Modern talaşlı imalat yöntemleri nelerdir?

Yeni teknolojiler yeni fırsatlar sunar ve üreticilerin geleneksel operasyonları yönetme şeklini değiştirir. Modern teknoloji, ticari dünyayı sarsacak kadar endişe verici bir hızla ilerliyor. Makine öğrenimi ve yapay zekadan Nesnelerin İnterneti ve bulut bilişime kadar, yeni teknolojiler yeni fırsatlar sunarken aynı zamanda üreticilerin geleneksel operasyonları ele alma biçimlerini de değiştiriyor.

İşleme dünyasında da durum tam olarak budur. Bir zamanlar geleneksel hassas işleme yöntemleri tercih ediliyordu, ancak o zamandan beri bu değişti. Birçok yeni işleme süreci, geliştirilmiş verimlilik, daha düşük işletme maliyetleri, daha yeşil ve daha çevre dostu çözümler ve tabii ki görevler için daha yüksek hassasiyet dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlamayı vaat ediyor.

İşleme alanının nereye gittiğini gerçekten anlamak için bazı yeni trendleri göz önünde bulundurmak mantıklıdır. İşleme sürecinin mevcut durumu üzerinde büyük olasılıkla önemli bir etkiye sahip olacak, bu süreç hattından gelen bazı değişiklikler aşağıda verilmiştir.

1. Daha akıllı, uzaktan çalıştırılabilir çözümler

IoT veya nesnelerin İnterneti, çeşitli ekipman üzerindeki kontrolü iyileştirmek ve daha fazla bilgi sağlamak için akıllı bağlı cihazları (akıllı sensörler dahil) birleştirir. Aynı zamanda otomasyon sistemlerini tamamlar, böylece süreçler tamamen düzenlenebilir ve yeni yollarla yönetilebilir.

Çeşitli makineler daha sonra otonom olarak çalışabilir ve bir şeyler ters gittiğinde yalnızca insan girdisi veya gözetimi gerektirir. Ancak IoT ve benzeri teknolojinin güzelliği, bu sistemlerin olumsuz bir olaydan çok önce gerekli uyarıları ve verileri gönderebilmesidir. Bu ön bilgi, büyük ölçüde sürekli olarak akan ve anında analiz edilen gerçek zamanlı bir veri akışı sayesindedir.

Proje yöneticileri ve bakım ekipleri, ekipmanı daha doğru bir zaman çizelgesinde takip edebilir. Yani, ekipmanı çevrimdışına almadan veya işlenen mal ve malzemelerde kusurlara neden olmadan önce sorunları çözebilirler. Çıktı ile ilgili bir sorun ortaya çıktığında, IoT aracılığıyla sağlanan sağlam bilgiler, bir sorunun daha hızlı ele alınmasına yol açabilir. Sonuç olarak, çok daha sorunsuz ve verimli bir çalışma sağlar.

2. Lazer ışınlı işleme

Bu yenilikçi ve nispeten yeni yöntem, talaş veya malzeme kaldırma için termal bir işlemdir ve lazer mikro işleme (LBM) olarak da bilinir. Yüksek enerjili bir lazer ışını, bir iş parçasına veya bileşene odaklanır ve termal enerji hedeflenen yüzeye aktarılır. Füzyon ve buharlaştırma yoluyla, metalik veya metalik olmayan hedeflenen malzemeler çıkarılır.

Mühendisler ayrıca kaynak, kaplama, dağlama, yüzey işleme, delme ve kesme işlemlerini de uygulayabilirler. Çevredeki kenarları ve yüzeyi eritmeden veya değiştirmeden camı kesmek için sıklıkla kullanılır.

Lazer ışını işleme, özellikle karbon fiber malzemeler ve daha dayanıklı kompozitler için imalatta daha yaygın bir şekilde benimseniyor. Listede kendi yerini hak ediyor çünkü lazerler alabildiğiniz kadar fütürist. Lazerlerin pratik kullanımını tartışmaya başladığınızda – LBM’de olduğu gibi – en ileri seviye sınırında olduğunuz açıktır.

3. Katmanlı üretim veya 3D baskı

AM ve 3DP endüstriyel dünyada patlama yaptı. İlk yazıcılar yalnızca plastik ve ABS tipi malzemelerle çalışmak üzere tasarlandı, ancak o zamandan beri teknolojiler çok yol kat etti. Bugün; beton, ahşap, çelik ve artan bir dizi metal, alaşım, seramik ve metal matrisli kompozit malzemeler dahil olmak üzere çeşitli hammaddelerden ürünler ve bileşenler oluşturabilirler.

