Autocad ve Solidworks için Laptop Tavsiyesi

Autocad ve Solidworks için Laptop Tavsiyesi | AutoCAD gibi bir uygulamayı çalıştırmak, üst düzey özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar gerektirir. Bir AutoCAD kullanıcısı olarak, dizüstü bilgisayarınızda 3B modelleme için SolidWorks, Revit, 3D Max ve Adobe’yi de çalıştırmak isteyebilirsiniz.

Autodesk tarafından belirlenen gereksinimlere ve kullanıcı deneyimi araştırmasına dayanarak, AutoCAD için en iyi dizüstü bilgisayarı seçmek için nihai bir satın alma rehberi hazırladık.

AutoCAD’in en son sürümü AutoCAD 2023’tür. AutoCAD 2019’dan başlayarak, AutoCAD 2023’e kadar her sürüm, Özelleştirilmiş Araç Setleri içerir.

Bu araç setleri AutoCAD Plant 3D, AutoCAD Map 3D, AutoCAD Architecture ve AutoCAD Electrical’dan oluşur. Bunlar “Yalnızca Windows” özellikleri olsa da ek donanım gereksinimleri vardır.

AutoCAD ve Solidworks için en iyi dizüstü bilgisayarlar için bu satın alma kılavuzunu derlerken dikkate alınan diğer hususlar, büyük veri kümeleri, nokta bulutları ve 3D modelleme için ek gereksinimlerdir.

Dizüstü Bilgisayarda Nelere Bakmalı?

İşlemci: Intel Core i7 veya Diğerleri

3+ GHz saat hızına sahip çok çekirdekli bir işlemci, AutoCAD uygulamalarını çalıştırmak için idealdir. 1 GHz veya daha hızlı işlemci AutoCAD 2018 sürümü için iyi çalışırken, AutoCAD 2020 ve 2021 dahil sonraki tüm sürümler 3+ GHz işlemci önerir.

Çok çekirdekli işlemciler CAD çalışması için daha uygundur. Dört çekirdekli veya Hexa çekirdekli CPU, AutoCAD Architecture ve Map 3D gibi ağır uygulamaları çalıştırmak için çift çekirdekli bir işlemciden daha iyi bir seçimdir.

AutoCAD için 3+GHz işlemci önerilirken, Solidworks 3.3 + GHz CPU gerektirir. 10. Nesil Intel Core i5 işlemciler, Turbo Boost Teknolojisi ile 4,2 GHz’e kadar hız yapar. 

i5 ve i7 işlemcili dizüstü bilgisayarlar, AutoCAD için uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar için iyi seçeneklerdir.

CPU kullanımı, 3D modelleme yazılımı ve uygulamalarının darboğazlarından biridir, bu nedenle daha yüksek saat hızında çalışan işlemciler aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Grafikler: GeForce, Quadro veya Radeon

Grafik kartları, AutoCAD için bir dizüstü bilgisayarda ihtiyacınız olan bir şeydir. Sağlam bir modele sahip olmanıza yardımcı olur, böylece üzerinde çalıştığınız modeli sorunsuz bir şekilde önizleyebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlar için, GeForce, Quadro veya Radeon arasından seçim yapabileceğiniz başlıca 3 tür grafik kartı vardır. AutoCAD ile performans açısından her birinin kendi giriş ve çıkışları vardır.

NVIDIA’nın GeForce serisi tüketici sınıfı bir grafik kartıdır, Quadro ise yaratıcı profesyoneller içindir.

Temel AutoCAD çalışmaları için 2 GB’lık bir grafik kartı yeterli olsa da, Autodesk gelişmiş araç setini çalıştırmak için 4 GB’lık bir grafik kartı önerir. 

NVIDIA GPU’lar, Mimari, Mühendislik ve İnşaat gibi AEC çalışmaları için özel olarak tasarlanmıştır.

