Autocad 2021 Lisans Hatası

Autocad 2021 Lisans Hatası başlıklı bu yazımızda Autocad yazılımını kullanırken karşılaşabileceğimiz problemlere çözüm aramaya devam ediyoruz. Makalemizi faydalı bulduysanız Youtube’deki ilgili videonun altına beğeni ve yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca kanala abone olarak da desteğinizi hissettirebilirsiniz. Son olarak, her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebileceğinizi unutmayın.

AutoCAD Sistem Gereksinimleri

License Error

The license manager is not functioning or is improperly installed. AutoCAD will shut down now.

ADLSDK_STATUS_AUTH_PENDING

3:user cancaled authorization

SORUN

Autocad 2021’de karşılaşılan bir lisans hatası. Autocad yazılımını başlattığımız zaman ekranda şu şekilde bir mesaj ortaya çıkıyor.

ÇÖZÜM

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamak yeterli.

  1. Masaüstündeki Autocad simgesine sağ tıklayın ve dosya konumunu açın
  2. Aşağıdaki .exe dosyasını indirip rar’dan çıkardıktan sonra kopyalayıp yapıştırın.

Autocad 2021 Lisans Hatası Analizi

Söz konusu hatanın çözümlerinden birini yukarıda belirttik. Lakin ona bu problemin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bazı faktörlere değinmekte fayda var. Autocad’in geçmiş sürümlerini kullananlar muhakkak rastlamışlardır bu hataya. Autocad’in 2017, 2018 ve 2019 versiyonlarında görülmekteydi. Bu hatanın temel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. FlexNet Lisanslama Servisinin çalışmaması-Bunu kontrol etmekte fayda var.
  2. Yazılımın kısıtlanmış olabileceği-Bunun için Autodesk’in şu makalesini inceleyin
  3. Active X denetimleri etkin olmaması-etkinleştirin
  4. İzinlerin verilmemesi-yönetici olarak çalışacak şekilde ayarlayın

Tüm bunlara ek olarak Lisans Veri Dosyalarını açıp yeniden oluşturmakta büyük fayda var. Yukarıdaki açıklamalar 2017 – 2019 sürümleri için geçerliydi. Ayrıca bu hata Autodesk’in 2020 ve sonraki versiyonlarında da kullanıcıların karşısına maalesef çıkabilmektedir. O hatanın ise başlıca sebeplerini şu şekilde özetleyelim.

  1. Autodesk’in masaüstü lisans hizmetinin güncel olmaması
  2. Ek olarak çoklu oturum açma bileşenlerininde güncel olmamasını gösterebiliriz.

Diyelim ki yukarıdaki bu iki seçeneği de sağladınız fakat hala Autocad programı açılmıyor. O halde bunlara ilave olarak şu makalede yer alan son paragraftaki 6 maddeye göz atın.

Özetlemek gerekirse Autocad 2021 Lisans Hatası konulu yazıda Autodesk şirketine ait olan Autocad yazılımının 2021 versiyonunda karşınıza çıkabilecek bir hatanın muhtemel bir çözümüne yer verdik. Ayrıca bu hatanın değişik sürümlerinde çıkabileceğini vurguladık ve çıkış nedenlerini de sıraladık.

Tüm bu yapacağınız işlemler belki de sorunuzun çözümüne yetmeyecektir. AutoCAD yazılımında size hatasız bir kullanım diliyoruz. Tasarım hayatınızda başarılar.