SolidWorks hangi bilgisayarda çalışır?

Burada önerilen mevcut SOLIDWORKS donanım/bilgisayar teknik özelliklerine genel bir bakış yer almaktadır.

Aşağıda, belirli donanım bileşenleri hakkında ayrıntılar verilmektedir. Ancak tüm sistem optimum performans için tasarlanmalı ve monte edilmelidir. Özel makineler daha ucuz bir seçenek olabilir, ancak bileşenleri tek tek seçmek ve bunları birbirine bağlamak uyumlu veya verimli olmayabilir. Soğutma ve termal yönetim de önemli bir husustur. Bir bilgisayar üreticisinden tam olarak oluşturulmuş bir sistem satın almak, tüm bileşenlerin birlikte doğru şekilde çalışmasını sağlar.

 • İşlemci : 3 GHz veya daha yüksek saat hızı (tercihen 4 GHz’e yakın)
 • İşletim Sistemi : Windows 10,11 64 bit
 • Bellek : 32GB – 64GB
 • Sabit Sürücü : Katı Hal Sürücüsü (SSD), en az 20 GB boş alan sağlar
 • Grafik Kartı :
  • Genel kurullar :
   • NVIDIA Quadro P1000/2200
   • AMD Radeon Pro WX 3100/4100
  • Temel parçalara sahip büyük montajlar :
   • NVIDIA Quadro RTX 4000/5000
   • AMD Radeon Pro W5500/WX5100/WX6100
  • Karmaşık parçalara sahip büyük montajlar :
   • NVIDIA Quadro RTX 6000/8000
   • AMD Radeon Pro W5700/WX8200/WX9100
  • SOLIDWORKS Visualize 2021:
   • NVIDIA Quadro RTX 6000/8000
   • AMD Radeon Pro W5700/WX8200/WX9100
 • İnternet Bağlantısı : Hizmet paketlerini indirmek için yüksek hızlı geniş bant bağlantısı
 • Dosya Depolama : SOLIDWORKS PDM Standard veya SOLIDWORKS PDM Professional

SOLIDWORKS için hangi İşlemci (CPU) önerilir?

SOLIDWORKS hem Intel hem de AMD işlemcileri destekler.

SOLIDWORKS’teki yeniden oluşturma süreci, doğası gereği doğrusaldır (özelliklerin üst/alt öğe ilişkisi) ve bu nedenle yalnızca tek bir çekirdek kullanabilir. Yeniden oluşturma performansı, CPU’nun daha yüksek saat hızına sahip olarak artırılabilir.

Intel ve AMD Boost hızlarının, belirli bir süre için ulaşılabilecek maksimum hızı temsil ettiğini unutmayın. Ancak tüm senaryolarda veya uzun bir süre bu hızlara ulaşmayabilir. İş yükü, sıcaklık ve güç için spesifikasyon limitlerinde kalmalıdır.

Bazı işlevler, çoklu iş parçacığı teknolojisinden yararlanabilir ve iş yükünü birden çok işlemci çekirdeği üzerinden paylaşabilir . SOLIDWORKS Simulation ve PhotoView 360 gibi ürünler , kullanıcı arabirimi etkinlikleri gibi diğer alanlarda olduğu gibi çoklu iş parçacığından yararlanabilir. Daha fazla işlemci çekirdeğine sahip olmak, bu senaryolarda performansı artırabilir.

En hızlı makinenin iyi tasarım uygulamalarının yerini tutmayacağını unutmayın. Bağlam içi referansları en aza indirmek, büyük montaj modlarını ve diğer performans araçlarını kullanmak işlemci üzerindeki yükü azaltacaktır.

SOLIDWORKS için hangi İşletim Sistemi önerilir?

SOLIDWORKS yalnızca Windows 10,11 64 bit’te desteklenir

*ÖNEMLİ: Windows 7, SOLIDWORKS 2020 SP5 ile desteği sonlandırdı 
Not: Windows Home sürümleri desteklenmez

SOLIDWORKS sanal ortamlarda çalışır mı?

Yalnızca belirli sanal ortamlar desteklenir. Daha fazla ayrıntı için SOLIDWORKS Sanal Ortam Desteği sayfasını ziyaret edin.

