Autodesk Inventor 2022.2 Yenilikleri

Autodesk Inventor 2022.2 Yenilikleri
Autodesk Inventor 2022.2 Yenilikleri

Autodesk Inventor 2022.2 yenilikleri tasarımlarınızı daha kreatif hale getirerek güncel üst sürümü sayesinde iş akış hızınızı yükseltecektir. Böylece geliştirdiğiniz yenilikçi ürünleri pazara daha hızlı bir şekilde sunma imkânına erişeceksiniz. Yani daha az adımda daha fazla yeni ürünler ortaya çıkarabileceksiniz. Birçok yeni özelliği ile karşımıza çıkan yeni Inventor yazılımı tasarım iş akışlarınızı hızlandırmanıza, tekrarlayan görevleri azaltmanıza ve tasarım ile inovasyona daha fazla zaman ayırabilmeniz için deneyimleri iyileştirmenize yardımcı olacak müşteri odaklı güncellemeler ve geliştirmelerle doludur. Sürpriz yenilikleri yakından tanıyalım.

Montaj Geliştirmeleri

Verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olmak için bu sürüme yeni iş akışları eklendi.

Malzeme Listesi

Artık bir sütunda birden çok hücre seçebilir ve tüm hücrelerdeki metni aynı anda değiştirebilirsiniz.

Türetilmiş bir parçanın Açık Temel Bileşeni

Artık türetilmiş bir parçanın temel bileşenini bir montajda doğrudan tarayıcıdan açabilirsiniz. Temel bileşen düğümünün sağ tıklama menüsünden Temel Bileşeni Aç komutunu kullanın. Tarayıcıda modelleme görünümü etkin olduğunda kullanılabilir.

Parça Geliştirmeleri

Parça ortamında çoklu üretkenlik geliştirmeleri yapılmıştır.

Açıda Döndür komutundayken Kaydır ve Yakınlaştır

Açıda Döndür komutu etkinken, tüm Görüntüleme komutları kontrolleri (küpü görüntüle, kaydırma, yakınlaştırma, bakma vb.) artık etkinleştirilmiştir.

Bileşen Oluştur işlemi sırasında yüzey gövdelerini seçin

“Bileşen Oluştur” komutunu kullanırken artık yüzey gövdelerini seçmek mümkündür. Yüzey gövdeleri tarayıcıdan veya grafik penceresinden seçilebilir.

Bileşen Oluştur işlemi sırasında görünmeyen gövdeleri seçin

“Bileşen Oluştur” komutunu kullanırken artık görünmez gövdeleri de seçebilirsiniz.

Eskiz komutu, Sac Levha Yüzü komutunu kullanarak çizimler eksik olduğunda otomatik olarak başlar

Sac Levha Yüz komutunu başlattığınızda bir çizim gerekliyse ve mevcut değilse, Çizim oluştur komutu otomatik olarak başlar ve böylece bir çizim oluşturursunuz. Krokiyi oluşturduktan sonra Face komutunu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Delme aracı önizleme iyileştirmeleri

Punch önizlemesinde aşağıdaki değişiklikler yapıldı:

  • Noktaların seçimi kaldırıldığında güncellemeleri önizleyin, örneğin değer değişiklikleri.
  • Artık önizlemenin hesaplanıp hesaplanmadığını, Delme aracı iletişim kutusuna eklenen yeni Önizleme kontrolünü kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Özellik oluşturmada gövde adını yeniden adlandırın

Belirli özellikleri oluştururken veya düzenlerken, artık Özellikler panelinde gövdeyi yeniden adlandırmak mümkündür. Seçenek, aşağıdaki özellikler oluşturulurken bir “Yeni Katı” veya bir “Yüzey” türü seçildiğinde kullanılabilir: Ekstrüzyon, Döndürme, Süpürme, Bobin ve Kalınlaştırma.

Teknik Resim Geliştirmeleri

Merkez İşaretlerinin Çizilmesi

Yaylara ve dairelere, istenirse delikler de dahil olmak üzere merkez işaretleri eklemek için pencere seçimini kullanın.

2D Leader Düzenleme

Boyutları düzenlemek artık çok daha kolay – düzenlemek için Yüzey Dokusu Sembolünün, Öncü Metnin veya Kaynak Sembolünün 2D Leader üzerinde herhangi bir yere çift tıklamanız yeterlidir.

Çizim Geliştirmeleri

Tarayıcıda Çizim Bloklarını Yeniden Sıralayın

Artık tarayıcıda çizim bloklarını yeniden sıralamak mümkün. Yeniden sıralamak için aynı anda birden fazla çizim bloğu seçebilirsiniz. Sadece birinci seviye olanları yeniden sipariş etmek mümkündür.

