Kendi kendime kaynak yapmayı öğrenebilir miyim?

Kendi kendime kaynak yapmayı öğrenebilir miyim?
Kendi kendime kaynak yapmayı öğrenebilir miyim?

Bu makaleyi okuyarak şu sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

 • Kaynak nedir?
 • Bir kaynakçı ne yapar?
 • Kaynak nasıl öğrenilir?
 • Kaynak öğrenmek zor mu?
 • Evde kendi kendime kaynak yapmayı öğrenebilir miyim?
 • Bir programdan veya okuldan kaynak sertifikasına ihtiyacım var mı?
 • En güçlü kaynak türü hangisidir?
 • Kaynakçılar ne kadar kazanıyor?

Kaynak nedir?

Kaynak, metalleri ısı kullanarak birleştirme sürecidir. Pek çok farklı kaynak türü vardır: Oksi-asetilen gazı kaynağı, ark veya çubuk kaynağı, metal inert gaz (MIG) kaynağı ve tungsten inert gaz (TIG) kaynağı. Bu kaynak türlerinin her biri, metalleri birleştirmek için gaz, elektrik veya her ikisini kullanır. Seçtiğiniz kaynak türü, birlikte kaynak yapmak istediğiniz metallerin türüne ve mevcut kaynaklara bağlıdır.

 • MIG Kaynak – Gaz Metal Ark Kaynağı (GMAW)
 • TIG Kaynağı – Gaz Tungsten Ark Kaynağı (GTAW)
 • Örtülü Kaynak – Korumalı Metal Ark Kaynağı (SMAW)
 • Akı Kaynağı – Özlü Ark Kaynağı (FCAW)
 • Enerji Işın Kaynağı (EBW)
 • Atomik Hidrojen Kaynağı (AHW)
 • Oksi-Asetilen kaynağı
 • Plazma Ark Kaynağı

Bir kaynakçı ne yapar?

Özünde, bir kaynakçının ana görevi metal parçaları birleştirmek. Proje, sanatsal bir heykelin kaynaklanmasından bir binadaki yapısal hasarın onarılmasına kadar her şey olabilir. Bir kaynakçı, boru hatları, kapılar, gemiler, denizaltılar, köprüler, binalar, petrol rafinerileri, arabalar ve daha fazlası gibi imalat ve onarım işlerinde çalışabilir.

Kaynakta ilk adım genellikle hazırlanacak ozalitleri ve mühendislik resimlerini inceleyerek bir plan yapmak ve işe güvenle yaklaşmaktır. Kaynakçı elindeki işe aşina olduğunda, proje için en iyi ekipman ve malzemeleri seçecektir.

Kaynak nasıl öğrenilir?

Nasıl kaynak yapacağınızı bir arkadaşınızdan, bir sanat okulundan, çevrimiçi bir video eğitiminden veya bir teknik okuldan öğrenebilirsiniz. Kaynak, uygulama ve hassasiyet gerektiren son derece teknik ve emek gerektiren yoğun bir alandır. Kaynakçılar büyük makineler kullanır ve yüksek ısı kullanarak hassas malzemelerle çalışır. Kaynak yapmayı öğrenmeye başlamadan önce kendinizi buna hazırlandığınızdan emin olun.

Araştırmanızı yapın

Başlamadan önce, farklı kaynak türleri konusunda kendinizi sorgulayın ve hangi türün size uygun olduğuna karar verin. Yeni becerinizden tam olarak ne elde etmek istediğinizi netleştirin; kaynak yapmakla hobi mi, sanat mı yoksa yeni bir kariyer olarak mı ilgileniyorsunuz?

Hedeflerinizi bilin

Kaynak yapmaya ilk başladığınızda birçok olasılık vardır. Evde bahçe işleri veya heykelsi parçalar gibi eğlenceli projeler yapmak için harika bir yoldur. Yeterli uygulama ve teknik beceri ile kaynak, kazançlı bir kariyere giden bir yol olabilir.

Yakınınızdaki kursları bulun

Kaynak öğrenmeye başladığınızda hedeflerinize ve neye karar verdiğinize bağlı olarak, başlamanın birkaç yolu olduğunu göreceksiniz. Kazandığınız becerilere ve çalışmayı planladığınız kaynakçılık kariyerine bağlı olarak, kaynakçılar için birçok sertifika mevcuttur. Bazı liseler ve kolejler mesleki programlar sunar. 

Kaynak öğrenmek zor mu?

İlk başta göz korkutucu gelebilir ama birkaç kıvılcım attıktan sonra kaynak yapmayı öğrenmek zor değil. Bununla birlikte, bunda gerçekten harika olmak için yıllarca kaynak dikişi alıştırması gerekecektir. Zorluğun boyutu, uyguladığınız kaynak türüne ve ağırlık taşıyan, işlevsel nesneler veya görsel olarak ilginç malzemeler veya nesneler yapıp yapmadığınıza bağlıdır.

Genel olarak, MIG Kaynağı öğrenmesi en kolay ve en yaygın kaynaktır, ancak her tür kaynakta ustalaşmak mümkündür. Kaynak yapmayı ilk öğrendiğinizde, muhtemelen bunun orta derecede zor olduğunu göreceksiniz. Kaynağın teknik temellerini bir kez kavradığınızda, ustalaşmak için yıllarca uygulamalı pratikler yapmanız gerekir.

Evde kendi kendime kaynak yapmayı öğrenebilir miyim?

Geri bildirim sağlamak için bir eğitmenden yüz yüze öğrenmek yararlıdır ve bununla evde kendi kendinize öğretmekten daha hızlı öğrenebilirsiniz. Ancak videolar ve çevrimiçi öğreticiler aracılığıyla evde bol bol pratik yaparak kaynak yapmayı öğrenmek mümkündür. Bir kaynak atölyesi kurmak için garaj gibi güvenli bir alanınız varsa, aşırı sıcak elektrik arkı üretmek için sıradan ev elektrik akımı kullanan bir tel beslemeli kaynak makinesiyle kaynak yapmayı öğrenebilirsiniz.

Bir programdan veya okuldan kaynak sertifikasına ihtiyacım var mı?

Kaynak yapmak için bir kaynak sertifikasına veya lisansa ihtiyacınız yoktur. Teknik okullarda, özel işletmelerde veya kurs gibi halka açık yerlerde kaynak yapmayı öğrenebilirsiniz. Bir kariyer olarak kaynak yapmakla ilgileniyorsanız, işverenlerin ihtiyaç duyabileceği bir dizi sertifika ve lisanslar vardır. Ayrıca bir meslek okulunda veya özel bir kuruluştan bir kaynakçı eğitim programına kaydolabilir ve tamamlayabilirsiniz.

En güçlü kaynak türü hangisidir?

TIG kaynağı genellikle en güçlü ve en hassas kaynak türüdür. MIG kaynağı veya diğer kaynak yöntemlerine göre daha temiz, kaliteli kaynaklar üretir.

Kaynakçılar ne kadar kazanıyor?

Kaynakçıların Türkiye’deki ortalama maaşları 12.500 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kaynakçının ortalama ücreti saatte 17,60 ABD dolarıdır ve bu da yılda yaklaşık 45.000 ABD dolarına eşittir. Deneyimli kaynakçılar saatte 35 dolara kadar kazanabilir. Usta kaynakçılar yılda 50.000 ila 200.000 ABD Doları arasında kazanabilirler. Gezici endüstriyel boru kaynakçıları yılda 185.000,00 ABD Dolarına kadar kazanırken, su altı kaynakçıları 200.000 ABD Dolarının üzerinde kazanabilir.