Toyota dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu

Toyota, cuma(29.01.2022) günü yaptığı açıklamada, araç satışlarının geçen yıl %10,1 artarak, kendisini ikinci yıl üst üste dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline getirdiğini ve en yakın rakibinin önüne geçtiğini söyledi.

Otomobil üreticisi, satışların 2021’de, bağlı şirketler Daihatsu Motors ve Hino Motors’unkiler de dahil olmak üzere 10,5 milyon araç olduğunu söyledi. Otomobil üreticileri, koronavirüs pandemisi sırasında yarı iletken kıtlığı ve tedarikindeki kesinti sebebiyle üretimi kısmak zorunda kalmıştı.

Bununla birlikte, Japon şirket, pandemiyi diğer otomobil üreticilerinden daha iyi atlattı. çünkü kendi iç pazarı olan Japonya ve Asya’nın bazı bölgeleri Avrupa’dan daha az etkilendi. Bu sonuçlar ile birlikte Toyota, en yakın rakibi olan volkswagen ile arasındaki farkı daha da açtı.

Toyota

Toyota Motor Corporation, değişen alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahiptir. Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biridir. Yakın zamanda Volkswagen’i geçerek dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu.

Küresel Toyota satışları yıllar içerisinde gelişim göstermiştir. 1937 yılındaki kuruluşundan beri Toyota’nın ürün yelpazesi, dünyanın ilk seri üretilen hibrit aracı Prius ‘u ve pazara hazır ilk hidrojenli aracı Toyota FCHV ‘yi kapsayacak kadar genişleme kaydetmiştir. Söz konusu şirket, telekomünikasyondan prefabrik evlere ve lüks yatlara değin değişik alanlarda üretim yapan şirketleri de bulunmaktadır.

1951 yılından beri aralıksız ürettiği “Land Cruiser” modeli sadece yüksek satış rakamlarına ulaşmakla kalmamış, aynı zamanda arazi kabiliyeti ve yüksek kalitesi sayesinde sınıfında bir efsane haline gelmiştir. Ayrıca Corolla modeli, 1966 yılından günümüze kadar, 42 Milyon’a yakın satış adediyle, dünyanın en çok satan modeli olmuştur.