Çizim Programları için Hangi Laptop Alınmalı?

Çizim Programları için Hangi Laptop Alınmalı? | Çizimler veya CAD (bilgisayar destekli tasarım) için en iyi dizüstü bilgisayarı satın alarak, ister profesyonel bir mimar veya mühendis olun veya yeni başlayan bir öğrenci olun, bütçeniz çalışma şeklinizde devrim yaratacak şekilde genişleyecektir.

Dizüstü bilgisayarlar artık her zamankinden daha güçlü ve aynı zamanda daha ince ve hafif hale geldiğinden, projeleriniz üzerinde çalışmak için artık bir masaüstü bilgisayarın başına oturmanıza gerek yok. CAD yazılımı sistem gereksinimleri söz konusu olduğunda talepkar olmaya devam ederken, bu sayfada bulacağınız modern dizüstü bilgisayarlar, favori uygulamanızı çalıştırmaktan çok daha fazlasını sağlar.

CAD için en iyi dizüstü bilgisayarlar, taşınabilirlikleri nedeniyle hemen hemen istediğiniz her yerde çalışmanıza olanak tanır. Birçoğumuz ofiste çalışmakla evden çalışmak arasında gidip geldiğimizde, bu dizüstü bilgisayarlar yeni çalışma yollarımıza uyan temel araçlardır.

CAD için en iyi dizüstü bilgisayarları seçerken, projelerin üstesinden gelebilecek üst düzey bileşenlerle geldiklerinden emin oluyoruz. Buna bol miktarda RAM, çok çekirdekli bir işlemci ve hatta özellikle karmaşık işler için ayrılmış bir grafik kartı dahildir.

Pil ömrü kadar kullanımı rahat olan büyük bir ekran da bir diğer önemli özelliktir. Bu dizüstü bilgisayarlardaki güçlü bileşenler, gülünç pil ömrü elde etmeyeceğiniz anlamına gelse de, bu dizüstü bilgisayarların, onları şarj etmenize gerek kalmadan bir iş günü boyunca yetecek kadar sunmasını sağlayarak, çalışırken size daha fazla özgürlük sağlar.

Paranın karşılığı artık her zamankinden daha önemli, bu nedenle her türlü bütçeye uygun bir dizi dizüstü bilgisayarı dahil ettik.

Çizim Programları için Hangi Laptop Alınmalı?

Çizim programları için hangi laptop? Sorusuna yanıt olarak hazırladığımız listeye hadi gelin birlikte göz atalım.

1. MacBook Pro 14 inç (2021)

Çizim için şimdiye kadar yapılmış en iyi dizüstü bilgisayar

Çizim programları için hangi laptop?

ÖZELLİKLER

İşlemci: Apple M1 Pro veya Max chip

RAM: 16-64 GB

Ekran: 14 veya 16 inç

Çözünürlük: 3024 x 1964

Depolama: 512GB-8TB

MacBook Pro 14 inç (2021), CAD için mükemmel bir dizüstü bilgisayardır ve şu anda satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayardır.

64 GB’a kadar RAM ile Apple’ın tescilli sekiz çekirdekli M1 Pro veya Max yongasında macOS Big Sur çalıştıran bu makine, Apple’ın şimdiye kadar yarattığı en güçlü dizüstü bilgisayardırİncelememizde, hem AutoCAD’i hem de Maya, 3DS Max ve Fusion 360 gibi kaynağa aç 3D modelleme yazılımlarını kolaylıkla çalıştırabilecek kapasitede olduğunu gördük. Ayrıca iOS’u burada da çalıştırabileceğinizi unutmayın, böylece iş akışınıza yardımcı olacaksa AutoCAD mobil uygulamasını açabilirsiniz.

MacBook Pro ayrıca 17 saate kadar pil ömrü sunar: şimdiye kadarki tüm Mac’lerin en uzunu. AutoCAD’de yoğun bir çalışma yapmaktan kuşkusuz bundan daha azını alacaksınız, ancak profesyonel bir günü yeniden şarj etmek zorunda kalmadan geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca en güzel, süper yüksek çözünürlüklü ekrandan ve 8 TB’a kadar depolama alanından yararlanacaksınız. 

Bu dizüstü bilgisayar, MacBook’ların Rolls Royce seçeneğidir ve birçok insanın ihtiyacı için aşırıya kaçabilir. Ancak birinci sınıf bir Apple dizüstü bilgisayar arıyorsanız ve bedelini ödemeye hazırsanız, daha iyisini bulamazsınız.

