Makaron İzole

Makaron İzole bir başka deyişle daralan makaron, ısı etkisi ile belirli bir oranda çapı küçülen özel bir izolasyon malzemesidir. Elektriksel izolasyon, koruma, etiketleme, sınıflama ve benzeri operasyonlarda güvenle kullanılabilir. Isı etkisi ile 2’ye 1 oranında küçülerek, söz konusu materyalin etrafını sıkıca sarar. Sarılan bu bölge dış etkenlerden korunur. Aynı zamanda, makaronlar kablolar üzerindeki gerginliği minimuma düşürür. Makaronlar, sarıldıkları kabloların veya nesnelerin ömrünü olumlu yönde etkileyerek uzatmaktadır. Çeşitli ebatlarda ve özelliklerde ısıyla daralan makaron kablolar mevcuttur. Genelde makaron ölçüleri inç birimi üzerinden verilmektedir. Örneğin 1 inç ölçüye sahip bir makaron kablonun iç çapı 25.4 mm, daralma sonrasındaki iç çapı ise yaklaşık olarak 12.7 mm’e denk gelebilmektedir. Tabi bu oranlar üretici firmanın kullandığı hammadde yalıtım malzemelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aşağıdaki uygulamada; 80mm’lik civatalara makaron ile izolasyon yapılıyor. Ardından civatanın her iki tarafına çelik ve fiber pul takılacak. Amaç; Kelebek vanaların Katodik Koruma ölçüm testlerinden başarılı geçmesi olarak söyleyebiliriz. Ayrıca civataların maruz kalabileceği yağ, su ve sıcaklı gibi olumsuz ve kötü çevresel etkiler karşısında dayanıklılık kazandırmaktadır. Özetlemek gerekirse, ısı etkisi ile daralan makaronlar çok iyi birer koruyucu malzemelerdir.

Makaron İzole uygulamasına örnek olarak aynı zamanda “yüksek gerilim kablosuna ek yapılması” ismindeki videoya da göz atabilirsiniz. Kablolara farklı türden izoleler uygulanarak kat kat sargı işlemine tabi tutuluyor. İzlemek için buraya tıklayın.