Autodesk Uninstall Tool (Kaldırma Aracı) ile veda etti

Autodesk Uninstall Tool, 2021 ve önceki ürünlerini kaldırmak için kullanılıyordu. Ancak bundan böyle “kaldırma aracı” Autodeks ürünlerinin yeni sürümleri(2022) ile uyumlu değil. Bu uygulamadan neden vazgeçildi veya bu durum sadece 2022 sürümleri için mi geçerli olacak yoksa ileriye dönük çıkacak olan yeni versiyonlarda da devam edecek mi şimdilik bilinmiyor. Bu konu hakkında 20 Eylül 2021 tarihinde Autodesk Türkiye hesabına bir e-posta gönderdik. Fakat kendilerinden herhangi bir dönüş alamadık. Aşağıdaki görselde yer alan otomatik yanıttan başka elimize ulaşan herhangi bir cevap bulunmuyor. Özetlemek gerekirse, şu anlık Uninstall Tool özelliğinin 2022 ürünlerinde desteklenmediğini söyleyebiliriz.

AutoCAD Sistem Gereksinimleri

Autodesk “Uninstall Tool” (Kaldırma Aracı) ile veda etti e-mail

Autodesk Uninstall Tool kaldırma aracını kullanırken şöyle bir sürpriz bizi bekliyor olacak. Diyelim ki bilgisayarımızda Autodesk ürünlerinin 2021 ve önceki sürümlerin yanında herhangi bir 2022 sürümü var. O halde kaldırma aracı gene devre dışı kalır. Diyelim ki bilgisayarınızda Autocad 2021 ve Revit 2022 programları kurulu. Siz bu durumda da kaldırma aracını kullanamayacaksınız. Autodesk’in herhangi bir ürününü sağlıklı bir şekilde kaldırmak için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu makaleyi okuduktan sonra muhtemelen hepinizin kafasında aynı soru işaretleri belirmiştir: Peki biz Autodesk’in herhangi bir yazılımını bilgisayarımızdan kaldırmak istediğimiz zaman ne yapacaz. Akıllara gelen ilk cevap denetim masası olacaktır. Lakin şunu belirtmekte fayda var. Ne Autodesk’in Uninstall Tool isimli kaldırma aracı ne de Denetim Masası bu yazılımları bilgisayarınızdan temiz ve sağlıklı bir şekilde kaldırmaz. Daha önce Revit yazılımını bilgisayardan nasıl kaldırılabileceği ile alakalı bir yazı paylaşmıştık. Onu referans alarak tüm Autodesk ürünlerini bilgisayarınızdan kaldırmanız mümkündür. İlgili yazı için buraya tıklayın