Autodesk 3ds Max 2022.3 yenilikleri

Autodesk 3ds Max, yıllar boyunca bize birçok güncelleme sağladı ve daha iyi performans ve iyileştirilmiş iş akışları için en kaliteli güncellemeleri sunmaya devam ediyor. 8 Aralık 2021 tarihinde güncellenen Autodesk 3ds Max 2022.3 sürümündeki yeniliklere göz atalım.

1) Akıllı Ekstrüzyon – Smart Extrude

Smart Extrude’un kısmi örtüşme kesme ve birleştirme işlemleri, daha iyi ve daha temiz geometrik sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak için daha da geliştirildi. Smart Extrude ile artık birden çok kenarlı gövdeyi aynı ağ üzerinde kesebilirsiniz, ek destek ise düzlemsel olmayan dörtlü ve n-gonlu çokgenlerin temiz kesilmesine olanak tanır. Bu, karmaşık modelleme eylemlerini her zamankinden daha kolay gerçekleştirmenizi sağlar.

2) Görüntü Alanı Başına Filtreleme – Per Viewport Filtering

Sahneler daha karmaşık hale geldikçe, Viewport’ta çok fazla veri görüntüleniyor ve bu sahnelerdeki farklı nesne türlerini ayırt etmeyi zorlaştırıyor. 3ds Max’teki yeni Görünüm Penceresi Başına Filtreleme seçeneği, kategori ve nesne türüne göre filtrelemenizi sağlayarak Görünüm Penceresinde nelerin görüntülendiğini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Filtrelenen nesneler, oluşturmayı değil, yalnızca Görünüm Alanındaki görünürlüğü etkiler

a) Viewport kontrollerinde Viewport Filtering simgesine sol tıklamak, Viewport Başına Filtrelemeyi AÇIK ve KAPALI konuma getirecektir.
b) Viewport kontrollerinde bulunan Viewport Filtering simgesine sağ tıklamak, Viewport’ta görüntülenenlerin özelleştirilmesini sağlayan Per Viewport Filtreleme diyalog penceresini açar.
c) Viewport Filter menüsü, Viewport’un Display menüsü altında da bulunabilir.

3) Bölge Seçimini Engelle – Occlude Region Selection

Düzenlenebilir Çoklu veya Çoklu Düzen değiştirici ile çalışırken, Seçimi Kapatma filtresi artık Kenar ve Yüz bileşen seviyelerinde kullanıldığında dikdörtgen, daire ve çit gibi bölge seçimlerini işleyecektir. Seçimi Kapat filtresine yapılan bu güncelleme, etkin seçiminize görünür bileşen verilerini kolayca eklemenize veya kaldırmanıza olanak tanır.

4) Güçlü Boru Hattı Entegrasyonu – Robust Pipeline Integration

3ds Max’in Pipeline Integration yetenekleri, yazılımı yapılandırmanızı kolaylaştırmak için güncellendi. Artık proje ayarları, kullanıcı tercihleri, komut dosyaları ve eklentiler dahil olmak üzere benzersiz şekilde yapılandırılmış ortamlar gerektiren görevler arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

5) OSL’de Gelişmiş Ahşap – Advanced Wood in OSL

OSL’de yeni uygulanan Advanced Wood, yapılandırması kolay, zengin ve canlı ahşap dokular gerektiren stüdyoların taleplerini karşılamak için geliştirildi; akçaağaç, ceviz ve meşe gibi ağaç türlerini yakından taklit eder; Viewport’ta güzel bir şekilde görüntüleyin; ve herhangi bir OSL uyumlu oluşturucuda kullanılabilir. Advanced Wood OSL, Bake to Texture özelliği kullanılarak özel bir bitmap dokusuna da pişirilebilir.

6) Dosya Kaydetme Performansı İyileştirmesi

Önceki 3ds Max güncellemelerinde yapılan çalışmalara devam edilerek, sahne dosyası kaydetme, dosya kaydetme performansında ek %25’lik bir artış yaşamanız için daha da optimize edildi.

