortaya çıkan problemleri en düşük seviyeye indirger. Boru hattı, gemi inşa, depolama tankları ve diğer montaj işlerinde sıkça tercih edilmektedir. Yukarıdan aşağı pozisyonda kaynak yaparken; kök pasoda DC de elektrod negatif (-) kutupta, dolgu ve kapak pasolarında DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanılması önerilmektedir.

Selülozik Kaynak Elektrodları Özellikleri

  1. Her pozisyon kaynağı için uygun olan örtülü selülozik elektrodlardır.
  2. Borular ve saç metal plakaların düşük akım değerlerinde kullanılması için tasarlanmıştır.
  3. Yüksek nüfuziyet sağlar.
  4. Kök ve dolgu pasolarının yukarıdan aşağı pozisyonunda yapılması için çok idealdir.
  5. Molibden alaşımlı elektrod cinsleri yüksek dayanımlı çeliklerin kaynağında uygundur.
  6. Nikel alaşımlı elektrod türleri mikro ve hafif alaşımlı çeliklerin yanı sıra yüksek dayanımlı çelikler için de uygundur.

 Bu yazımızda, malzemeleri birbirine birleştirmek için kullanılan kaynak yöntemlerinden selülozik elektrod kaynağını ele aldık. Ayrıca bir başka makale olan Bazik Elektrod Kaynağı Nasıl Yapılır? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.