2. Dell XPS 15

Genel olarak çizim için en iyi Windows dizüstü bilgisayar

Çizim Programları için en iyi dizüstü bilgisayarlar

ÖZELLİKLER

İşlemci: 10. Nesil Intel Core i5-i7 (4.5GHz)

RAM: 8GB-64GB

Ekran: 15.6 inç

Çözünürlük: FHD+ (1920 x 1200)

Depolama: 256GB-2TB

Windows 11 kullanmak isteyenler için bugün CAD için en iyi dizüstü bilgisayar Dell XPS 15’tir. Güçlü Intel Core işlemcisi ve 8GB ile 64GB RAM arasında bir araya gelmesiyle, hem AutoCAD’i hem de diğer 3D tasarım yazılımlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırma kapasitesinden daha fazlasını sunar üstelik verimli. 

2 TB’a kadar depolama alanıyla CAD projelerinizi depolamak için bolca alanınız olacak. 15.6 ekran, Full HD+ çözünürlük (1920 x 1200) sunar ve parlama önleyici teknolojiden ve 500 nit parlaklıktan yararlanır. Klavye ve izleme dörtgeni rahat ve kullanımı kolaydır. Sonuç olarak, bu nispeten uygun bir fiyata birinci sınıf bir dizüstü bilgisayardır. 

3. Honor Magicbook 16

Uygun fiyata çizim için en iyi dizüstü bilgisayar

Çizim Programları için en iyi dizüstü bilgisayarlar

ÖZELLİKLER

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H

RAM: 16GB DDR4

Ekran: 16.1 inç

Çözünürlük: FHD (1920 x 1080)

Depolama: 512GB SSD

Honor MagicBook 16, CAD için harika bir dizüstü bilgisayar almak için bir servet harcamanıza gerek olmadığını kanıtlıyor. AMD sayesinde bazı harika özelliklere ve yüksek yenileme hızına sahip 16,1 inçlik geniş ekrana sahip olan bu laptop, üzerinde çalışmak isteyen mühendislik ve mimarlık öğrencileri için idealdir.

Aynı zamanda bu, düşük fiyata alabileceğiniz en iyi görünümlü dizüstü bilgisayarlardan biri ve size MacBook’u hatırlatacak bir tasarım sunuyor – ancak bu yüksek fiyat etiketi olmadan. Windows 11 çalıştırır ve özel bir grafik kartı olmamasına rağmen en sevdiğiniz CAD uygulamalarını çalıştırabileceğiniz yeterli performansla gelir, bu nedenle daha karmaşık tasarımlar bu dizüstü bilgisayara biraz fazla yük bindirebilir.

Pil ömrü de çok iyi değil, bu nedenle muhtemelen şarj cihazını yanınızda taşıdığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Honor Çinli bir şirkettir ve bu, ürünlerinin ABD’de satın alınmasının bazen zor olabileceği anlamına gelir, bu nedenle orada yaşıyorsanız alışveriş yapmanız gerekebilir.

4. MacBook Air (M1 2020)

Çizim için en uygun fiyatlı Apple dizüstü bilgisayar

Çizim için en uygun fiyatlı Apple dizüstü bilgisayar

ÖZELLİKLER

İşlemci: Apple M1 (3.2Ghz)

RAM: 8GB-16GB

Ekran: 13 inç

Çözünürlük: 2.560 x 1.600

Depolama: 256GB-2TB

Zorlu bir yönetim rolünde büyük, karmaşık CAD projeleri yürütüyorsanız, yukarıda listelenen MacBook Pro’nun üstün gücüne ihtiyacınız olabilir. Yine de çoğu CAD tasarımcısı için daha uygun fiyatlı MacBook Air (M1 2020) ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli olacaktır. 

Bu, performans açısından bazı küçük tavizler vermek anlamına gelir. Örneğin, MacBook Air’in RAM’i, Pro’nun 64 GB’ına kıyasla yalnızca 16 GB’a kadar genişletilebilir. Benzer şekilde, pil ömrü 20 yerine sadece 15 saattir.  

Bununla birlikte, 14 inçlik yukarıdaki MacBook Pro çok daha güçlü olsa da, MacBook Air ile geçirdiğimiz süre boyunca, piyasadaki herhangi bir CAD veya 3D modelleme yazılımını çalıştırabildiğini gördük, bu nedenle daha sıkıysanız Bütçeniz varsa, MacBook Air muhtemelen varsayılan seçiminiz olmalıdır.

