Oxford, Covid 19’a yakalanmak isteyen gönüllüler arıyor – 6 bin dolar ödeyecek

Oxford, Covid 19'a yakalanmak isteyen gönüllüler arıyor - 6 bin dolar ödeyecek
Oxford, Covid 19'a yakalanmak isteyen gönüllüler arıyor - 6 bin dolar ödeyecek

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar , insanlar üzerinde yapılması gereken bir dizi testi gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için covid-19 tarafından enfekte olmaya istekli gönüllüler arıyorlar. Katılımcılar, zamanları ve rahatsızlıkları için tazminat olarak en az 4.995 £, yaklaşık 6.690 $ alacaklardır.

Araştırmanın amacı, koronavirüsün aşı veya doğal enfeksiyon yoluyla daha önce patojene maruz kalmış kişileri nasıl etkilediğini incelemektir. Nisan 2021’den bu yana, Oxford profesörü Helen McShane liderliğindeki bir araştırma ekibi, vücutta bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için gereken minimum virüs miktarını belirlemek için testler yapıyor.

Profesör, Business Insider tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında, “Aşıya hangi düzeyde bağışıklık tepkisi vermemiz gerektiğini bilirsek, gelecekteki aşı geliştirmeyi çok daha hızlı ve çok daha verimli hale getirecek” dedi.

Araştırmacılar, katılımcılara burun damlaları yoluyla SARS-CoV-2 bulaştıracak ve bağışıklık sistemlerinin nasıl tepki verdiğini gözlemleyecek. Çalışma, sadece 18 ila 30 yaşları arasında “mükemmel sağlıkta” olan katılımcıları kapsıyor.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık’ta, İngiltere’nin Oxford kentinde yer alan bir üniversitedir. Kurulduğu tarih bilinmemesine rağmen, 1096’da bu kentte eğitim olduğuna dair belgeler üniversiteyi İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi, kuruluşundan itibaren var olmaya devam eden en eski ikinci üniversite konumuna sokmaktadır. Üniversite 1167 yılında II. Henry’nin, İngiliz öğrencilerin Paris Üniversitesinde okumasını yasaklamasıyla hızlı bir şekilde büyümüştür. 1209 senesinde Oxford halkıyla yaşanan anlaşmazlıklar sonucu bazı akademisyenler kuzeydoğudaki Cambridge kasabasına gitmiş ve burada Cambridge Üniversitesi’ni kurmuşlardır. Bugün bu iki eski üniversite Oxbridge adıyla anılır.

Oxford, toplam 38 kolejden ve kendi içinde dörde ayrılan akademik bölümlerden oluşmakta. Tüm kolejler üniversite içinde özerktir; kendi öğrencilerini seçer, yapısı ve faaliyetlerini kendileri belirlemektedir. Bir kent üniversitesi olan Oxford’un ana yerleşkesi yoktur; tüm binaları ve tesisleri şehir merkezi içinde yer alıyor. Oxford’da lisans öğrenimi kolejlerde “tutorial” adı verilen haftalık dersler ile üniversite fakülteleri ve bölümlerinin sağladığı dersler ve laboratuvar çalışmalarıyla yapılmaktadır.

Daha fazla içerik için Takipte kalın.