7) MaxtoA Güncellemeleri

Bu güncelleme Arnold 7 ile birlikte gelir ve aşağıdaki özellikler için destek ekler:

a) LUTS için Tonemap Görüntüleyici desteği: Tonemap Görüntüleyici artık LUT dosyalarını OCIOv2 tarafından desteklenen herhangi bir biçimde uygulamanıza olanak tanıyan “LUT Modu”nu desteklemektedir.
b) Görüntüleyicileri Yoksay İşareti Açık: Teşhis sekmesine Görüntüleyicileri yoksayma seçeneği eklendi.
c) Arnold Lights: Arnold Lights artık daha iyi ilk işleme sonuçları veren yeni varsayılanlara sahip. Yapışkan ayarlar, önceden oluşturulan ışıkla aynı ayarlarla ışıklar oluşturmanıza olanak tanır.

8) Simetri Değiştirici – Symmetry Modifier

Simetri Değiştirici’nin, Ayna Boyunca Dilim seçeneğine yeni bir Dilim Temizleme Eşiği döndürücü eklendi. Bu yeni eşik seçeneği, simetrinin aynalama ve birleştirme eylemleri gerçekleşmeden önce kesme düzlemi boyunca birbirine yakın olan köşelerin temizlenmesi üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayacaktır.

9) Unwrap UVW’de Gelişmiş Soyma Sonuçları

Çok tipli bir nesne üzerinde bir Soyma eylemi gerçekleştirirken, 3ds Max, Unfold3D algoritmasıyla soyulmaya çalışmadan önce verilerin çok yönlü olduğundan emin olmak için Unwrap UVW değiştiricisinde ek temizleme eylemleri gerçekleştirir. Bu, bozulmaların meydana gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Otomasyona ve araç geliştirmeye yardımcı olmak için, paketleme komutlarının Unfold3d algoritması ile çalışmasını sağlayan MAXScript’e bir yöntem de sunulmuştur.

10) Pah Değiştirici

Pah Değiştirici’deki Sınır Etkileri işlevi, düzlemsel olmayan yüzlerde ve doğrusal olmayan pahlı kenarlarda daha iyi sonuçlar elde etmek için güncellendi.

11) Animasyon Güncellemeleri

Show Selection Range UI: Zaman Kaydırıcısı Yapılandırmasındaki “Seçim Aralığını Göster” artık varsayılan olarak AÇIK’tır ve bu, animatörlerin zaman kaydırıcı kullanıcı arayüzünde seçilen bir tuş kümesinin aralığını hızlı bir şekilde ölçeklendirmesini kolaylaştırır.


LookAt Contraints Viewline Length: Karmaşık teçhizatlarla çalışanlara yardımcı olmak için, LookAt Kısıtlamasının “Görüş Çizgisi Uzunluğu Mutlak” seçeneği artık varsayılan olarak KAPALI olarak ayarlanmıştır ve “Görüş Çizgisi Uzunluğu” da 0 olarak ayarlanmıştır. Görüntü alanı dağınıklığı ve daha iyi bir animasyon deneyimi sağlar.

12) Kullanılabilirlik Güncellemeleri

Auto-Expand Selection in Explorers: Gezginlerde Seçimi Otomatik Genişlet, üretkenliği artırmayGezginlerde Otomatik Genişletme Seçimi, üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için artık varsayılan olarak KAPALI’dır. Bu, Gezginlerde hiyerarşik temsil ve Görünüm Penceresinde uzamsal organizasyon yoluyla verilerinizin ayrı görünümlerini ayarlamanıza olanak tanır.

Recovery of Orphaned Layers: Bir sahneyi 3ds Max’e yüklerken veya birleştirirken, artık katmanlar ve üst katmanları olmayan nesneler otomatik olarak kurtarılır ve mevcut sahnenin Katman Yöneticisine eklenir.


Software Security: Sahne dosyalarına gömülü üçüncü taraf kötü amaçlı komut dosyası yoluyla istismar riskini daha da azaltmak için Güvenli Sahne Komut Dosyası Yürütmesini etkinleştirmek, komut dosyalarının 3ds Max ve eklenti paketi kurulumlarının yanı sıra kullanıcı tanımlı komut dosyası ve eklenti yollarını temsil eden klasörlere yazılmasını önleyecektir.