Plastik Atıklar ‘bilmeniz gereken her şey’

Bu makale, yaşamı yok eden plastik kirlilik hakkındaki farkındalığı arttırmak için kaleme alındı.

1. Plastik atık nedir?

Plastik atık veya plastik kirliliği, dünya çevresinde vahşi yaşamı, vahşi yaşam habitatını ve insanları olumsuz yönde etkileyen plastik nesnelerin (örneğin: plastik şişeler ve çok daha fazlası) birikmesidir.

Aynı zamanda, geri dönüştürülmeyen ve çöp sahasına giden veya gelişmekte olan dünyada düzensiz çöp sahalarına atılan önemli miktarda plastiği ifade eder. Örneğin Birleşik Krallık’ta her yıl 5 milyon tondan fazla plastik tüketiliyor ve bunun sadece dörtte biri geri dönüştürülüyor.

Geri dönüştürülmeyen dörtte üçü çevremize girerek okyanuslarımızı kirletiyor ve ekosistemimize zarar veriyor. Daha az gelişmiş ülkelerde, plastik atıkların çoğu sonunda okyanusa ulaşıyor, bu da deniz hayvanlarının özellikle risk altında olduğu anlamına geliyor.

Tükettiğimiz şeylerin çoğu plastikten (plastik şişeler ve yiyecek kapları gibi) yapılıyor çünkü hem ucuz hem de dayanıklı.  Bununla birlikte, büyük bir zorluk teşkil eden kimyasal yapısı nedeniyle plastiğin bozunması yavaştır ( 400 yıldan fazla sürer).

Gezegenimizdeki plastik atık ve kirlilik sorununun üstesinden gelmek istiyorsak, plastik tüketimini azaltmak ve plastik geri dönüşüm konusunda farkındalığı artırmak çok önemlidir.

2. Plastik neden küresel bir sorun haline geldi?

20. yüzyılın sonlarından beri uygun fiyatlı, çok yönlü ve dayanıklı bir malzeme olarak plastiğe güvendik.

Bununla birlikte, plastik malzemelerin çoğunluğunun bozunması yüzyıllar aldığından, Türkiye’de çöp sahalarına gönderilen plastiğin tamamı hala var – ve biz hala daha fazlasını üretip tüketiyoruz.

Bu plastiğin bir yere gitmesi gerekiyor ve genellikle deniz yaşamını tehdit ettiği okyanusa ulaşmadan önce ya karaya ya da gelişmekte olan ülkelerdeki nehirlere dikkatsizce dökülüyor.

Gerçek şu ki, ne gezegenimizdeki plastik miktarıyla ne de üretilmeye devam eden miktarla baş edemeyiz. Bu nedenle gezegenimiz için güvenli ve sağlıklı bir gelecek sağlamak için plastiğe yönelik tutum ve davranışlarımız değişmelidir.

3. Okyanustaki plastik atıklar

Okyanuslarımızdaki plastik atıklar küresel bir sorun, ancak çöplerimiz ilk etapta suya nasıl giriyor?

Çoğu durumda, özellikle daha gelişmiş ülkelerde, plastik atıklar sorumlu bir şekilde bertaraf edilmekte ve ayrıştırılmak, geri dönüştürülmek veya geri kazanılmak üzere tesislere gönderilmektedir.

Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde üretilen plastik atıklar, tipik olarak, düzenlemeye tabi olmayan açık çöplüklerde son bulur veya nehirlere ve akarsulara atılır. Boşaltma alanlarından gelen plastikler, denize taşınmadan önce yakındaki nehirler gibi su kütlelerine rüzgarlarla savrulabilir.

Diğer bir sorun ise Avrupa, ABD ve Japonya’dan gelişmekte olan ülkelere ihraç edilen plastik hacmidir. Gelişmekte olan ülkelerdeki geri dönüşüm standartları, gelişmiş dünyada uygulanan standartlarla kıyaslanamaz ve bu nedenle, çevreye plastiğin salınması önemli çevresel hasara neden olur.

Okyanusa ne kadar plastik gidiyor?

