CNC İşleme Nedir? En Yaygın 6 CNC Makinesi

Bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) makineleri imalat endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu karmaşık makineler bir bilgisayar tarafından kontrol edilir ve manuel bir işlemle elde edilmesi imkansız olan bir verimlilik, doğruluk ve tutarlılık düzeyi sağlar.

Yıllar önce imkansız olan işlemler CNC işleme sayesinde artık çok kolay. CNC makinelerinin yapabileceği birçok farklı parça olduğu gibi, bunu gerçekleştirmek için kullanılan çeşitli CNC makineleri de vardır. Her makinenin yapısı, çalışma şekli ve üretebilecekleri ürün türleri farklıdır.

Farklı CNC makineleri türleri ve benzersiz işlevleri hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. 

CNC İşleme Nedir? En Yaygın 6 CNC Makinesi

CNC işleme, önceden programlanmış bilgisayar yazılımının fabrika makine ve araçlarının hareketini belirlediği bir süreç olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak, üreticiler parçaları daha kısa sürede üretebilir, israfı azaltabilir ve insan hatası riskini ortadan kaldırabilir.

Bu üretim süreci, bu makalede tartışılacak olan çok çeşitli karmaşık makineleri kontrol etmek için kullanılır. Esasen, CNC işleme, bir dizi istem izlenerek üç boyutlu kesimin tamamlanmasını mümkün kılar.

CNC Makinelerinin Farklı Türleri

CNC makineleri çok çeşitli ürünler üretmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, yaygın olarak kullanılan birkaç farklı CNC makinesi türü vardır.

Bunların ortalama makineleriniz olmadığını bilmek önemlidir. Yüksek kaliteli ticari ürünler üretebilmek için eğitimli bir profesyonelin becerilerini gerektirirler . Aşağıdaki makinelerin tümü, bir CNC makinesinin anladığı dil olan G kodunu kullanır. Her tip CNC makinesi belirli bir amaca yöneliktir.

CNC Freze Makinesi

CNC makinelerinin en yaygın türlerinden biri olan CNC değirmeni, çeşitli malzemeleri kesmek için bilgisayar kontrollerini kullanır. Frezeler, iş milini çeşitli şekillerde hareket ettirmek için belirli sayı ve harf programlarını çevirebilir.

Birçok değirmen, belirtildiği gibi, çoğu CNC makinesi tarafından tanınan standart bir programlama dili olan G kodu olarak bilinen şeyi kullanır. Bir CNC freze, yüzey frezeleme, kenar frezeleme, kılavuz çekme, delme ve tornalama gibi çok çeşitli işlevlere sahip olabilir. Çoğu CNC değirmeni, üç ila altı eksenli konfigürasyonlarda gelir.

Bir CNC frezesi, diğer aletlere kıyasla çok büyüktür ve oldukça maliyetli olabilir. Bazı CNC freze makinesi üreticileri Okuma, HAAS ve DMG Mori’yi içerir.

Cnc torna tezgahı

Torna, iş parçalarını döndürüldükçe kesme işlevi gören bir CNC makinesidir. CNC torna tezgahları çeşitli aletler kullanarak hızlı bir şekilde hassas kesimler yapabilmektedir.

Bu CNC tezgahları, manuel torna tezgahlarına kıyasla sundukları hassasiyette oldukça etkilidir. Genellikle CNC freze makinelerinden daha az eksene sahiptirler ve bu nedenle boyut olarak daha küçük ve daha kompakttırlar.

CNC torna tezgahları, CNC torna tezgahlarına benzer kontrollerle gelir ve hem G kodunu hem de diğer tescilli programlama dillerini okuyabilir. En yaygın CNC torna tezgahı üreticilerinden bazıları HAAS, Mori Seiki ve Okuma’dır. CNC torna tezgahlarının çerçevesi manuel torna tezgahlarına benzer.

CNC Router Nedir?

CNC yönlendirici, çeşitli malzemeleri kesmek için kullanılan yaygın olarak kullanılan el yönlendiricisine çok benzeyen bir makinedir. Bu tip CNC makinesi çelik, ahşap, alüminyum, kompozitler, plastik ve köpüğün kesilmesine yardımcı olabilir.

Bir CNC yönlendirici, bir CNC değirmenine benzer. Makinenin çalışmasını sağlayan takım yollarını yönlendirmek için bilgisayar sayısal kontrolünü kullanma yeteneği ile birlikte gelir. CNC router’lar, diğer makinelere göre çok daha kısa sürede çeşitli parçalar üreterek israfı azaltır ve verimliliği artırır.

Çoğu yönlendirici, belirli bir malzeme üzerinde üç boyutta da çalışabilir ve daha küçük projeler ve prototip modellerin ve karmaşık tasarımların oluşturulması için mükemmeldir. Ayrıca üç eksenli, dört eksenli, beş eksenli ve altı eksenli yönlendiriciler de bulabilirsiniz.

CNC Plazma Kesici Nedir?

Plazma kesme işlemi, bir malzemenin bir plazma torcu kullanılarak kesilmesini içerir. Bu yöntem en yaygın olarak çelik ve diğer metal formları gibi ağır malzemeleri kesmek için kullanılır.

Bir CNC plazma kesici ile gaz bir nozuldan çok yüksek bir hızda üflenir. Bu yapılırken, nozuldan çıkan gazın kesilen yüzeye doğru bir elektrik arkı oluşur.

Bu, gazın bir kısmını plazmaya dönüştürür ve bu plazma sıcaklıkları 10.000-50.000 derece arasında değişir. Plazma, kesilen her türlü malzemeyi eritecek kadar sıcaktır ve erimiş metali kesim bölgesinden uzaklaştırır.

Şekil ve boyut açısından CNC plazma kesiciler, CNC yönlendiricilere çok benzer. Bu makineler sadece iki boyutlu şekillerle çalışır.

CNC Elektrik Boşaltma Makinesi

Elektrik deşarjlı işleme veya kısaca EDM, elektrik deşarjları veya kıvılcımlar kullanarak belirli bir malzeme içinde belirli bir şekil oluşturmayı içerir.

Bu işlemde, malzeme, iki elektrot arasında bir dizi tekrarlayan elektrik boşalması ile belirli bir iş parçasından çıkarılır. Bu elektrotlar, genellikle bir elektrik voltajı alan bir dielektrik sıvı ile ayrılır. Bu makinede malzeme iki elektrot arasına yerleştirilir ve makine daha sonra her elektrotun üretmesi gereken elektriksel deşarj miktarını görmek için hesaplar.

CNC Lazer Kesici Nedir?

Bu tür makineler CNC plazma makinelerine benzer; tek fark, lazerlerin çoğunlukla kesim için kullanılması ve metal, plastik veya sert ağaç kesimi söz konusu olduğunda harika olmasıdır. Malzemenin yoğunluğuna ve mukavemetine bağlı olarak lazerin yoğunluğu ayarlanabilmektedir.

Gördüğünüz gibi, hepsi farklı işlevlere hizmet eden çeşitli CNC makineleri var. Bir CNC operatörü , makinist veya programcı olarak, işi doğru yapmak için bu makinelerin nasıl çalıştığını ve neler yapabildiklerini anlamak önemlidir.