NVIDIA Quadro RTX , gelişmiş AEC projeleri için masaüstü ve mobil iş istasyonları için en çok aranan GPU’dur.

Özellikle mobil cihazlar için Quadro GPU’ları bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, bir tane alamıyorsanız, ancak yine de en iyi deneyimlerden biriyse, tüketici sınıfı muadili GeForce RTX’i de seçebilirsiniz.

NVIDIA GeForce RTX 2060 gibi kartlar, AutoCAD’i çalıştırmanız için yeterli grafik gücü sağlamalı ve herhangi bir yavaşlık yaşamadan modellerinizi oluşturmanıza izin vermelidir.

RAM: Ne Kadar RAM’e İhtiyacınız Var?

CAD için en iyi dizüstü bilgisayarı ararken, güçlü bir CPU’ya ek olarak RAM, donanım özelliklerinde de önemli bir rol oynar. 

Temel CAD görevleri için 8 GB RAM yeterlidir, 3D modelleme gibi gelişmiş CAD kullanımları ise 16 GB RAM gerektirir. Ancak SolidWorks, 16 GB veya daha fazla RAM önerir.

Yukarıda belirtildiği gibi, en son AutoCAD sürümleri özel araç setleri içerir. Büyük veri kümeleri, nokta bulutları ve özel araç setleri üzerinde çalışırken, ağır görevlerin üstesinden gelmek için 32 GB RAM’i daha kullanışlı bulabilirsiniz.

Depolama: HDD veya SSD

Bir dizüstü bilgisayarda bulunan depolama türünde aramanız gereken şey daha yüksek okuma ve yazma hızlarıdır. SSD, HDD’ye kıyasla dizüstü bilgisayar performansını artırır. Solidworks ve AutoCAD için en iyi dizüstü bilgisayar, en az 512 GB SSD’ye sahip olandır.

Ekran: HD veya 4K

İster mimar ister öğrenci olun, CAD projeleriniz ciddi bir iştir. Bir sonraki projeniz için bir 3D modeli mükemmelleştirmek için dizüstü bilgisayarınızda saatlerce uğraşırken, kalitesiz bir ekran isteyeceğiniz en son şeydir. IPS teknolojisine sahip Full HD veya 4K ekran, CAD çalışmalarınız için idealdir.

Autocad ve Solidworks için En İyi Laptop Tavsiyesi

1. Lenovo Ideapad L340

Mühendislik Öğrencileri için En İyi Bütçeye Uygun Dizüstü Bilgisayar

Bu oyun dizüstü bilgisayarı, AutoCAD kullanıcıları için en iyi seçenektir. Lenovo Ideapad L340, ağır AutoCAD uygulamalarını çalıştırabilen bir güç merkezidir. 9 saatlik pil ömrüyle desteklenen şık tasarım, bu cihazı bir AutoCAD dizüstü bilgisayar olarak mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Bir oyun dizüstü bilgisayarı olan Ideapad L340, en yeni 9. Nesil Intel Core i5-9300H işlemci tarafından desteklenmektedir. 

4,10 GHz’e kadar çıkan güçlü bir işlemciye ek olarak, dizüstü bilgisayar 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650 ayrılmış grafik kartı ile birlikte gelir.

Lenovo’nun bu oyun dizüstü bilgisayarı, kasanın altında 8 GB DDR4 RAM’e sahip. Bu, 512 GB daha hızlı SSD ile birleştiğinde AutoCAD kullanıcıları için güçlü, daha hızlı ve güvenilir bir dizüstü bilgisayar sağlar.

Ideapad L340’ın genel özellikleri, AutoCAD’i kolaylıkla çalıştırmasını sağlar. Yazılım üzerinde ellerini deneyenler için kesinlikle iyi bir dizüstü bilgisayar. Profesyoneller için en iyisi olmasa da, öğrenciler onda çok daha fazla değer bulmalıdır.

