Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi | Bilgisayar mühendisleri eğitimleri sırasında genellikle çok fazla işlem gücü talep ederler. Mevcut alternatiflerin ve bunların gerekli uygulamaları yürütme kapasitelerinin kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirdiğinden, uygun dizüstü bilgisayarı seçmeyi zorlaştırır.

Mühendislik öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarların bir listesi ile hayatınızı kolaylaştıracağız. Artık okul için en uygun dizüstü bilgisayarı aramak yerine çalışmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Mühendislik öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayar her şeyden önce en inanılmaz grafikleri sunmalıdır. Bu dizüstü bilgisayarları, işlem gücü, görsel yetenekler ve fiyatın dikkatli bir karışımını korur.

Programlamak için hangi dizüstü bilgisayarı kullanmalısınız? Bu makale, profesyoneller tarafından tavsiye edildiği gibi bilgisayar mühendisliği öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarları ortaya çıkaracaktır.

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri için En İyi Dizüstü Bilgisayarlar

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi – Lütfen mühendislik alanınızda farklı yazılımlar kullanmanız gerektiğini unutmayın, bu nedenle kararınızı verirken bunu göz önünde bulundurun. 

Örneğin, Autodesk Product Design Suite, MATLAB, CATIA, ZW3D ve diğer programları çalıştırmak için bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak. 

Şu anda, Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarların kapsamlı bir listesine sahibiz. Başlayalım!

1. Asus ROG Zephyrus G15

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: AMD Ryzen 9 5900HS
 • Ekran Boyutu: 15.6 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Sabit Disk Boyutu: 1 TB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

ROG Zephyrus G15, sağlam grafiklere sahip hafif, küçük bir dizüstü bilgisayardır. 240 Hz yenileme hızına ve 3 ms’lik tepki süresine sahip 15,6 inç IPS ekrana sahiptir ve en üst yapılandırmada programlama üzerinde belirgin bir yoğunlaşma olduğunu gösterir.

Parlaklık 300 nit, 1000:1 kontrast oranı. Dizüstü bilgisayar ekranı, dinamik senaryolarda yırtılma ve bozulmayı en aza indirmek için Adaptive-Sync çerçeve senkronizasyon teknolojisi ile entegre edilmiştir.

Mat bitişli ekrana sahiptir. WQHD çözünürlüğe (2560 x 1440 piksel), %100 DCI-P3 renk gamına, 165 Hz yenileme hızına ve 3 ms griden griye tepki süresine sahip 8 bitlik bir IPS matrisidir. 

ASUS ROG Zephyrus G15, sağlam teknoloji, muhteşem tasarım, uygun pil ömrü ve yüksek kaliteli ekran ve akustiği bir araya getiren keyifli bir çalışma cihazı olduğunu kanıtladı. 

2. Apple MacBook Pro 16

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: M1 Pro ARM 7100
 • Ekran Boyutu: 16.2 İnç
 • İşletim Sistemi: macOS
 • Sabit Disk Boyutu: 512GB
 • RAM: 32GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

Hala A tipi USB bağlantı noktaları ve bir HDMI çıkışı içeren eski 15 inçlik modelle karşılaştırıldığında, yeni ürünün genişliği ve uzunluğu, daha büyük diyagonal olmasına rağmen neredeyse aynı ve kalınlığı elbette daha küçük. 

Macbook’ların özerkliği hiçbir zaman bir sorun olmadı. Ayrıca, yeni dizüstü bilgisayar, bir Apple dizüstü bilgisayar için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 100 Wh pile sahiptir. 

Apple’a göre, yeni MacBook Pro 16, benzer koşullar altında önceki modelden bir saat daha uzun süre dayanacak ve 11 saate kadar pil ömrü sağlayacak. 

Altı çekirdekli CPU’lu  ilk Apple dizüstü bilgisayarların piyasaya sürülmesiyle ilgili sorunların ardından, muhtemelen çok daha sıcak sekiz çekirdekli CPU’ya sahip herhangi bir mobil Mac şüphelidir.

