Oksi-Asetilen Kaynağı Nedir

Oksi-Asetilen Kaynağı, halk arasında Oksijen kaynağı olarak bilinmektedir. Bu kaynak çeşidi metalleri hem kaynatmak hem de kesmek için kullanılmaktadır. En yaygın yakıt olarak asetilen gazı kullanıldığından ötürü genellikle oksi asetilen kaynağı olarak anılmaktadır. İlk olarak 1903 yılında Fransız mühendisler Edmond Fouché ve Charles Picard tarafından geliştirilmiştir.

Oksi-Asetilen Kaynağı Nasıl Yapılır

Oksijen kaynağı ile yanıcı gazların ( asetilen , propan , Lpg) üfleç ucunda birleşmesi sonucu oluşan alev ile kaynak işlemi gerçekleşir. Yüksek ısı ile oluşturulan kaynak banyosu istenilen dikiş boyunca ilerletilerek banyoya genellikle metal kaynak teli damlatılmaktadır. Böylece hedeflenen miktarda dolgu gerçekleşir.

Oksijen Kaynağı Avantajları

  1. Kaynak yapım sürecini kolaylıkla takip etmek mümkündür.
  2. Alev ve ısıyı ayarlamak mümkündür.
  3. Hür türde pozisyon için kullanıma elverişlidir.
  4. Maliyeti oldukça uygundur.

Oksijen Kaynağı Nerelerde Kullanılır

Oksijen Kaynağını metal, dökme demir, alaşımı olmayan veya alaşım oranı düşük çeliklerde kullanmak mümkündür. Her türdün pozisyon için uygundur. Borular, saç metal ve tesisat tamir işlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Bu yazımızda Oksi-Asetilen kaynağı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ayrıca şu makaleye de göz atabilirsiniz. Bazik Elektrod Kaynağı Nasıl Yapılır