Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır | Evet, ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak, en sevdiğiniz spor ayakkabılarını temiz ve giymeye hazır tutmak için zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayabilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Spor ayakkabılarını ve diğer ayakkabıları nasıl yıkayacağınızı öğrenmek için bu kılavuzu izleyin.

Hangi ayakkabılar makinede yıkanabilir?

Kanvas, naylon, pamuk ve polyester gibi malzemelerden yapılmış ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması genellikle güvenlidir. Bu malzemeler dayanıklıdır ve çamaşır deterjanından zarar görmemelidir. Temizlemeye başlamadan önce, yıkama önerileri için ayakkabınızın bakım talimatlarını kontrol edin.

Makinede yıkamaya uygun bazı ayakkabılar olsa da, diğer birçok ayakkabı türü el temizliği veya özel bakım gerektirir. Deri, süet, kauçuk ve vinil gibi malzemelerden yapılmış ayakkabılar çamaşır makinenize atılmamalıdır.

Ayakkabılarınız narin malzemeden (ipek gibi) yapılmışsa veya boncuk, nakış, payet veya başka süslemeler içeriyorsa, zarar görmemeleri için ayakkabı tamir ve temizleme uzmanına götürün. Ayakkabılarınızı yıkayıcıda yıkamanın güvenli olduğundan emin olmak için bakım talimatlarınızı her zaman iki kez kontrol edin.

Ayakkabılarınızı çamaşır makinenizde nasıl yıkarsınız – adım adım kılavuz

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak zor değildir, ancak biraz hazırlık gerektirir. Başlamadan önce, çamaşır/kurutma makinesi için güvenli olduğundan emin olmak için ayakkabılarınızın bakım ve temizlik talimatlarını kontrol edin. Ardından, aşağıdaki araç ve malzemelerin elinizde olduğundan emin olun:

Gerekli araçlar
 • Eski bir diş fırçası gibi bir bez veya yumuşak fırça 
 • Bir sünger
 • Eski havlular
Ihtiyaç duyulan malzemeler
 • Sıvı çamaşır deterjanı
 • Karbonat
 • Bir örgü giysi çantası
 • Ayakkabı temizleyici
Zaman tahmini

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak, hassas bir yıkama döngüsü ile yaklaşık 45 dakika ila bir saat sürer. Ayakkabıların da tam bir kuruma için en az gece boyunca havada kuruması gerekeceğini unutmayın.

Tüm malzemelerinizi bir araya getirdikten sonra aşağıdaki adımları uygulayarak ayakkabılarınızı temizlemeye başlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı yıkamadan önce her zaman bakım talimatlarına uymaya dikkat edin.

Ayakkabı bağcıkları çıkarılmış kirli ayakkabılar.

Adım 1. Bağcıkları ve tabanlıkları çıkarın

İlk olarak, ayakkabılarınızın bağcıklarını ve/veya tabanlıklarını çıkarın.

Adım 2. Bağcıkları yıkayın

Bağcıkların tamburdaki herhangi bir parçanın etrafına dolanmasını veya sarılmasını önlemek için, bunları sıkıca kapatılmış bir ağ giysi torbasında yıkayın. İnatçı pislikler için, bağcıkları manuel olarak fırçalamak için çamaşır deterjanı ve yumuşak bir fırça da kullanılabilir.

Adım 3. Tabanlıkları elde yıkayın

Bakım talimatlarında aksi belirtilmedikçe, tabanlıklarınızı elde yıkayınız. Tabanlıklarınızı makinede yıkamak su birikmesine neden olabilir, bu da kurumaları günler sürebileceği anlamına gelir. Tabanlıklarınız makinede yıkanamıyorsa, aşağıdakileri yaparak temizleyebilir ve kokusunu giderebilirsiniz:

 • Yumuşak bir fırça veya bez ve hafif sabunlu su ile silin
 • Fazla nemi mümkün olduğunca emmek için bir sünger kullanmak
 • Tabanlıklara kabartma tozu serpin ve gece boyunca kokuyu gidermek ve kalan nemi emmek için bekletin.
 • Sabahları kabartma tozunu fırçalamak

Tabanlık kuruduktan sonra tekrar ayakkabınıza koyabilirsiniz.

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak için hazırlamak.

Adım 4. Tabanları temizleyin

Ayakkabınızın tabanında fazla çamur veya pislik varsa, mümkün olduğunca temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. Dar alanlardaki kalıntıları dikkatli bir şekilde çıkarmak için bir diş fırçası veya kürdan da kullanabilirsiniz. Kir temizlendikten sonra, ayakkabı temizleyicisi uygulamak için bir bez veya yumuşak bir fırça kullanarak sürtünme izlerini de temizleyebilirsiniz. Temizleyiciyi çiziklere nazikçe sürün, ardından nemli bir bezle silin.

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak için giysi torbasına koymak.

Adım 5. Ayakkabıları file bir giysi çantasına koyun

Tabanları temizledikten sonra, çamaşır makinenizde zorla yuvarlanmalarını önlemek için ayakkabılarınızı file bir giysi torbasına koyun.

Çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabılar.

Adım 6. Yükü hazırlayın

Yükü dengelemeye yardımcı olması için birkaç eski havluyla birlikte torbayı çamaşır makinesine yerleştirin. Havluların eski olduğundan emin olun; daha yeni olanlar ayakkabılarınızı lekeleyebilecek fazla boyayı sızdırabilir.