Yeni modelin 16 inçlik kasası daha verimli bir soğutma sistemine izin veriyor, ancak yine de çok hafif ve küçük bir dizüstü bilgisayar. Ve tartışmasız türünün en incelerinden biridir. 

Bir PC’nin rahat ortamında aynı CPU’nun çalışma ayarlarıyla karşılaştırıldığında, bu hala düşük bir saat hızıdır, ancak ne derse desin, hafif kategorisinde Apple için önemli bir başarıdır.

3. Dell XPS 17

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: Intel Core i7-11800H
 • Ekran Boyutu: 17 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 11 Home
 • Sabit Disk Boyutu: 512GB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

Mühendislik öğrencileri için Dell XPS 15 ideal dizüstü bilgisayardır. Üreticiler, mükemmel hale getirmek için hayati bileşenleri kullandıktan sonra bile, muhteşem bir görünüm ve optimum taşıma kolaylığı sağlamak için estetik ve ince tasarımdan ödün vermediler.

Bu dizüstü bilgisayarın ekranı dikkat çekici derecede parlaktır ve bu, çok fazla konsantrasyon gerektirdiğinden mühendislikte çok önemli olan en küçük ayrıntıları bile görmenize yardımcı olur.

Cihazın klavyesinin kullanımı hoş ve hoparlörleri oldukça yüksek, bu da onu bir sunum veya harika bir film izlemek için mükemmel bir seçim haline getiriyor!

Dell XPS 15 harika bir ekrana sahip. Başlangıç ​​olarak, üretici 500 nitlik bir parlaklığın reklamını yapıyor, ancak bu çok daha fazlası. Dell, mevcut olanın en iyisini seçerek panellerden tasarruf etmedi. 

4K sürümünü kullanıma sunmamaları çok yazık. Yine de, yüzde 100 Adobe RGB kapsamına sahip bilgisayarlara rastlamak nadirdir.

20-12 saate varan pil ömrüyle, herhangi bir 15″ dizüstü bilgisayarın en uzun pil ömrüne sahip olacaksınız. Estetik ve performansı bir araya getiren, şirketin en titizlikle tasarlanmış dizüstü bilgisayarıdır. 

4. Razer Blade Pro 17

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: Intel Core i7-11800H
 • Ekran Boyutu: 17.3 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Sabit Disk Boyutu: 1TB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

Bu dizüstü bilgisayarın güçlü özellikleri, onu teknik görevler için mükemmel kılar ve kodlama, yazılım programlama ve ağ oluşturma gibi kaynak yoğun prosedürler için kullanışlılığını artırır.

Razer Blade 17’nin en yeni CPU’su, onu üstün performans yapıyor. i7’nin saat hızı inanılmaz bir 5.0 GHz’e kadar çıkabilir!

Özelliklerin yanı sıra bu dizüstü bilgisayar, AutoCAD, FEA, MATLAB gibi ilgili mühendislik uygulamaları ve aynı veya daha fazla mükemmel özellikleri gerektiren diğer prosedürlerle tamamen uyumludur.

Güçlü bir RTX 3070 GPU, 6 GB’a kadar VRAM vererek ve daha ayrıntılı doku tabanlı etkinliklere izin vererek performans uygulamaları üzerindeki kontrolü önemli ölçüde artırır.

Razer Blade 17, 2933MHz’de çalışan 16GB RAM ile birlikte gelir. Bilgilerinizi korumak için dizüstü bilgisayar 512 GB katı hal sürücüsü ile birlikte gelir.

SSD’si olduğu için mühendislik öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarlardan biridir. Windows 10, şimdiye kadar geliştirilen en yoğun kaynak kullanan işletim sistemlerinden biridir, ancak SSD sayesinde Windows 98 gibi önyüklenir. Hızı artırmak için ekstra RAM modülleri takabilirsiniz.

