Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır?

Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır? | Sıva uygulamalarında alçı veya harç ile hazırlanan karışımlar bulunmakta. Harç ile yapılan karışımlardan bahsedecek olursak bunları da kaba ve ince sıva olarak ayırmak mümkün. Kaba sıvalar 3mm’lik elekten geçerek 2 tabaka halinde uygulanan karışımdır ve binanın yapımı esnasında duvarlar örüldükten sonra kullanılmaktadır. Çoğunlukla korucu göreve sahiptir.

Kaba sıva harcını elde etmek için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 ölçek çimento
  • 2 ölçek toz kireç
  • 9 ölçek kum

Toz kirecin karışıma katılması oldukça önemlidir. Çünkü kireç harcın kuvvetlenmesini, dökülmesini ve yapısı gereği küflenmesini engelleyen en önemli maddedir.

Sıva işlemine başlamadan önce uygulanacak olan bölgenin tüm yabancı maddelerden arındırılması çok önemli. Toz, talaş, moloz gibi malzemelerin ayıklanması ve yüzeyin kazınarak pürüzlerinden arındırılması gerekir. Son olarak ise yüzeyin iyice kuru olması harcın iyi yapışması için en önemli etkendir. Sadece harcı uygulamaya başlamadan önce bir fırça yardımı ile yüzeyi ıslatmalısınız.

İnce sıva ise harcın yaklaşık olarak 5mm kalınlığında olduğu kum karışımına denir. Daha çok kaba sıvandan sonra kalan boşlukları doldurmak, yüzeyi perdahlamak ve iç mekanlara daha hoş bir görünüm sağlamak için kullanılıyor.

Eğer ince sıvayı kaba sıvanın üzerine kullanacaksanız mutlaka daha ince yapıda olduğundan emin olmalısınız, yoksa sıvan yüzeyde durmaz ve zamanla parçalanarak dökülmeye sebep olur.

İnce sıva işleminde ise karıştırılan malzemeler:

  • 1 ölçek çimento
  • 2 ölçek toz kireç
  • 11 ölçek kum

Eğer sıvanızı iç mekânda kullanacaksanız pencerelere bulaşmasını engellemek için koruyucu bantlar kullanabilirsiniz. Kaba sıvada olduğu gibi ince sıvada da uygulama öncesi kuru ve sıcak yüzeylerin ıslatılması oldukça önemlidir.

Daha çok kaba sıvadan kalan boşlukları gidermek için kullanılsa da artık günümüzde ince sıva ile birçok dekoratif tasarım bulmak mümkündür. Üstelik binanın gerçek görüntüsünü yansıtması sebebiyle de sade bir hava katmakta.

Sıva Harcı Nasıl Hazırlanır?