BMW’nin Beşinci Nesil Elektrik Motoru

Elektrikli araç endüstrisi, motor verimliliğinden ödün vermeden, etik olarak kaynağı giderek zorlaşan nadir toprak metalleri sorununu çözmeye çalışıyor. MotorTrends’in bir raporuna göre , BMW’nin yeni BMW iX M60’ına güç verecek olan beşinci nesil elektrik motoru, nadir toprak mineralleri kullanmadan verimliliği gerçekten artırmak için eski usul duyarlılığını yüksek teknolojili EV teknolojisiyle birleştiren bir çözüm sunuyor.

Eski teknoloji, EV sürdürülebilirliğini artırıyor

BMW kısa süre önce yeni iX M60’ın ön ve arka motorunun standart birleşik çıkışının 532 hp ve 749 lb-ft tork olacağını duyurdu. Ön motor 255 hp güç verirken arka motor normal çalışmada 483 hp çıkışa sahip olacaktır. Sport Boost modu gibi diğer modlar, kombine çıkışın 610 hp’ye kadar çıktığını görecek.

Bu etkileyici sayılara ulaşmak için BMW, üç fazlı AC senkron motor olarak çalışan ve rotor sargılarına güç sağlamak için fırçalar ve bir komütatör kullanan, mıknatıssız beşinci nesil motorunu geliştirdi. Tipik olarak,  fırçalar ve komütatörler toz üretir ve periyodik olarak değiştirilmesini gerektiren aşınmaya neden olur. Bu yüzden çoğu elektrikli araç üreticisi bunları kullanmamayı tercih etti.

Ancak BMW, modern malzeme kullanımının ve yüksek teknolojili sızdırmazlık teknolojisinin, fırçalı motorunun geleneksel durumda olduğundan daha uzun bir kullanım ömrü anlamına geleceğini umuyor. MotorTrend’e  göre, bir BMW temsilcisi onlara yeni motorun fırça modüllerinin “kapalı ve sızdırmaz bir bölmeye yerleştirildiğini, böylece stator/rotor kablolarındaki toz kirliliğini ortadan kaldırdığını” söyledi.

Nadir toprak metallerinden uzaklaşmak

Daimi mıknatıslı motorlarda kullanılan nadir toprak metallerinin etik bir şekilde tedarik edilmesi giderek zorlaşıyor ve Çin, dünyadaki malzeme rezervlerinin yüzde 90’ından fazlasını kontrol ediyor. Alman firması  MAHLE ve hatta Bentley gibi şirketler, Çin’e olan bu büyük bağımlılığı azaltmak ve büyük ölçüde fosil yakıt tüketimini azaltma vaadine dayanan bir endüstrinin sürdürülebilirlik rekorunu iyileştirmek amacıyla yüksek verimli mıknatıssız endüksiyon motorları geliştiriyorlar.

BMW, yeni mıknatıssız elektrik motoruyla aynı şeyi yaptı. Otomobil üreticisine göre, beşinci nesil motoru daha fazla enerji yoğunluğuna, daha iyi ısı yönetimine ve daha hızlı anahtarlama frekansına sahip. Şirket, tüm bunların “daha yüksek devir, daha fazla tork ve hatta daha fazla güç anlamına geldiğini” söylüyor.

Başka bir deyişle, BMW, elektrikli araç endüstrisinin, kötü niyetli kişileri, reklamı yapılan gibi gezegen için iyi olmadığını iddia etmeye teşvik eden sorunlardan birini ele almasına yardımcı oluyor. Bunu da yeni iX M60’ın sergilediği etkileyici özelliği etkinleştirirken yapıyor .