SOLIDWORKS, Windows Home Sürümlerini destekliyor mu?

Hayır, SOLIDWORKS Windows Home Editions’ı DESTEKLEMEZ . Windows Home Edition sürümünü kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz, ancak SOLIDWORKS, bu desteklenmeyen işletim sistemini kullanarak doğru işlevselliği garanti etmez.

SOLIDWORKS için ne kadar Bellek (RAM) önerilir?

SOLIDWORKS Sistem Gereksinimleri sayfasında belirtilen minimum RAM gereksinimi en az 16 GB’dir. Ancak daha büyük modeller ve simülasyon çalışmaları daha fazla bellek gerektirebilir. Minimum 32 GB RAM takmanızı öneririz. Gelecekte olası genişlemeye yer bırakmak için daha büyük kapasiteli daha az bellek yongası kullanmak en iyisidir.

Yeterli ayrılmış bellek ayrılmışsa, kurulu RAM miktarını artırmak performansı mutlaka iyileştirmeyecektir. Ancak gerekli bellek kullanılabilirliği aşarsa, sanal bellek kullanımı performansı düşürebilir.

SOLIDWORKS için ne tür Sabit Sürücü önerilir?

En iyi performans için, Katı Hal Sürücüsü (SSD), standart bir Sabit Disk Sürücüsüne (HDD) kıyasla açma/kaydetme görevlerinde 10 kata kadar daha hızlı performans sağlayabilir. SSD’lerin fiyatları yıllar içinde düştü ve yatırıma değer.

Ayrıca, dosyaları bir ağ sunucusunda standart bir disk sürücüsünden açmaya kıyasla yerel bir SSD sürücüsünden açmanın 100 kata kadar daha hızlı olabileceğini unutmayın.  Derlemelerin ağ üzerinden açılması neden daha uzun sürüyor ?

Windows’un etkin bir şekilde çalışması için yükledikten sonra yeterli sabit disk alanı sağladığınızdan emin olun. Sabit sürücü kapasitenizin en az 20 GB’ını veya %10’unu boş alan olarak saklayın.

Daha da yüksek performans için standart SATA SSD’ler yerine NVMe/PCIe SSD’leri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bunlar çok daha hızlı bir arayüzle bağlanır, ancak daha pahalıdır.

Ayrıca, performansı ve güvenliği artırmak için RAID depolama (Yedekli Ucuz Diskler Dizisi) kullanmayı araştırmak isteyebilirsiniz.

SOLIDWORKS için ne tür Grafik Kartı önerilir?

NVIDIA Quadro ve AMD Radeon Pro serisi, SOLIDWORKS için sertifikalı grafik kartlarıdır. Donanımsal OpenGL hızlandırmalı bir grafik kartı, özellikle 3D model görüntülemede (yenileme, döndürme, yakınlaştırma, kaydırma) üstün performans ve kararlılık sağlayacaktır.

NVIDIA Quadro RTX , en yeni GPU serisidir ve gelecekteki büyüme için önerilir. Önceki nesil NVIDIA Quadro P serisi, bütçesi kısıtlı olanlar için hala güçlü performansa sahip olacak. Quadro T serisi , mobil iş istasyonlarına özeldir.

AMD Radeon Pro WX ve W serisi, en son W serisi olmak üzere sertifikalıdır.

SOLIDWORKS 2019 ile bir Gelişmiş Grafik Performansı seçeneği sunuldu. Bu, önemli performans iyileştirmeleri için daha yeni grafik kartı teknolojisinden daha fazla yararlanıyor. SOLIDWORKS performansı artık üst düzey GPU’lara yatırım yaptığınız için ölçeklenebilir.

SOLIDWORKS Visualize kullanıcıları için işlemeler , doğrudan GPU çekirdeklerinden yararlandığından, güçlü bir grafik kartına yatırım yapmak faydalıdır. Visualize 2019 ve önceki sürümler yalnızca NVIDIA grafik kartlarıyla destekleniyordu. AMD Radeon Pro grafik kartları için uyumluluk Visualize 2020 ile başladı.

