Sadece en iyi mühendislerin bildiği tek garip sır

Sadece en iyi mühendislerin bildiği tek garip sır
Sadece en iyi mühendislerin bildiği tek garip sır

Bir mühendis olarak kariyerimde, mahsulün mühendislik kremasını diğerlerinden ayıran bir şey fark ettim. Bunu fark etmem uzun zaman aldı, ama sonunda yerine oturduğunda, sanki tüm meslek benim için odak noktası haline geldi. Bazı mühendislerin neden diğerlerinden daha önde olduğu kör edici bir şekilde açık hale geldi, ancak ilk başta karmaşıktı.

Ben de dahil olmak üzere çoğu mühendis (en azından yakın zamana kadar), mühendisliği işi problem çözmek olan bir meslek olarak görüyor. Bu doğru olsa da, yalnızca bir noktaya kadar doğrudur. Bu denklemin sadece yarısı hatta yarısının da yarısı.

Dünyanın en iyi mühendislerinin sahip olduğu en önemli nitelik, sorunu el altında görebilme yeteneğidir. Bu sadece çözülecek bir problem görmekle ilgili değil – problemi görme yeteneğine sahip olmakla ilgili. En iyi mühendisler yanlış problemleri çözerek zaman kaybetmezler.

Bir dakikalığına düşün bunu. Sorunları görme ve anlama yeteneği olmadan, sorunları çözme yeteneği işe yaramaz. Belirli bir sorunun köküne inmeden, onu asla gerçekten çözemezsiniz.

Bunu gösteren bir örnek, ilk arabanın icadı olan Ford Model T’dir. Henry Ford, insanlara ne istediklerini sorsaydı, ona daha hızlı bir at istediklerini söyleyeceklerini beyan etmesiyle ünlüdür. Ford asıl sorunu gördü – hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ulaşım ihtiyacı. En iyi mühendisler, Ford ile aynı şekilde düşünür. En iyi mühendisler daha hızlı bir at yapmaya çalışarak zaman kaybetmezler. Ulaşım sorununu çözmenin yollarını arıyorlar.

Pek çok mühendis, görevlerinin yöneticilerinin kendilerine getirdiği teknik sorunları ele almak olduğunu düşünür. Bugün, kariyerinizde gerçek mükemmelliğe ulaşmayı umuyorsanız, sizi bu zihniyeti kırmaya davet ediyorum. Çözdüğünüz sorunun asıl sorun olup olmadığını kendinize sormalısınız. Durup kendi kendinize şunu düşünmelisiniz: “Daha hızlı bir at mı yapmaya çalışıyorum yoksa asıl sorunu mu çözmeye çalışıyorum?”

Dolayısıyla bu akıllara önemli bir soruyu getirmelidir. Zaten bu zihniyete sahip değilseniz, onu nasıl geliştirirsiniz? Neyse ki, düşündüğünüz kadar zor değil. Basit cevap üç harfli bir kelimedir: Neden. Neden diye sormaya başlamalısınız. Neden belirli bir görev veriliyor? Şirket neden belirli bir proje peşinde? Neden bir mühendisin yaptığı işte daha iyi olmak için sorabileceği en güçlü sorudur?

Bu yüzden size meydan okumam şundan: Neden diye sormaya başlayın. Patronlarınıza meydan okumak niyetiyle sormayın, meselenin özüne inmek niyetiyle sorun. Bu beceride ustalaşabilirseniz, gerçekten harika bir mühendis olma yolunda büyük adımlar atacaksınız.

Konuk Yazar Hakkında

Pat Sweet
Pat Sweet

Pat Sweet, Ontario, Kanada’da çalışan bir Profesyonel Mühendistir. Kendisi, banliyö treni elektrik sistemlerine odaklanan tam zamanlı bir araç mühendisidir.

Davetlisiniz

Sizler de Pat Sweet gibi mesleğiniz, düşünceniz ve kariyeriniz ne olursa olsun özgün ve kaliteli fikirlerinizi içeren yazınızı bize gönderin, makalenizi burada yayınlayalım.