Q klavyeyi F klavyeye çevirme

Q klavyeyi F klavyeye çevirme bazılarımız için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle F klavyeyi kullanan kişiler için çok önemlidir. Çünkü bu şahıslar gittikleri her yerde örneğin iş yerinde, internet kafede veya başka herhangi bir yerde maalesef Q klavye ile karşılaşmaktadırlar. Ülkemizin genelinde çoğunlukla bu klavye türü tercih edilmektedir. Zaten alışveriş mağazalarında da eğer dikkat ettiyseniz genelde Q klavyeli dizüstü bilgisayarlar satılmaktadır. F klavyeye rastlayanınız muhtemelen yoktur veya çok azdır. İşte bu tür durumlar için aşağıdaki taktik sizin çok işinize yarayacaktır.

Q ile F klavye arasında geçiş yapabilmek için “CTRL” tuşuna basılı tutup ardından “SHİFT” tuşuna basmak yeterlidir. Lakin bunu yapmadan önce bilgisayar ayarlarından tek sefere mahsus aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir. Daha sonra bilgisayarınız bu işlemleri algılayacaktır. Her defasında bunu yapmanıza gerek kalmayacak.

  1. Windows arama bölümüne(Aramak için buraya yazın) “Dil ve Klavye Seçeneklerini Düzenleyin” yazın.
  2. “Tercih edilen diller” menüsünden “Türkçe” ardından “Seçenekler” sekmesine tıklayın.
  3. “Klavyeler” menüsünden “Klavye ekle” sekmesine tıklayın
  4. Açılan menüden “Türkçe F” sekmesini bularak tıklayın.
  5. işlem bu kadar. Bundan sonra “ctrl” ve “shift” ile klavyeler arası geçiş yapmak mümkün.

Bu videoda Q klavyeyi F klavyeye çevirme yöntemi uygulamalı olarak anlatıldı. Bu püf noktayı öğrendikten sonra klavye ile aranızın iyi olacağını söylemek mümkün olacaktır.