Autodesk Inventor 2022.2 Yenilikleri Genel İyileştirmeler

Tasarım Asistanı

Tasarım Asistanı artık model durumları olan montajları düzenleyebilir ve kopyalayabilir.

iLogic Geliştirmeleri

En son kod düzenleyici kontrol bileşenini kullanın

Kuralları düzenlemek için sözdizimi düzenleyicisinin yeni sürümü artık mevcut. Karanlık tema desteği, geliştirmelerden biridir. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki kontrol seçenekleri artık mevcuttur:

  • Ctrl+F: Metin alanının sağ üst köşesindeki yeni arama bölmesini açar.
  • Ctrl+Shift+F: Eski Ara ve Değiştir sekmesini etkinleştirir.

Birden çok iLogic kuralı seçin

iLogic kural tarayıcısında, bağlam menüsündeki seçenekleri kullanarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek için artık birden çok kural seçebilirsiniz: Kuralı Bastır, Kuralı Kaldır, Kuralı Çalıştır, Kuralı Yeniden Oluştur, Kuralı Sil.

Birden çok iLogic Varlığı seçin

iLogic Entities tarayıcısında birden çok varlık seçmek için Ctrl veya Shift tuşunu basılı tutun ve içerik menüsündeki komutları kullanarak görünürlüklerini değiştirin.

Snippet’leri Filtrele

Kuralı Düzenle iletişim kutusundaki yeni bir seçenek, kural parçacıkları için filtreleme yapmanızı sağlar.

Son satırı veya bölümü korumak için Kural Düzenleyici

Kural Düzenleyici artık son konumunuzu koruyor. Bir kuralı düzenledikten ve Kural Editörünü kapattıktan sonra, o kuralı yeniden açarken imleç en son düzenlediğiniz satıra gelir. Ayrıca, tüm anahat bölgelerinin genişletilmiş/daraltılmış durumu korunacaktır. Not: Inventor’ı kapattığınızda, imleç belleği değil, yalnızca genişletilmiş/daraltılmış bellek korunur.

Dahili kuralı yeniden adlandırın

Bir dahili kuralı yeniden adlandırdıktan sonra değişikliği onaylamak için Enter’a tıklayın. Değişiklikleri iptal etmek için “Esc” düğmesine basın.

iLogic Form Düzenleyici’deki Geri Al, Yinele seçenekleri

Geri Al ve Yinele düğmeleri artık doğrudan Form Düzenleyici iletişim kutusuna eklenir. Bu işlemler için kısayol tuşlarını da (Ctrl-Z ve Ctrl-Y) kullanabilirsiniz.

iLogic kural düzenleyici paneline bir satır numarası ve bir hata mesajı ekleyin

Kod satırının satır numarası artık varsayılan olarak Kural Düzenleyici iletişim kutusunda gösteriliyor. Satır numarası, sorunu daha kolay bulmak için hata mesajının bir parçası olarak da görüntülenir.

Birlikte Çalışabilirlilik Geliştirmeleri

Fusion 360 Kanvas Veriler

Gelişmiş görüntü aslına uygunluğunu deneyimleyin …

  • Kanvas veri içeren Fusion 360 Elektrik tasarımlarını açma. İçe aktarma seçeneklerini belirtirken, Nesne Filtreleri altında “Ağlar”ı dahil edin.
  • Fusion 360 Electrical tasarımlarını tuval verileriyle Paylaşılan Görünüme gönderme. Not: Diş ve çıkartma özellikleri bu iş akışı için desteklenmez.

Inventor için upchain

Inventor’ın bu sürümünden itibaren Upchain Plugin, Inventor’a yerleştirilebilir ve bir eklenti olarak yönetilebilir.

Upchain for Inventor, CAD tasarımcıları ve mühendisleri için entegre ve kusursuz bir deneyim yaratır. Upchain’in bulut yetenekleri, Upchain’de Inventor dışında çalışan ekip üyeleriyle gerçek zamanlı, CAD verilerini paylaşır.

Upchain for Inventor’ı kullanarak şunları yapabilirsiniz:

  • Atanan görevlerin durumunu gözden geçirin, tamamlayın ve güncelleyin.
  • Üzerinde çalıştığınız bir parça hakkında ekip üyelerini bilgilendirin.
  • Miktarı, vade durumunu güncellemek veya bir kalemi serbest bırakmak için bir iş akışı aracılığıyla bir parça, montaj veya ürün gönderin.

Tüm bu işlevler ve daha fazlası, Inventor’dan ayrılmadan kolayca gerçekleştirilebilir.