5. HP Spectre x360

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: Intel Core i7-1165G7
 • Ekran Boyutu: 12.3 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Sabit Disk Boyutu: 512GB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

HP Spectre x360, çarpıcı bir görünüme ve sağlam, güvenilir teknolojiye sahiptir ve bu da onu mühendislik öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarlardan biri haline getirir.

Bu güçlü dizüstü bilgisayar, şimdiye kadar yapılmış en iyi GPU’lardan biri olan GTX 1050 Ti’ye sahiptir. CPU da oldukça güçlüdür ve mühendislik uygulamalarını sorunsuz bir şekilde çalıştırırken sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Bu dizüstü bilgisayar aynı zamanda bir dokunmatik ekrana sahiptir ve bu da onu ikisi bir arada bir cihaz haline getirir. Ayrıca dokunmatik işlevli yüksek çözünürlüklü 4K dokunmatik ekrana sahiptir. 

Kutuyla birlikte gelen HP Eğim Kalemi, modelleri doğrudan avucunuzdan oluşturmanıza olanak tanır. Mükemmel ekran görüntüleme açıları, HP Pen ve büyük pil kapasitesi özelliklerden yalnızca birkaçıdır.

En yeni HP, onu müthiş bir bilgisayar ve piyasadaki en iyi öğrenci dizüstü bilgisayarlarından biri yapmak için hem beyne hem de güce sahiptir. Sağlam bir Nvidia GeForce GTX 1050Ti grafik kartı ve güçlü bir 2’si 1 arada CPU içerir. 

6. ASUS ZenBook 15

Önemli Özellikler

 • İşlemci: Intel Core i7-10750H
 • Ekran Boyutu: 15 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro
 • Sabit Disk Boyutu: 1TB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

ZenBook Pro Duo tamamen yeni bir cihazdır. Çoğu kişi onu ilk gördüğünde, zevkten nefesi kesilir. 

Yaratıcılık, sanat, güç ve şovmenlik için tek durak noktasıdır. Güçlü RTX Studio, en yüksek iş akışı verimliliği için standart bir 4K OLED panel ile mükemmel bir şekilde entegre olan tam boyutlu bir 4K ASUS ScreenPadTM Plus ekran sunar.

ZenBook Pro Duo’nun birincil dokunmatik ekranı 15.6 inç 4K UHD OLED’dir. Dizüstü bilgisayarın 4K UHD NanoEdge OLED HDR4 ekranı, dört taraflı çerçevesiz tasarımı ve ultra dar çerçeveleriyle nefes kesici. 

Asus ZenBook Pro Duo, kalemle yazarken veya çizim yaparken, konforu ve ergonomiyi artırmak için bir avuç içi dayanağına sahiptir.

Üretici, ZenBook 15’i korumak için MIL-STD 810G’yi (Amerikan askeri standardı) karşılayan bir kasa kullanıyor. Sonuç olarak, bir metre yükseklikten düşmeye karşı koyabiliyor. 

Ayrıca, gadget etkileyici bir iki yarı dengeleme performansıyla övünebilir. Kapağı kaldırdığınızda, kapağın alt kısmı masanın biraz üzerine çıkarak klavyeyle çalışmayı daha rahat hale getiriyor. 

Soğutma artırıldı ve ses kasanın tabanının altına daha etkili bir şekilde dağıtıldı. Ancak, ses sistemi heybetli değil.

7. Acer Swift X

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi

Önemli Özellikler

 • İşlemci: AMD Ryzen 7 5800U
 • Ekran Boyutu: 14 İnç
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
 • Sabit Disk Boyutu: 512GB
 • RAM: 16GB 

Ürünün öne çıkan özellikleri

Acer Swift X, fiyatına göre birçok donanımla birlikte gelir. 1080p çözünürlüğe sahip 14 inç diyagonal FHD ekrana sahip.

Solda bir USB 3.2 Type-C konektörü, HDMI 2.0, bir USB 3.2 Type-A girişi ve şarj cihazları bulabilirsiniz. Sağ tarafta başka bir USB 3.2 Type-C bağlantı noktası, bir Kensington kilidi ve bir kulaklık ve mikrofon kombinasyonu bulabilirsiniz. 