Her yıl, okyanuslarımıza yaklaşık sekiz milyon ton plastik karışıyor. Bazı araştırmacılar bu rakamın 2025 yılına kadar iki katına çıkabileceğini tahmin ederken, diğerleri 2050 yılına kadar okyanuslarımızda balıktan daha fazla plastik olabileceğini öne sürüyor.

Zamanla, okyanus akıntıları çöpleri merkeze çekerek büyük plastik girdapları oluşmasına neden olur (en büyüğü Kuzey Pasifik’te, Hawaii ve Kaliforniya arasında, 1.8 trilyon parça plastik içerir).

Sonunda, girdaptaki bu çekme hareketi, plastik nesnelerin çok sayıda küçük parçaya ayrılmasına, çevreyi kirletmesine ve plastik atıkların deniz hayvanları tarafından kolayca yutulmasına neden olur.

4. Plastik atıklar deniz yaşamını nasıl etkiler?

Birleşmiş Milletler’e göre,  dünya çapında en az 800 tür deniz çöplerinden etkileniyor ve bu çöplerin yüzde 80’i plastik.

Deniz hayvanları ya plastik nesnelere (içecek kutularını bir arada tutan plastik halkalar gibi) takılabilir, plastiği yutabilir ve/veya zamanla fizyolojilerini değiştirebilecek plastik kimyasallara maruz kalabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ‘sadece 14 parça plastik yutan deniz kaplumbağalarının ölüm riskinin arttığını’ buldu. Özellikle genç kaplumbağalar, plastik atıkları çeken aynı akımlarla sürüklenme eğiliminde oldukları ve ne yedikleri konusunda büyüklerine göre daha az seçici oldukları için daha yüksek risk altındadır.

Plastik mikro boncuklarla ilgili sorun

Yüz ovma, diş macunları ve duş jelleri gibi banyo malzemelerinde yaygın olarak bulunan plastik mikro boncuklar da deniz yaşamına zarar verebilir. Çoğu kanalizasyon arıtma tesisi, gelen kanalizasyondan bu boncukları tutamaz ve bu nedenle doğrudan su yollarına boşaltılır. BBC, ‘Zamanla bozulmazlar ve zehirli kimyasalları deniz organizmalarına taşıyabilirler’ diye açıklıyor.

Birleşik Krallık, Temmuz 2018’de plastik mikro boncuk içeren ürünlerin satışını yasakladı. Ancak BBC, ‘Bazı ülke ve eyaletlerde biyolojik olarak parçalanabilen plastikten yapılmış mikro boncukların kullanılmaya devam etmesine izin veren yasal boşluklara sahip olduğunu’ da belirtiyor. Başka bir deyişle, daha yapılacak çok iş var.

5. Dünyada ne kadar plastik atık var?

Altmış yıl önce, plastiklerin seri üretimi başladı – o kadar hızlı ilerledi ki 8,3 milyar ton plastik yarattı – ve  bunun %90’ından fazlası geri dönüştürülmedi.

2018 itibariyle dünya çapında her yıl yaklaşık 380 milyon ton plastik üretiliyor. Gezegenimiz, çevreyi kirleten bu miktarda plastikle baş edemiyor ve plastik kirliliğini ve tüketimini azaltma çağrıları son yıllarda aciliyet kazandı.

6. En çok plastik atığı hangi ülke üretiyor?

Şu anda Çin, önemli bir farkla en büyük miktarda plastik atık üretiyor ve onu, ilk beşe giren Endonezya, Filipinler, Vietnam ve Sri Lanka izliyor.

 1. Çin
 2. Endonezya
 3. Filipinler
 4. Vietnam
 5. Sri Lanka
 6. Tayland
 7. Mısır
 8. Malezya
 9. Nijerya

Bu liste pek de şaşırtıcı değil, çünkü küresel olarak ürettiğimiz pek çok ürün plastikten yapılıyor veya plastik bileşenler içeriyor – çoğu zaman yeniden kullanılabilirliği veya geri dönüştürülebilirliği zayıf.

7. Plastik atıkların başlıca nedenleri nelerdir?

1. Plastik ucuzdur, kolayca bulunur ve kullanımı yaygındır

Plastik uygun fiyatlı ve dayanıklı bir malzeme olduğu için ambalaj malzemelerinden plastik şişelere, pipetlerden plastik poşetlere kadar her şeyde bulunabilir.