5. LG Gram 17 (2021)

Büyük ekranlı çizimler için en iyi dizüstü bilgisayar

Büyük ekranlı çizimler için en iyi dizüstü bilgisayar

ÖZELLİKLER

İşlemci: Intel Core i7-1165G7 (2.8 GHz)

RAM: 8GB-16GB

Ekran: 17 inç

Çözünürlük: 2.560 x 1.600

Depolama: 256GB

Şimdiye kadar tanıttığımız dizüstü bilgisayarların hepsinde orta boy ekranlar vardı. Ama belki de CAD tasarımlarınızı daha büyük bir ekranda görmek ve tüm küçük ayrıntılara daha iyi odaklanmanızı sağlamak isteyebilirsiniz? Bu durumda sizi 17 inç ekrana sahip LG Gram 17’ye yönlendirelim.

Bu WQXGA IPS ekran, canlı ve nüanslı renkler ile derin, zengin siyahlarla hem büyük hem de güzel. Ayrıca 2,560 x 1600 çözünürlükle, sofistike 3D modellerle çalışırken ihtiyacınız olan yüksek düzeyde ayrıntıyı elde edersiniz. 

8-16GB RAM ve Intel’in tümleşik Iris Xe grafikleriyle iyi çalışan 11. Nesil Intel Core işlemci ile genel olarak da güçlü bir performans sergiliyor. Bu nedenle, AutoCAD veya başka bir 3B modelleme yazılımı çalıştırıyor olsanız da, sorunsuz, duyarlı ve hızlı bir deneyimden emin olabilirsiniz. LG gram 17’yi incelerken, özellikle ne kadar hafif olduğundan çok etkilendik. Bu, büyük ekranlı dizüstü bilgisayarların büyük ve hacimli olması gerektiği fikrini çürüten harika bir dizüstü bilgisayar.

6. HP Spectre X360 (2021)

Tablet olarak da kullanılabilen çizim için en iyi dizüstü bilgisayar

Çizim programları için hangi laptop?

ÖZELLİKLER

İşlemci: Intel Core i7-1165G7 (2.8GHz)

RAM: 8GB-16GB

Ekran: 13,3 inç

Çözünürlük: 1920 x 1080

Depolama: 256GB-2TB

AutoCAD gibi CAD programları hem mobil uygulamalar hem de dokunma desteği sunar. Bu nedenle, ayrılabilir klavyeli hibrit bir dizüstü bilgisayar arıyor olabilirsiniz. Bu şekilde tablet ve dizüstü bilgisayar modu arasında geçiş yapabilir ve her iki dünyanın da en iyisini elde edebilirsiniz. 

Önerimiz, HP Spectre X360 (2021) olacaktır. İlk olarak, süper esnek olduğu için ekranı tam 360 derece döndürmenize olanak tanır. Bu, tablet ve dizüstü bilgisayar modunun yanı sıra sunum yapmak için yatık moduna da koyabileceğiniz anlamına gelir. İkincisi, en yeni Intel Core i7 işlemciler, Iris Xe entegre grafikler ve AutoCAD dahil en zorlu CAD ve 3D modelleme yazılımlarını çalıştırmanıza izin veren 8-16 GB RAM ile çok güçlüdür.

13,3 inç dokunmatik ekrandaki çözünürlük, “yalnızca” Full HD’de listemizdeki bazılarından biraz daha az etkileyici. Ancak artı tarafta, paranızın karşılığında ücretsiz, yüksek kaliteli, şarj edilebilir bir kalem de alırsınız.

7. Acer ConceptD 7

CAD ve 3D modelleme için güçlü bir dizüstü bilgisayar

Çizim programları için laptop önerisi

ÖZELLİKLER

İşlemci: Intel Core i7-9750H (4.5GHz)

RAM: 32GB

Ekran: 15 inç

Çözünürlük: 3.840 x 2.160

Depolama: 1TB

3D modelleme ana ilgi alanınızsa, Acer ConceptD 7’yi öneririz. 4,5 GHz kapasiteli altı çekirdekli Intel i7 işlemci ve ağır 32 GB RAM ile birlikte, incelememizde en zorlu 3D yazılımların bile üstesinden gelebileceğini gördük. Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q grafik yongasının eklenmesi sayesinde grafikler de sorunsuz, hızlı ve duyarlı. Bu Nvidia’nın en yeni GPU’su olmasa da, yine de müthiş bir grafik kartı. 

4K (3.840 x 2.160) çözünürlük ile ekran, dilediğiniz kadar ayrıntılı. Ayrıca ekran parla ve, canlıdır. Pantone onaylıdır ve Adobe RGB renk gamının yüzde 100’ünü destekler. Bu özellikler göz önüne alındığında, Acer ConceptD 7 mükemmel bir değerdir ve profesyonel 3D modelleyiciler için mükemmel bir seçimdir.

Günlük Kullanım için Laptop | En İyi Dizüstü Bilgisayarlar