Bilim adamları sıfırdan yeni sentetik koronavirüs üretiyor

İngiltere ve Almanya’daki bilim adamları, ölümcül virüsü daha iyi anlamak için bir laboratuvarda sıfırdan sentetik bir koronavirüs yarattılar. Almanya ve Birleşik Krallık’taki Max Planck Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, dünyayı iki yıldan fazla bir süredir bir pandemiye sürükleyen ölümcül virüsü incelemek amacıyla Sars-CoV-2’nin “minimalist” bir versiyonunu yaptılar. “Sentetik minimal virionlar” olarak tanımlanan koronavirüsün bu küçültülmüş versiyonları, bulaşıcı davranışlarını sıkı laboratuvar kontrollü koşullar altında incelemek için kullanılacak.

COVID-19’un sistematik ve standartlaştırılmış araştırması için araştırmacılar, Spike protein gibi Sars-CoV-2 virüsünün farklı yapılarını birleştirebilecekleri minimalist sentetik virüs parçacıkları oluşturdular. Bu, bilim adamlarının kontrollü bir ortamda, daha fazla manipüle edebilecekleri ve ayarlayabilecekleri tek moleküler mekanizmaları incelemelerine izin verdi. irüs-konak etkileşimi ve enfeksiyon için kritik olduğu gösterilen spike proteinini incelemek için bu tekniği kullanarak, bir geçiş mekanizması keşfettiler.

Enflamatuar yağ asitlerinin bağlanması üzerine, virüsün spike proteini konformasyonunu değiştirir, böylece konakçının bağışıklık sistemi tarafından daha az “görünür” hale gelir. Ekibin “virionlar” olarak adlandırdığı bu sentetik virüsler, doğal virüslere benzer bir yapıya sahiptir. Ancak herhangi bir genetik bilgi içermezler ve bu nedenle araştırma için güvenle kullanılabilirler. Makalenin baş yazarı Oskar Staufer şunları söyledi: “Bu sentetik virionları sıfırdan oluştururken bizim için daha da önemli olan, onların kompozisyonunu ve yapısını tam olarak tasarlayabilmemizdir. Bu, farklı mekanizmalar üzerinde çok sistematik, adım adım bir çalışma yapmamızı sağlıyor”.

Bilim adamları sıfırdan yeni sentetik koronavirüs üretiyor-Referans-express.co.uk