Solidworks 2021

Solidworks 2021 yazılımı, 22 Eylül 2020 tarihinde Dassault Systemes şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Kararlı sürüm ise SP2.0 olarak 11 Ocak 2021 tarihinde tüketicilere sunulmuştur. SolidWorks Corporation, Aralık 1993’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu olan Jon Hirschtick tarafından kuruldu. Yazılımın ilk versiyonu 1995’te piyasaya çıktı. Daha sonra 1997 yılında Dassault Systemes tarafından satın alındı(310 Milyon Dolarlık hisse senedi karşılığında-CATIA dahil). Solidworks, Microsoft Windows üzerinde çalışan bir katı modelleme bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve de aynı zamanda bilgisayar destekli mühendislik (CAE) programıdır. Ayrıca Windows’a entegre olan ilk 3 boyutlu katı modelleme (3D CAD) yazılımıdır. Günümüzde birçok alanda kullanılan en yaygın 3 boyutlu katı modelleme programıdır.

Solidworks 2021 Sistem Gereksinimleri

Solidworks Pazar Ağı

Dassault Systemes Solidworks Corporation dünya genelinde 3,5 milyonun üzerinde lisans sattığı tahmin ediliyor. Bireysel kullanıcılardan büyük şirketlere kadar piyasada geniş çapta tüketici pazarına sahiptir. Solidworks, ticari satışlarını dünya geneline yayılan bayiler ve distribütörler aracılığıyla yapmaktadır. Sektördeki en büyük rakipleri arasında Autodesk Inventor, Solid Ege ve PTC Creo Elements/Pro yazılımları bulunmaktadır.

Solidworks 2021 yazılımındaki önemli yenilikler ve güncelleştirmeler

  1. Kullanıcı Arayüzü: Dassault Systemes, programın arayüzünde önemli değişiklikler yapmıştır. Yazılıma ilk giriş yaptığınızda bu farklılıkları rahatlıkla göreceğinizi söyleyebiliriz.
  2. Parça Modelleme: Özellikle sac levha kenar flanşları bölümünde değişikliklere gidilmiştir.
  3. Montaj Performansı: Montaj unsurları üzerinde çalışma hızınızı oldukça yüksek oranda etkileyebilecek bazı iyileştirmeler yapıldı.
  4. Teknik Resim: Yine aynı şekilde bu bölümde de gerekli güncellemelere gidilmiştir. Bu yenilikler sayesinde özellikle geniş çizimlerde rahat gezinme imkanı sunmaktadır.