Pakette eksik olan tek şey, fotoğrafçılar ve film yapımcıları için son derece faydalı olacak bir hafıza kartı yuvası. 

AMD CPU nedeniyle Thunderbolt bağlantısı mevcut olmadığından, diğer cihazları bağlamak için ikinci bir USB-C konektörü yardımcı olacaktır.

4K OLED ekran olmasa da tüm iş görevleri için uygundur ve parlaklık film veya televizyon programlarını izlemek için yeterlidir. Renkler canlı ve doğal görünümlüdür ve yüksek düzeyde ayrıntı, bir şeyi mümkün olan en iyi kalitede tasarlamanıza olanak tanır.

Acer, sınırlamalarına rağmen güçlü ve taşınabilir bir dizüstü bilgisayar tasarladı. Güçlü AMD CPU’su ve ayrı bir Nvidia grafik kartı sayesinde Swift X, sıradan işleri ve sayısız oyunu zahmetsizce halleder. 

Sizin İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarı Nasıl Seçersiniz?

Bilgisayar Mühendisliği İçin Laptop Önerisi – Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri için en iyi dizüstü bilgisayarı seçmeden önce, birkaç şeyi göz önünde bulundurmalı. Tam olarak ne arayacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için bir dizüstü bilgisayar satın alırken kontrol edilecek bir nitelikler listesi geliştirdik.

Verim

 • RAM: Mühendisler en az 8 GB RAM için çaba göstermelidir. Yazılımla ilgili gecikmeleri ve açık sekmelerin sayısını ortadan kaldıracaktır.
 • CPU: Bilgisayar mühendisleri için Intel Core i5/AMD Ryzen 5 ve üstü gerekir. Yeterli paranız yoksa Core i3 ve diğer AMD CPU’ları ödeyebilirsiniz.
 • SSD: Zaman kazanmak istiyorsanız bir SSD alın. Dizüstü bilgisayarınızı başlatmak için geçen süre de dahil olmak üzere her şey bir saniyeden daha kısa sürede yüklendiğinden performansı en üst düzeye çıkarır.

Grafikler

Çoğu CAD yazılımı, bir Nvidia Quadro kullanılmasını önerir, ancak bir GeForce de yeterli olacaktır. İyi bir GPU’ya sahip olmak, yazılımı daha iyi çalıştırmanıza yardımcı olur. 

İşletim sistemi

Windows, macOS ve Chrome OS, dizüstü bilgisayarlarda en yaygın üç işletim sistemidir. Chrome OS, çevrimiçi tarama, dosya yönetimi ve hafif bilgi işlem ile sınırlı olduğundan, Chromebook ciddi eğitim için uygun bir seçenek değildir. 

Pek çok mühendislik öğrencisi özel veya kendi geliştirdikleri yazılımlarla çalıştığından, bu tür araçları kullanırken daha küçük engeller çıkardığı için Windows genellikle macOS’a tercih edilir. 

Bununla birlikte, Windows bile ciddi teknik çalışmaları engelleyebilir, bu nedenle birçok mühendislik öğrencisi Windows dizüstü bilgisayarları satın alır ve onlara Linux kurar, böylece her iki işletim sistemine de çift önyükleme yapmalarına olanak tanır.

Mühendislik için ne kadar RAM’e ihtiyacım var?

En az 16 GB’a ihtiyacınız olacak.  

Mühendislik için ne tür bir bilgisayara ihtiyacım var?

 Minimum GereksinimÖneri
İşlemci:Intel 9. Nesil i5 veya i7Intel 10. Nesil i7
Hafıza:16 GB RAM16 GB RAM
Sabit Disk:500 GB veya daha büyük Katı Hal Sürücüsü (SSD)1 TB veya daha büyük Katı Hal Sürücüsü (SSD)
Garanti:3 Yıl4 Yıl

Günlük Kullanım için Laptop | En İyi Dizüstü Bilgisayarlar