Projeniz için oyun oynamayı veya 3D modeller oluşturmayı seçseniz de, bu dizüstü bilgisayardaki görüntüden kesinlikle keyif alacaksınız. 

IPS teknolojisine sahip 15,6 inç Full HD parlama önleyici ekran, ideal bir görüntüleme deneyimi sağlar.

Bu Lenovo dizüstü bilgisayarın donanım özellikleri, AutoCAD ile çalışan mimarlar ve öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayarı ararken tüm noktaları kontrol eder.

Teknik özellikler

 • İşlemci: 9. Nesil Intel Core i5-9300H, 4.1 GHz maksimum saat hızı, 4 Çekirdek.
 • RAM : 8 GB DDR4
 • Depolama : 512 GB SSD
 • Ekran: 1920 x 1080 ekran çözünürlüğüne sahip 15,6 inç ekran, IPS Panelli Parlama Önleyici teknoloji
 • Grafikler : 4 GB NVIDIA GEFORCE GTX 1650 GDDR5
 • İşletim Sistemi : Windows 10
 • Pil Ömrü : 9 Saat

Artıları

 • Güçlü grafik kartı
 • Arkadan aydınlatmalı klavye
 • Geniş görüş açısı destekli ekran.

Eksileri

 • Isıtma Sorunları
 • Sınırlı işlem gücü

2. HP ZBook 15u G5 Mobil İş İstasyonu

Mühendisler için En İyi Dizüstü Bilgisayar

Mimarlar ve tasarımcılar söz konusu olduğunda, HP dizüstü bilgisayarlar popüler bir seçimdir. Tasarım konusunda uzmansanız, akıllı tasarımları için HP serisi dizüstü bilgisayarlara hayran kalacaksınız. 

Zbook serisi, yaratıcılar (animatörler, film yapımcıları), mimarlar ve mühendisler gibi güçlü bir performans arayan kullanıcılar için özel olarak oluşturulmuştur.

15u G5 Mobil İş İstasyonları, bir Intel Core i7 işlemci tarafından desteklenmektedir. CPU, çekirdek sayısı ve 3.40 GHz’e kadar olan saatler göz önüne alındığında etkileyici. 

Dört çekirdekli işlemci, yani size çoklu görevler için iyi bir fırsat sunuyor. Bu, bir tarayıcıda veya e-postada farklı özelliklere bakarken tasarımlarınızı AutoCAD’de oluştururken yararlıdır.

CPU, AutoCAD ve Solidworks ihtiyaçlarınızı karşılarken, GPU, 2 GB ayrılmış GDDR5 RAM’e sahip bir AMD RadeonTM Pro WX 3100 tarafından desteklenmektedir.

HP’nin bu mobil iş istasyonu, HP tarafından 3 yıl yerinde garanti ile gelen Solidworks sertifikalı dizüstü bilgisayarlardan biridir. 512 GB SSD depolama, AutoCAD uygulamaları için bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Teknik özellikler

 • İşlemci : 3.40 GHz’e kadar maksimum saat hızına sahip 8. Nesil Intel Core i7
 • RAM : 8 GB DDR DRAM
 • Depolama : 512 GB SSD
 • Ekran : 15.6 inç Full HD ekran
 • Grafikler : 2 GB ayrılmış AMD RadeonTM Pro WX 3100 Grafik Kartı
 • İşletim Sistemi : Windows 10 Professional
 • Pil Ömrü: 10 saate kadar.

Artıları

 • 10 saatlik pil ömrü
 • Mükemmel tasarım
 • Muhteşem ekran
 • 3 Yıl garanti

3. ASUS ROG Zephyrus M

Grafik İşleme için En İyi Dizüstü Bilgisayar

ASUS ROG Zephyrus M, ultra ince ve hafif bir çerçeveye sahip güçlü bir oyun dizüstü bilgisayarıdır. ASUS’un bu dizüstü bilgisayarı aynı zamanda bu listedeki 3D modelleme için en iyi dizüstü bilgisayardır.

