Bazik Elektrod Kaynağı Nasıl Yapılır?

Bazik Elektrod Kaynağı Nasıl Yapılır
Bazik Elektrod Kaynağı Nasıl Yapılır

Bazik elektrod ile boru kaynağı yapmak için öncelikle uygun kaynak ağzı tasarımı yapmak gereklidir. Bu genellikle atlanan bir konudur. Genellikle dar açılan kaynak ağızları nüfuziyet ve uygulamada çeşitli zorluklar çıkarabilmektedir. Gereğinden geniş açılan kaynak ağızları ise yüksek ısı girdisi ve fazla kaynak materyali kullanmaya neden olur. Bazik elektrodla boru kaynağı yapılırken aşağıdan yukarıya uygulama yapılmalıdır. Uygulama sırasında karbonlu çelik alaşımlı boru üzerine 60 derece kaynak ağzı açılır. Boru üzerinde açılan ara boşluk ise 2,5 mm olarak belirlenmelidir.

Bazik elektrodla kaynak yapılırken boru sabit tutulur ve herhangi döndürme yapılmaz. Bu pozisyona 5G adı verilir. Kullanılan elektrod düşük hidrojenli elektroddur. Makine olarak da endüstriyel kaynak makinesi tercih edilmektedir. Kaynakçının ark banyosunu rahatça görebilmesi için doğru pozisyonda olması kaynak hızını belirlemesi açısından önemlidir. Ayrıca pasolararası cüruf temizliği ihmal edilirse üst pasolarda kaynak hatasının olması kaçınılmazdır.

Başlangıç ve bitiş noktalarında kaynağa biraz yukarıdan başlanmalıdır. Böylece krater bölgesinin eritilirken kaynağın yukarıya doğru devam etmesi krater hatasını önler. Doğru kaynak uygulamasında elektrodun yanışı yumuşak ve sıçraması az olmalıdır.

Bazik Elektrod Kaynağı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazik elektrodla boru kaynağı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri doğru elektrod seçimi ve doğru çap seçimidir. Diğer bir deyişle doğru kaynak yöntemi ve doğru sarf malzemesi seçimi diyebiliriz. Boru kaynağı yapılırken kalite kontrol beklentilerine göre kökte selülozik elektrod, tik kaynağı veya bazik elektrodun seçimi yapılabilmektedir. Buradaki çarpıcı nokta elimizde olan projenin gözenek toleransına, ısı girdisine ve mukavemet beklentilerine göre seçim gerçekleştirmektir.

Bazik elektrod kaynağında diğer önemli adım ise doğru elektrod çapı seçimidir. Olması gerekenden fazla elektrod seçilen uygulamalarda kaynak ağzına girmek için zorluk çıkabilmektedir. Ayrıca ısı girdisi olarak da olumsuz durumlar yaratması söz konusudur. Elektrod çapı mutlaka ana malzemenin kalınlığına uygun olmalıdır. Ayrıca elektrod çapı seçiminde kaynak tasarımı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazik Elektrod Kaynağı Yapılırken Ana Malzemelerin Temizliği

Bazik elektrodun boru kaynağı ve diğer tüm malzemelerin kaynağı da dahil olmak üzere ana malzemelerin temizliği doğru kaynak için önemlidir. Yağlı, kirli, paslı ana malzemeler hem gözenek kirliliği yaratır hem de nüfuziyet problemlerine yol açar.

Bazik elektrod kaynağında dikişin kimyasal ve mekanik özellikleri