Bu teknolojiyle ilgili en heyecan verici trend, hibrit işlemedir: Ürün geliştirmeyi iyileştirmek için hem geleneksel CNC işleme hem de 3D baskı çözümlerini içerir. Üreticiler, yarattıkları ürünler üzerinde çok daha fazla kontrole sahiptir ve anında değişiklik yapabilir, bu da her yerde daha fazla esneklik anlamına gelir. Tüm süreç, geleneksel işleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha hızlı, daha verimli ve inanılmaz derecede doğru.

Ayrıca, katmanlı üretim, üretimin gerçekleştiği hedef veya kaynak konumunu değiştirir. Malzemeler ve bileşenler, taşınabilir (ancak aynı derecede yetenekli) bir yazıcı kullanılarak doğrudan bir iş sahasında yazdırılabilir. Aynı şey tüketici sınıfı ürünler için de yapılıyor, böylece üreticiler müşteriye her zamankinden daha yakın ürünler üretebiliyor. Ayrıca, üreticilerin benzeri görülmemiş bir kişiselleştirme derecesi sunmalarına olanak tanır.

4. Otomatik kaplama sistemleri

Metaller ve ahşaplar kesildikten, yeniden boyutlandırıldıktan veya modifiye edildikten sonra, parlak, daha cilalı bir görünüm elde etmek için dış katmanlarının veya yüzeylerinin bitirilmesi gerekebilir. Bu alanda bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, süreçler her zaman olduğu gibi hala nispeten aynıdır. Birçok yeni yöntem bile hala tutarlı, yüksek oranda tekrarlanabilir bir süreç kullanmaktadır. Kısmen günümüz teknolojileri nedeniyle otomasyonun parladığı yer burasıdır.

Robotik destekli sonlandırma sistemleri, tüm bu süreci değiştirebilir, genel endüstrinin kalitesinde ve çıktısında devrim yaratabilir. Örneğin robotik aşındırıcı püskürtme sistemleri; çıktı kalitesi, verimlilik, çok yönlülük ve genel güvenlikte benzersiz iyileştirmeler sunar. Bu çözümler, endüstrinin çok daha verimli ve otomatikleştirilmiş bir ortama doğru yöneldiğini gösteriyor.

5. Alışılmışın dışında işleme yöntemleri

Lazer ışınlı işleme, işlemede son zamanlarda ortaya çıkan tek yenilik değil. Bir sıçrama yapan (veya yakında yapacak) diğer yöntemler şunları içerir:
• Elektrokimyasal İşleme (ECM)
• Ultrasonik İşleme veya Döner Ultrasonik İşleme (RUM)
• Merdane Parlatma
• Su Jeti İşleme veya Su Jeti Kesme (WJM)
Her biri farklı şekilde uygulanır ve özel, etkili teklifler sunar. Geleneksel işleme sürecine fayda sağlar. Örneğin su jeti ile kesme, daha çok büyük malzemeleri ve parçaları kırpmak veya azaltmak için tasarlanmış eksiltici bir işlemdir. Öte yandan, elektrokimyasal işleme ve merdane parlatma da eksilticidir ancak çok daha küçük ölçekli malzemeler ve ayarlamalar ile ilgilenir.

Geleceğe hazırlanmak — Üreticilerin bu teknolojileri ve eğilimleri hemen bu anda devreye sokmaları gerekmez, ancak endüstrilerinin yöneldiği geleceği anlamaları gerektiği açıktır. Akıllı, bağlantılı ve yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş sistemler, özellikle tekrarlanabilirliği yüksek olanlar olmak üzere birçok süreç için tercih edilen sistemdir. Özellikle ileri teknoloji işi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yürütebildiğinde, işçilere ezbere ve tekrar eden görevleri devretmenin bir anlamı yoktur.

Tabii ki, bu çözümler işçileri tamamen değiştirmiyor. Bunun yerine, ekipman ve robotik, sektörü birlikte geliştirmek için insan meslektaşlarıyla birlikte çalışacak.

Bu makalede Modern talaşlı imalat yöntemleri nelerdir? sorusuna bazı yanıtlar aradık. Ayrıca şu içeriğe de göz atabilirsiniz. İmalat Yöntemleri – Beş Tip Üretim Süreci