Windows 11 Sistem Gereksinimleri

windows 11 Sistem Gereksinimleri
windows 11 Sistem Gereksinimleri

windows 11 sistem gereksinimleri kullanıcıların başarılı ve keyif verici bir hizmet almaları açısından son derece önemlidir. Söz konusu bu kriterler aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

Windows 11’i yüklemek veya Windows 11’e yükseltmek için aygıtların aşağıdaki minimum donanım gereksinimlerini karşılaması gerekir:

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, uyumlu bir 64-bit işlemcide iki veya daha fazla çekirdek veya bir çip (SoC) üzerindeki sistem.
RAM: 4 gigabayt (GB) veya daha fazlası.
Depolama: Windows 11’i yüklemek için 64 GB* veya daha fazla kullanılabilir depolama alanı gerekir.
Güncellemeleri indirmek ve belirli özellikleri etkinleştirmek için ek depolama alanı gerekebilir.
Grafik kartı: Bir WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü ile uyumludur.
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği.
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0.
Ekran: Yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, 9″ veya daha büyük monitör, renk kanalı başına 8 bit.
İnternet bağlantısı: Güncellemeleri gerçekleştirmek ve bazı özellikleri indirip kullanmak için İnternet bağlantısı gereklidir.
Windows 11 Home sürümü, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için bir İnternet bağlantısı ve bir Microsoft Hesabı gerektirir.

  • Güncellemeler ve işletim sistemindeki belirli özellikleri etkinleştirmek için zaman içinde ek gereksinimler olabilir. Daha fazla bilgi için Windows 11 teknik özelliklerine bakın.

En iyi Windows 11 yükseltme deneyimi için, uygun cihazların Windows 10, sürüm 2004 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor olması gerekir.

Windows 11 Özelliklerine özel gereksinimler

Windows 11’deki bazı özellikler, yukarıda listelenenlerin ötesinde gereksinimlere sahiptir. Aşağıdaki özellikler ve ilgili gereksinimler listesine bakın.

5G desteği: 5G özellikli modem gerektirir.
Otomatik HDR: HDR monitör gerektirir.
BitLocker to Go: bir USB flash sürücü gerektirir. Bu özellik, Windows Pro ve üzeri sürümlerde mevcuttur.
İstemci Hyper-V: ikinci düzey adres çevirisi (SLAT) özelliklerine sahip bir işlemci gerektirir. Bu özellik, Windows Pro sürümlerinde ve üzeri sürümlerde mevcuttur.
Cortana: bir mikrofon ve hoparlör gerektirir ve şu anda Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri için Windows 11’de mevcuttur.
Direct Storage: Standard NVM Express Controller sürücüsünü kullanan oyunları depolamak ve çalıştırmak için bir NVMe SSD ve Shader Model 6.0 destekli bir DirectX12 GPU gerektirir.
DirectX 12 Ultimate: desteklenen oyunlar ve grafik yongaları ile kullanılabilir.
Presence: cihazdan insan mesafesini algılayabilen veya cihazla etkileşime girme niyetinde olan sensör gerektirir.
Akıllı Video Konferans: video kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir
Çoklu Ses Asistanı: bir mikrofon ve hoparlör gerektirir.
Snap: üç sütunlu düzenler 1920 etkin piksel veya daha fazla genişlikte bir ekran gerektirir.
Sessize alma ve sesi açma: Görev Çubuğundan video kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerekir. Genel sessize alma/sesi açma özelliğini etkinleştirmek için uygulama özellikle uyumlu olmalıdır.
Uzamsal Ses: Destekleyici donanım ve yazılım gerektirir.
Microsoft Teams: video kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerektirir.
Dokunma: çoklu dokunmayı destekleyen bir ekran veya monitör gerektirir.
İki faktörlü kimlik doğrulama: PIN, biyometrik (parmak izi okuyucu veya aydınlatmalı kızılötesi kamera) veya Wi-Fi veya Bluetooth özellikli bir telefon kullanılmasını gerektirir.
Sesle Yazma: mikrofonlu bir bilgisayar gerektirir.
Sesle Uyandırma: Modern Bekleme güç modeli ve mikrofon gerektirir.
Wi-Fi 6E: Yeni WLAN IHV donanımı ve sürücüsü ile Wi-Fi 6E özellikli bir AP/yönlendirici gerektirir.
Windows Hello: yakın kızılötesi (IR) görüntüleme için yapılandırılmış bir kamera veya biyometrik kimlik doğrulama için parmak izi okuyucu gerektirir. Biyometrik sensörleri olmayan cihazlar, Windows Hello’yu bir PIN veya taşınabilir Microsoft uyumlu güvenlik anahtarı ile kullanabilir. Daha fazla bilgi için Windows 10, 21H1 sürümünü destekleyen BT araçlarına bakın.
Windows Projeksiyon: Windows Görüntü Sürücüsü Modeli (WDDM) 2.0’ı destekleyen bir ekran bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerektirir.
Xbox uygulaması: tüm bölgelerde mevcut olmayan bir Xbox Live hesabı gerektirir. Kullanılabilirlik hakkında en güncel bilgiler için lütfen Xbox Live Ülkeleri ve Bölgeleri sayfasına gidin. Xbox uygulamasındaki bazı özellikler, etkin bir Xbox Game Pass aboneliği gerektirir.

windows 11 Sistem Gereksinimleri-Kaynak-microsoft.com