512 GB SSD depolama ile CAD uygulamalarınızın ultra yüksek hızda yükleneceğinden emin olabilirsiniz. 

ROG Zephyrus M, 9. Nesil Intel i7 işlemci ve 6 GB video belleğine sahip bir NVIDIA GeForce GTX ayrılmış GPU tarafından desteklenmektedir. 

CAD yazılımınızdaki karmaşık 3B modeller de dahil olmak üzere yoğun grafik gerektiren görevleri yürütmekte hiçbir sorun yaşamamalıdır. 

Akıllı soğutma termal sistemi, dizüstü bilgisayarınızı serin tutar ve büyük ölçekli bir model üzerinde çalışırken bile dahili bileşenlerin aşırı çalışmamasını sağlar.

Parlama önleyici ve IPS teknolojisine sahip Full HD IPS ekran, size AutoCAD ve Solidworks için önerilen çok gelişmiş bir görüntüleme deneyimi sunar.

Bu kesinlikle AutoCAD’i sorunsuz çalıştıracak bir dizüstü bilgisayarın güç merkezidir. 

Teknik özellikler

 • İşlemci : 9. Nesil Intel Core i7-9750H 6 çekirdekli İşlemci 4,5 GHz’e kadar maksimum saat hızı
 • RAM : 16 GB DDR4 RAM, 32 GB’a kadar yükseltilebilir
 • Depolama : 512 GB SSD depolama
 • Ekran : Parlama önleyici teknolojili 15,6 inç Full HD IPS ekran, 240Hz yenileme hızı
 • Grafikler : NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti GDDR6 6GB VRAM
 • İşletim Sistemi : Windows 10
 • Pil Ömrü : 8 saate kadar

Artıları

 • Göz kamaştırıcı 240Hz ekran
 • Son Derece Taşınabilir
 • Tasarım ve Oyun için geliştirildi
 • Güçlü Soğutma

Eksileri

 • Web kamerası yok
 • Kart okuyucu yok

4. DELL Alienware M15 R2

Mühendislik ve Oyun için En İyi Dizüstü Bilgisayar

AutoCAD ve Solidworks için en iyi dizüstü bilgisayarlar listemizde bir sonraki yer DELL Alienware M15 R2. Alienware serisi, oyun ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmıştır. Bu Alienware dizüstü bilgisayar, grafik ağırlıklıdır ve AutoCAD ve Solidworks gereksinimleri için çok uygundur.

2019 Alienware M15, maksimum 4,1 GHz turbo frekansına sahip 8. Nesil Intel Core i7-8750H işlemci tarafından desteklenmektedir. Bir oyun dizüstü bilgisayarı olan Alienware M15 R2, 6 GB NVIDIA GeForce GTX 1060 ile birlikte gelir.

Ayrıca, yalnızca oyuncular için olduğunu düşündüğünüz 144 Hz’lik bir ekranın keyfini çıkaracaksınız. Yaratıcılar, özellikle 3D’de çalışanlar, modellerinizle çalışırken çok daha sorunsuz bir deneyim yaşayabileceğiniz için yüksek yenileme hızından da yararlanabilir.

32 GB DDR4 RAM ile birleştirilmiş bu CPU ve GPU kombinasyonu size en iyi CAD deneyimini verecektir. İster temel CAD, ister 3B modelleme ve 3B Harita için gelişmiş projelerle çalışıyor olun, hızlı yükleme süreleri ve işleme için 32 GB RAM ve Hexa çekirdekli CPU.

Profesyoneller ve meraklılar için sağlam bir AutoCAD dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bu kesinlikle verdiğiniz paraya değer.

