Parça İmalatında Metal İşleme

Bir parça hammaddenin kesilmesi ve istenen nihai şekil ile boyutun oluşturulmasındaki kontrollü süreç işleme olarak bilinir. Metal işleme, çok çeşitli metallerde şekiller üretmek için freze makineleri, torna tezgahları, matkap aletleri ve diğer çeşitli makineler kullanır. Farklı malzemeler, boyutlar ve geometrik şekiller için birkaç farklı işleme yöntemi kullanılmaktadır.

İşleme Tipleri

  • Geleneksel metal işleme – talaşlı imalat, çeşitli işleme operasyonları ile gerçekleştirilir.
  • 3D Frezeleme, aleti iş parçası üzerinde aynı anda 3 eksende veya daha fazla hareket ettirerek karmaşık geometrik şekilleri keser.
  • Delme, matkabı veya iş parçasını döndürerek ve matkabı matkabın ekseni boyunca iş parçasına besleyerek yuvarlak bir delik açar.
  • Tornalama, malzemeyi iş parçasının ekseni boyunca döndürerek ve bir kesme aletini yavaşça besleyerek iş parçasının dış çapından uzaklaştırır.
  • Diş açma, tek noktalı kesme aletini iş parçasının ekseni boyunca doğrusal olarak ilerleterek iş parçasının dış kısmındaki spiral olukları açarken, iş parçasını istenen diş boşluğunu oluşturmak için kesin bir hızda döndürür.
  • Delik işleme, iş parçasını veya delik işleme aletini döndürerek ve aleti iş parçasının ekseni boyunca yavaşça besleyerek deliğin boyutunu ve doğruluğunu artırmak için iş parçasının iç çapından minimum miktarda malzeme keser.

Elektrik deşarjlı işleme, istenen şekli elde etmek için elektrik deşarjlarını veya kıvılcımları kullanır. Malzemeyi iş parçasından çıkarmak için iki elektrot arasında hızla tekrarlanan akım deşarjları kullanılır. Bu işleme türü, ince unsurlar, derin kesimler veya kare köşeler gerektiren parçalar için en iyisidir.

Takım Seçimi

Metal işlemede kullanılan takımlar, oluşturulan parçaların kalitesinde ve üretildikleri verimlilikte hayati bir rol oynamaktadır. Takımların yüksek sıcaklıklarda mukavemetlerini ve sertliklerini koruyabilmeleri ve ayrıca özellikle kesme işlemleri kesintiye uğrayabileceği zaman kırılma veya talaşlanma yapmamaları gerekir. Takımlar ayrıca, belirli metal işleme uygulaması için uygun boşluklarda doğru geometriye sahip olmalıdır.

Verimli ve doğru metal işleme, işi verimli ve ekonomik bir şekilde yapmak için kullanılan aletlere büyük ölçüde bağlıdır. 

Parça İmalatında Metal İşleme