Adım 7. Ayakkabıları yıkayın

Çamaşır makinenizi yavaş veya sıkmasız bir seçenekle hassas, soğuk su döngüsüne ayarlayın. Sıvı deterjan veya çamaşır bölmeleri kullanın çünkü toz deterjan düzgün çözülmezse ayakkabının içine sıkışabilir.

Dışarıda kuruyan ayakkabılar.

Adım 8. Ayakkabıları kurutmak

Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, ağ giysi torbalarından ayakkabılarınızı ve bağcıklarınızı çıkarın ve kurumaya bırakın. Fazla nemi emmek ve kururken şekillerini korumaya yardımcı olmak için ayakkabılarınızı temiz bezler veya kağıt havlularla doldurabilirsiniz. Mümkünse ayakkabılarınızı bol güneş ışığı alacakları bir yere koyun. Bu, kurutma işlemini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Ayakkabılarınızın havada kuruması birkaç gün sürebilir ve ısı ve yuvarlanma ayakkabılara zarar verebileceğinden veya eğrilebileceğinden kurutucu kullanılması önerilmez. Ancak, bu Whirlpool ® elektrikli kurutucuda olduğu gibi bir kurutma rafınız varsa cihazınızı kullanabilirsiniz. Bu raf tamburun içine takılır ve döngü boyunca tek bir yerde kalır. Kullanmak için ayakkabılarınızı korumak için eski havlulara sarın ve kurutma makinenizi hassas veya hava kabarcığı ayarına getirin. Ayakkabılarınızı kontrol etmek için döngüyü sık sık durdurun ve yuvarlanan veya sıcak havadan zarar görmediğinden emin olun.

Adım 9. Tabanlıkları yeniden takın

Her şey kuruduğunda, tabanlıklarınızı ayakkabınızın içine geri koyun ve bağcıkları dinlendirin. Yapmanız gereken tek şey, yeni gibi ayakkabılarınızla dışarı çıkmak!

Chrome Shadow'da bir Whirlpool® önden yüklemeli çamaşır çifti

Ayakkabılarımı mahvetmeden nasıl yıkayabilirim?

Malzemesinin makinede yıkanabilir olup olmadığını belirlemek için ayakkabınızın bakım talimatlarını kontrol edin. Eğer öyleyse, ayrı yıkamak için bağcıkları ve iç tabanları çıkarın. Ardından, makinede yıkanabilir ayakkabılarınızı kapalı bir giysi torbasına koyun ve soğuk suyla yumuşak bir döngüde yıkayın. Bu döngüden sonra onları kurumaya bırakın.

Bazı ayakkabı türleri sadece elde yıkanmalı veya fırçalanmalıdır. Alışılmışın dışında görünümü korumak ve hasarı önlemek için bu tür ayakkabılar asla çamaşır makinesine atılmamalıdır:

 • Deri
 • Süet
 • Vinil
 • Lastik

Hassas malzemeler, işlemeler veya payetler içeren daha şık ayakkabılar için, ayakkabılarınızı düğünler ve diğer resmi etkinlikler için durumunu korumak için bir ayakkabı tamirhanesine veya uzmanına götürün.

Ayakkabılar çamaşır makinesini kırar mı?

Ayakkabılar, soğuk, yumuşak bir programda fileli bir giysi torbasında veya yastık kılıfında yıkanırsa çamaşır makinesine zarar verme olasılığı düşüktür. Bu, tambur boyunca zorla yuvarlanmalarını ve hasara neden olmalarını önlemeye yardımcı olur.

Ayakkabılar çamaşır makinesinde küçülür mü?

Ayakkabılar sıcak su döngüsünde yıkanırsa çamaşır makinesinde büzülebilir. Ayakkabılarınızı yıkarken daima bakım talimatlarına uyunuz. Genel olarak, ayakkabılar, çekmeyi ve hasarı önlemek için soğuk ve yumuşak bir döngüde yıkanmalıdır.

Yıkadıktan sonra, ayakkabılarınızı gece boyunca kurutun. Ayakkabılarınızı kurutucuda yüksek ısıya maruz bırakmak ayakkabınızın çekmesine ve zarar görmesine neden olabilir.

Kurutucuda sarı ve turuncu çamaşırlar.

Spor ayakkabılarını çamaşır makinesine giysilerle koyabilir miyim?

Ayakkabılarınızı yıkarken yükü dengelemeye yardımcı olması için tambura birkaç eski havlu veya giysi eklemeniz önerilir. Yeni kumaşlarda oluşabilecek boya transferlerini ve lekeleri önlemek için eski havlu ve giysileri kullanmaya dikkat edin.

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak için hangi ayarı kullanmalıyım?

Ayakkabılarınızı yavaş veya sıkma gerektirmeyen yumuşak, soğuk su döngüsünde yıkayın. Bunları, bağcıkları ve iç tabanları çıkarılmış olarak kapalı bir file torbaya koymayı unutmayın. Bu, favori spor ayakkabılarınızın durumunu korumaya ve çamaşır makinenizi hasara karşı korumaya yardımcı olur. Şüphe duyduğunuzda, özel yıkama talimatları için bakım etiketini kontrol edin.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabı Nasıl Yıkanır