Sıva Harcı Nasıl Yapılır?

Sıva Harcı Nasıl Yapılır? Bu sorunun oldukça kolay bir cevabı vardır. Sıva harcı yapmak için bir usta olmanız gerekmez. Kendi işinizi kendiniz görmeniz oldukça mümkündür. Tek yapmanız gereken aşağıda belirtmiş olduğumuz sıva harcı oranlarını dikkate almaktır. Bu ölçülere ve kriterlere uyduğunuz sürece herhangi bir sorun olacağını kesinlikle düşünmüyoruz. Çimento ve kum iyice karıştırıldıktan sonra üzerine yavaş yavaş su eklenerek karışım işlemine devam edilir. Böylece, harç elde edilmiş olur. Aynı zamanda bu karışım için standart ölçüler aşağıda verilmiştir. Daha fazla veya daha az harç yapılacaksa bu malzemeler eşit oranda arttırılıp azaltılabilir.

Sıva Harcı Oranları

Malzemeler:
3 el arabası kum (tahminen 150 kg)
1 paket çimento (50kg)
Su (tahminen 25 L)

Sıva Harcı nedir?

Kaba inşaat bittikten sonra duvarların sağlamlık derecesini artırmak için ilave olarak bir duruma daha ihtiyaç vardır. Yapılan bu uygulamanın adı sıva olarak geçmektedir. Sıva işleminden sonra ince işlere geçilmektedir. Sıva işlemi kum, çimento ve suyun heterojen bir şekilde karışmasından meydana gelmektedir. Duvarlar boyanmadan önce yüzeylere sıva yapılmaktadır. Amaç duvarı su veya nem geçişlerinden korumaktır. Ayrıca göze hoş gelmesi açısından da sön derece önemlidir.

Sıva Harcı Fiyatları

Sıva Harcı Fiyatları markalara göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıdaki örnek görselde bazı markaların farklı boyut ve kg miktarlarına göre fiyatları verilmiştir. Bununla birlikte piyasada çok sayıda marka ve sayısız ürün bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre bir ürün seçimini yapabileceğiniz alternatif seçeneklere sahipsiniz.

Sıva Harcı Fiyatları Görseli (19 ağustos 2021)

Sıva Harcı Nasıl Yapılır sorusuna bu yazımızda yanıtlar aradık.