Teknik özellikler

 • İşlemci :8. Nesil Intel Core i7-8750H İşlemci, 4.10 GHz’e kadar maksimum saat hızı
 • RAM : 32GB DDR4 Bellek
 • Depolama : 1 TB SSD Önyükleme + 1 TB HDD
 • Ekran : 15,6 inç Full HD (1920 x 1080) IPS Geniş Ekran LCD Ekran, 144 Hz yenileme hızı
 • Grafikler : NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
 • İşletim Sistemi : Windows 10
 • Bağlantı Noktaları: 1 x Thunderbolt-3, 3 x USB 3.0 Tip-A, 1 x HDMI, 1 x Kulaklık/mikrofon Combo Jakı, 1 x RJ-45

Artıları

 • parlak ekran
 • AutoCAD için güçlü CPU ve GPU
 • İnce ve Ultra Taşınabilir

Eksileri

 • Hibrit Depolama

5. MSI Modern 15

AutoCAD ve Solidworks için Ekonomik Dizüstü Bilgisayar

Şık ve hafif alüminyum çerçeveli bu dizüstü bilgisayar, AutoCAD ihtiyaçlarınız için iyi bir seçimdir. AutoCAD ve Solidworks ile başlayan bir öğrenciyseniz, bu MSI dizüstü bilgisayar size CAD projelerinizle başa çıkmak için gerekli zırhı verecektir.

9 saatlik uzun pil ömrü ve 15,6 inç full HD parlama önleyici geniş görüşlü ekran, bu MSI dizüstü bilgisayarla AutoCAD ve Solidworks deneyiminizi sorunsuz hale getirir.

Görüntüleme deneyimi ideal olsa da dizüstü bilgisayar, en yüksek 4.90 GHz frekansa sahip 10. Nesil Intel Core i7 işlemciden güç alıyor. CAD deneyiminizi kolaylaştıracak bir diğer önemli özellik de 512 GB SSD depolama alanıdır.

MSI Modern 5, GPU cephesinde gecikirken CPU ve depolama için tüm beğenileri toplar. 2 GB NVIDIA GeForce MX250, daha büyük veri kümeleriyle temel CAD için iyi çalışır, Map 3D gibi gelişmiş araç setleri ise 4 GB ayrılmış grafik kartıyla daha iyi çalışır.

Grafik kartının ötesine bakarsanız, donanım özelliklerinin geri kalanı her AutoCAD kullanıcısı için uygundur.

16 GB DDR4 RAM, Solidworks ve AutoCAD uygulamalarını verimli bir şekilde işler ve 512 GB SSD, uygulama dosyalarının daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

Teknik özellikler

 • İşlemci: 10. Nesil Intel Core i7-10510U işlemci, 4.9 GHz’e kadar saat hızı
 • RAM : 16GB DDR4 Bellek
 • Depolama : 512GB NVMe SSD
 • Ekran : 15.6 inç Full HD geniş açılı parlama önleyici ekran
 • Grafikler : NVIDIA GeForce MX250, 2GB Grafik
 • İşletim Sistemi : Windows 10
 • Pil Ömrü : 9 saate kadar

Artıları

 • Makul Fiyat
 • 180 derece çevirme işleviyle %90 ekran-gövde oranı
 • Güçlü ama hafif

Eksileri

 • Ortalamanın altında

Autocad ve Solidworks için Laptop Tavsiyesi – SSS

Oyun dizüstü bilgisayarları CAD için iyi mi?

Evet. NVIDIA’dan CAD için gerekli olan 4GB veya artı VRAM’li özel bir grafik kartlarına sahipler. Ayrıca oyun dizüstü bilgisayarları, 4,50 GHz turbo frekansının üzerinde saat hızına sahip çok çekirdekli işlemciler tarafından desteklenmektedir.

Oyun dizüstü bilgisayarlarının çoğu, CAD çalışmaları için donanım gereksinimlerini karşıladığından, AutoCAD ve Solidworks uygulamaları için harika bir seçimdir.

Günlük Kullanım için Telefon | En İyi Akıllı Telefonlar