İşletmeler daha çevre dostu, alternatif malzemeleri (kağıt gibi) kullanmaya başlayana kadar, plastiğin üretim ve imha döngüsü devam edecektir.

2. Dünya nüfusu artıyor ve şehirleşme de artıyor

Basitçe söylemek gerekirse, dünyada ne kadar çok olursak, ucuz malzemelere olan talep o kadar büyük olur ve karşılığında o kadar fazla plastik kullanırız.

Bunu göstermek için, bu yüzyılın ilk on yılında, hızlı kentleşme ve buna bağlı olarak talep nedeniyle her zamankinden daha fazla plastik üretildi.

3. Plastik söz konusu olduğunda tek kullanımlık bir zihniyete sahibiz

Plastik ürünler genellikle çok kısa bir ömre sahiptir – taşıma çantalarını, su şişelerini, pipetleri ve yiyecek kaplarını düşünün. Ve yapmaları çok ucuz olduğu için, onlara tek tek öğelere asılacak kadar değer vermiyoruz.

Sadece bu da değil, plastiğin atılması genellikle yanlış yönetiliyor – bu yüzden yine çöplüklerde bitiyor.

4. Plastiğin ayrışması 400 yıldan fazla sürüyor

Plastiği oluşturan kimyasal bağlar güçlüdür ve uzun ömürlüdür. Plastiğin bozunma hızı, türüne bağlı olarak değişebilir, ancak bu tipik olarak 50 ila 600 yıl arasında değişir.

Başka bir deyişle, US EPA’ya (Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çevre Koruma Ajansı) göre, şimdiye kadar yapılmış ve çöp sahasına gönderilen veya çevreye atılan neredeyse her plastik parçası hala var – hepimiz için ayık bir düşünce.

Her gün yeni plastik ürünler üretildiği için döngü tekrarlanıyor.

5. Deniz taşımacılığı ve balıkçılık endüstrileri

Denizcilik ve balıkçılık endüstrileri de özellikle okyanuslarımızda plastik atık ve kirliliğe katkıda bulunmaktan sorumludur.

Plastik atıklar genellikle gemilerden ve balık avlamak için kullanılan ağlardan kaynaklanır ve bu -tahmin ettiğiniz gibi- genellikle plastikten yapılır.

Bu plastik sadece suyu kirletmekle kalmaz, deniz hayvanları ağlara sıkışabilir ve/veya zehirli parçacıkları yutabilir.

Genel olarak, konu plastik kirliliği olduğunda denizcilik ve balıkçılık endüstrilerinin cevaplaması gereken çok şey var.

8. Bilinmesi gereken farklı plastik türlerinden bazıları

Biyoplastikler:

Biyoplastikler – kulağa hoş geliyor, değil mi? Biyoplastikler, keten tohumu gibi bitki bazlı kaynaklardan gelebilir ve şirketler genellikle bunu bir satış noktası olarak kullanmaya isteklidir.

Ancak 2015 Birleşmiş Milletler raporunun belirttiği gibi, polimer bir kez oluşturulduktan sonra malzeme özellikleri aynıdır. Başka bir deyişle, ortaya çıkan malzeme, diğer herhangi bir plastik formundan daha iyi değildir.

Biyoplastik olsun ya da olmasın, mümkün olan her yerde plastik tüketimimizi azaltmak akıllıca olacaktır. Biyoplastikler de geri dönüştürülemez – kompostlaştırılamazlar.

Gübrelenebilir plastikler:

Gübrelenebilir plastik, biyolojik olarak parçalanabilen plastiğe çok benzer, ancak ‘gübrelenebilir’ statüsünü elde etmek için bağımsız bir üçüncü taraf kuruluş tarafından izlenmeli ve doğrulanmalıdır.

Bununla birlikte, biyolojik olarak parçalanabilen plastikle neredeyse aynı olan kompostlanabilir plastik, okyanuslarımıza ulaştığında hala aynı zorlukları beraberinde getiriyor. Neredeyse tüm ülkeler organik atık işleme tesisleri bu materyali işleyemez ve yakma veya depolama için gönderilen bir kalıntı olarak çıkarır.

