CNC Makinesi Nedir?

CNC Makinesi Nedir
CNC Makinesi Nedir

CNC, bilgisayar sayısal kontrolü anlamına gelir. Bu daha da kafa karıştırıcı geliyorsa endişelenmeyin – süreç karmaşıktır, ancak bu kılavuz bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterecektir. CNC işleme ve bugün üretimde oynadığı rol hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

CNC NEDİR?

CNC işleme, aletlerin hassasiyetini kontrol etmek için değirmenler, torna tezgahları ve öğütücüler gibi bilgisayarlı sayısal kontrol makinelerini kullanan bir süreçtir. Bu makineler, belirli bir dizi spesifikasyonu karşılayan parçalar oluşturmak için önceden programlanmış bilgisayar yazılımı tarafından yönlendirilir.

Elinizdeki kalemden hastanelerde kullanılan vantilatörlere, lastiklerinizdeki jantlara kadar CNC işleme sayesinde çevremizde pek çok şey var. CNC işleme, manuel olarak elde edilmesi imkansız olan bir hız ve hassasiyette parçalar ve bileşenler üretir.

CNC Makinesi Nedir?

CNC makineleri, tıpkı yaptıkları parçalar gibi çok karmaşıktır. Esasen, bu makineler, iş parçası olarak bilinen bir malzeme bloğundan katmanları kaldırır. Bu malzeme bloğu metal, ahşap veya plastikten köpük, cam veya kompozitlere kadar her şey olabilir.

CNC makinelerini kullanmanın en büyük avantajlarından biri, işlemin ne kadar hassas olabileceğidir. Bazı parçalarda sadece milimetrelik sapma kritik hatalara yol açabilir. CNC işleme, büyük miktarlarda ayrıntılı parçalar oluştururken inanılmaz derecede faydalı olabilir.

Parçanın tam olarak olması gerektiği gibi üretilmesini sağlamak için CNC makinesine, bir parçanın boyutunda izin verilen sapma miktarı olan belirli bir tolerans atanacaktır. Tolerans ne kadar sıkı olursa, parça o kadar hassas olur.

İstenilen sonuca bağlı olarak kullanılabilecek birçok CNC makinesi türü vardır. İşte en yaygın CNC makinelerinden bazılarına hızlı bir bakış:

 • CNC torna tezgahı: İş parçalarını döndürüldükçe keser; çeşitli aletler kullanarak hızlı bir şekilde hassas kesimler yapmak için idealdir.
 • CNC freze makinesi: Yüzey frezeleme, kılavuz çekme, delme, kenar frezeleme ve tornalama gibi çok çeşitli işlevler sunar; diğer makine türlerinden daha büyük ve daha maliyetlidir.
 • CNC plazma kesici: Bir plazma torcu kullanarak malzemeyi keser; çelik gibi ağır malzemeleri kesmek için idealdir.
 • CNC router: Daha küçük projeler için ideal; ahşap, çelik, alüminyum, plastik, kompozitler ve hatta köpük ile iyi çalışır.
 • CNC lazer kesici: Plazma makinelerine benzer ancak kesim için daha uygundur; plastik, metal veya sert ahşap gibi malzemelerle iyi çalışır.
 • CNC elektrik deşarj makinesi: Malzemelerle belirli şekiller oluşturmak için elektrik deşarjlarını veya kıvılcımları kullanır.

Her makinenin farklı özellikleri olmasına ve belirli proje türleri için daha uygun olmasına rağmen, hepsinin çalışması için bir dizi bilgisayarlı komut istemine güvenirler. Bu makineler inanılmaz derecede gelişmiştir, ancak süreci denetlemek için CNC operatörleri , makinistler ve programcılar gerektirir.

Bir CNC operatörü, stok malzemesinin ve çalışan parçaların yüklenmesinden sorumludur; bir makinist ise programı yükleyen, araçları seçen ve kuran, programı test eden ve her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlayan kişidir.

Bir CNC programcısı bir plan kullanır ve parçanın nasıl yapılacağını belirler – bu nedenle esas olarak makinenin üzerinde çalıştığı programı yazarlar. Bu talimatlar genellikle bilgisayar destekli üretim (CAM) veya SolidWorks veya Mastercam gibi bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarında yapılır.

CNC İmalatı: CNC Makineleri Ne Yapar?

Bu noktada “CNC makineleri ne yapar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. CNC işleme süreci, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrileri destekleyen parçalar üretmek için kullanılır:

 • Taşıma: CNC makineleri, binek araçları, büyük kamyonlar, trenler, tekneler ve daha fazlası için parçalar oluşturmak için kullanılır. Bu parçalar, frenler ve motor bileşenlerinden far kapaklarına ve silindir kapaklarına kadar her şey olabilir.
 • Savunma: Tank parçaları ve iletişim ekipmanı gibi birçok savunma uygulaması CNC makineleri kullanılarak üretilir.
 • Havacılık: Havacılık ve uzay bileşenleri, son derece hassas olmalarını gerektiren hızlı hava akımlarına ve aşırı basınçlara dayanmalıdır. Sonuç olarak, birçok havacılık bileşeni CNC işleme tedarikçilerinden tedarik edilmektedir.
 • Medikal: Çok az endüstri bu alan kadar hassasiyet gerektirir, bu nedenle CNC makineleri tıbbi cihazlar üretmek için yaygın olarak kullanılır. Tıbbi aletlerden özel ortezlere ve cerrahi implantlara kadar her şeye CNC işleme sayesinde erişilebilir.
 • Elektronik: CNC işleme olmadan teknoloji bugün olduğu kadar gelişmiş olamazdı. İşlem yarı iletkenler, baskılı devre kartları, dizüstü bilgisayar gövdeleri ve çok daha fazlasını üretmek için kullanılır.

Gördüğünüz gibi CNC işleme, güvendiğimiz malları üretme şeklimizi değiştirmeye devam eden bir süreçtir. Onsuz, imalat sanayi bugün olduğu kadar hızlı, doğru veya verimli olmazdı.

CNC Makinesi Nedir?