Her SOLIDWORKS sürümü için onaylı grafik kartlarının tam listesi ve ilgili sertifikalı sürücüsü SOLIDWORKS Grafik Kartı Sürücüleri sayfasında bulunabilir.

NVIDIA GeForce veya AMD Radeon kartları (Radeon Pro değil) gibi “oyun” veya çoklu ortam uygulamaları için tasarlanmış grafik kartları, SOLIDWORKS için maksimum performans veya kararlılık SUNMAZ. Bu kartlar, ekranda görüntülenen düşük sayıda çokgen için, ancak yüksek kare hızında optimize edilmiştir. CAD uygulamaları, çokgen sayısının yüksek olduğu (tasarım modelinizdeki ayrıntı) ancak görüntünün hızla değişmediği, dolayısıyla yüksek kare hızlarının kritik olmadığı durumlarda bunun tersi bir gereksinime sahiptir. Sertifikalı bir grafik kartı ve sürücü kombinasyonu kullanmak , SOLIDWORKS’ü çalıştırmak için en kararlı platformu sağlayacaktır.

SOLIDWORKS, yalnızca bir GPU kullanılacağı için birden fazla grafik kartından yararlanmaz. SOLIDWORKS Visualize, işleme performansını artırmak için birden çok grafik kartı kullanabilir. Yalnızca en zayıf kartın toplam belleği kullanılabilir, bu nedenle aynı modellerin kullanılması tavsiye edilir.

Hangi Microsoft Office sürümleri SOLIDWORKS ile uyumludur?

SOLIDWORKS, Malzeme Listeleri, Tasarım Tabloları ve daha fazlasını oluşturmak için Microsoft Excel kullanma yeteneğine sahiptir. Yeni bir Microsoft Office ana sürümü yayınlandıktan sonra, SOLIDWORKS’ün testler yapması gerekir ve bu nedenle o sırada verilen hizmet paketi için sertifikalandırılmayacaktır.

SOLIDWORKS, Microsoft Office 2016, 2019 ve 2021 ile uyumludur. 64 bit sürümleri önerilir. SOLIDWORKS Sistem Gereksinimleri sayfasındaki Microsoft Ürünleri tablosunu kontrol edin .

Not: Microsoft Office 2013, SOLIDWORKS 2020 SP5 ile desteği sonlandırdı

Dosyalarımı yerel olarak bilgisayarımda mı yoksa bir ağ sürücüsünde mi saklamalıyım?

Maksimum performans ve kararlılık için dosyalar üzerinde yerel olarak çalışılmalıdır. Doğrudan bir ağ bağlantısı üzerinden açılan ve kaydedilen dosyalar her zaman yerel bir sürücüden daha yavaş olacaktır ve dosya bozulması olasılığını artırır. SOLIDWORKS PDM Standard veya SOLIDWORKS PDM Professional gibi veri yönetimi ürünleri , maksimum performans ve kararlılık sağlamak için dosyaların ağ sunucularından yerel disk sürücülerine taşınmasını otomatik olarak yönetir. Bu, bir veri yönetim sisteminin birçok önemli avantajından biridir. SOLIDWORKS PDM hakkında daha fazla bilgi edinin .

SOLIDWORKS PDM Standard ve Professional arasındaki fark nedir?

SOLIDWORKS PDM Standard , SOLIDWORKS Professional ve SOLIDWORKS Premium lisanslarına dahildir. Bu, standart veri yönetimi ve revizyon kontrol işlevlerine kolay erişim sağlar.

SOLIDWORKS PDM Professional , çoklu site çoğaltma ve otomasyon gibi daha fazla işlevsellik ekler.

SOLIDWORKS PDM için donanım önerileri nelerdir?

SOLIDWORKS PDM kasasını çalıştırmak için özel bir sunucu kullanılması önerilir. Özel bir sunucu kullanmak, CAD kullanıcıları için maksimum performans sağlamanın yanı sıra, sürüm/revizyon kontrolü, iş akışı süreç yönetimi ve özel özellik yönetimi sağlar. SOLIDWORKS Sistem Gereksinimleri sayfasındaki sunucu gereksinimlerini kontrol edin.

SolidWorks hangi bilgisayarda çalışır?