Yukarıdaki iki plastik türü, plastik atıkları ve kirliliği azaltmanın en iyi yolunun basitçe azaltmak olduğunu vurgulamaktadır. Daha spesifik olarak, tek kullanımlık, geri dönüştürülemeyen plastik kullanımını ortadan kaldırmaya odaklanmalıyız (paket servis kaplarını, ‘istiridye kabuğu’ kutuları gibi polistiren yemek tepsilerini ve taşıma çantalarını düşünün).

Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler:

Biyobozunur plastikler (doğal süreçlerle karbondioksit, su ve minerallere ayrılabilen plastikler) görünüşte çekici bir başka alternatiftir.

‘Biyobozunur’ terimini kullanmak için ürünlerin ulusal veya uluslararası standartlara uygun olması gerekir. Örneğin Avrupa’da, bir plastik ürünün biyolojik olarak parçalanabilir olarak kabul edilebilmesi için:

 • Yüksek düzeyde ağır metal içermez
 • Plastiğin %90’ı, doğal süreçlere (güneş ışığı ve hidroliz dahil) maruz kaldıktan sonraki altı ay içinde CO2’ye parçalanmalıdır.
 • Maruz kaldıktan 12 hafta sonra, plastik artıkların %90’ı 2 x 2 mm ölçülerindeki bir ağdan geçebilmelidir.
 • Nihai malzeme bitkiler için toksik olmamalıdır

Buna rağmen, bozulma hızı büyük ölçüde plastiğin türüne ve içinde bulunduğu ortama bağlıdır. Bu makalede vurgulandığı gibi, genellikle düzgün şekilde bozulmaz.

Kap içi kompostlayıcılar veya anaerobik çürütme tesisleri gibi organik atıklar için arıtma tesisleri, bu plastikleri arıtamaz, çünkü ya arıtma sürecini bozarlar ya da biyolojik olarak parçalanmaları çok uzun sürer. Bu plastiklerin de bozulmaları için uzun süre belirli bir sabit sıcaklık aralığına ihtiyaçları vardır. Gerçekte, okyanusun sıcaklığı çok farklıdır ve bu da plastiğin biyolojik olarak bozunma hızını etkileyecektir.

Biyoplastikler, okyanustaki plastik sorununu çözmez veya zararlı mikroplastiklerin üretilmesini engellemez.

Okyanusa girdikten sonra UV radyasyonu ve dalga hareketi plastiğin parçalanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, plastik, biyofilmle kaplanabileceği veya tortuya gömülebileceği derin suya batırıldığında (okyanus plastiklerinin yalnızca %4-5’i plajlarda ve kıyı şeritlerinde bulunur), plastiğin parçalanma hızı düşer önemli ölçüde.

‘Biyobozunur plastik’ terimi açıkça yanıltıcıdır ve kesinlikle plastik kirliliğiyle mücadelede hızlı bir çözüm değildir.

9. Plastik atık gerçekleri

2017’de bilim adamları, 6,9 milyar ton plastiğin 6,3 milyar tonunun asla geri dönüşüm kutusuna gitmediğini keşfettiklerinde şok oldular. Ve endişelenmemiz gereken tek rakam bu değil:

1. Bu yıl şimdiye kadar küresel olarak okyanuslarımıza iki milyon tondan fazla plastik atık atıldı


2. Kuzey Pasifik okyanusunda, planktondan altı kat daha fazla plastik enkaz var


3. 1950’lerden bu yana dünya çapında 8,3 milyar ton plastik üretildi


4. Bu 8,3 milyar tonun sadece %9’u geri dönüştürüldü


5. Kenya, 2017’de plastik poşetlerin kullanımını ve satışını tamamen yasakladı ve diğer birçok ülke şimdi aynı şeyi yapıyor


6. Ancak dünya genelinde her dakika 2 milyon plastik poşet kullanılmaya devam ediyor


7. Plastik, her yıl 1,1 milyondan fazla deniz kuşu ve hayvanı öldürüyor