2022’de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar

2022’de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar | Mimarlık mesleğiyle ilgileniyor musunuz ve birden fazla tasarımı düzenlemek ve yeniden modellemek için güvenilir bir dizüstü bilgisayar mı arıyorsunuz?

O zaman, Planlama ve tasarım için en iyi dizüstü bilgisayarları inceleyecez. Bir alıcı olarak, kendiniz için böyle bir satın alma kararı vermenin avantajlarından yararlanma fırsatına her zaman sahip olacaksınız.

Mimarlar için laptop önerisi 2024

Sıradan dizüstü bilgisayarları satın aldıktan sonra, bu yaygın sorunlardan bazılarıyla çok sık karşılaşabilirsiniz, bunlar:

 • Düşük bellek depolama.
 • Grafik işlemcisi, yüksek grafik yoğunluklu görevleri gerçekleştirmek için güvenilir değildir.
 • Sistem önbelleğinizde çok büyük yer kaplayan gereksiz dosyalar vb.

Aşağıda verilen ürün listesi ile dizüstü bilgisayarınızda bu tür gereksiz teknik sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yerine, dizüstü bilgisayarınızın mimari tasarımla ilgili atanmış görevleri neredeyse zahmetsizce tamamlamasını bekleyebilirsiniz.

Sınırlı RAM’i, grafik işlemcisi, katı hal sürücüsü olan ve büyük dosyaları kaydedemeyen bir dizüstü bilgisayar satın aldığınızda, sisteminizde mimari tasarımlar çalıştırırken teknik hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Ultra akıllı bir dizüstü bilgisayarla, sınırsız bellek alanınız, maksimum RAM belleğiniz, büyük miktarda .exe dosyası, çalıştırma dosyaları, indirici dosyaları vb. kaydetmek için ekstra bellekle birlikte gelen Katı Hal Sürücüsüne sahip olursunuz.

Bu nedenle, Rhino, Adobe Creative Cloud, AutoCAD yazılımı, Sketch-Up vb. gibi yazılımları çalıştırmak için bir dizüstü bilgisayarda ihtiyaç duyulan temel teknik özelliklere bir göz atmanızı öneririz.

Listede, Mimarlık tasarımları için en iyi dizüstü bilgisayarların listesini içeren tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduk.

2022'de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar - İncelemeler
2022’de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar – İncelemeler

2022’de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar – İncelemeler

 1. Razer Blade 15 Studio Edition
 2. Asus Notebook Pro Art Studios Pro 17
 3. HP ZBook 15 G5
 4. MSI P65 Creator Gaming Laptop
 5. Acer Predator Helios 300
 6. Lenovo P53 Thinkpad
 7. Latest Microsoft Surface 3
 8. New Apple MacBook Pro
 9. Acer Aspire 7 With Full HD Display
 10. HP Pavilion

1. Razer Blade 15 Studio Edition

1. Razer Blade 15 Studio Edition
 • Daha Fazla Güç, Daha Fazla Çekirdek: 8 Çekirdekli 10. Nesil Intel Core i7-10875H işlemci, 5 adede kadar işlemci ile en üst düzeyde performans sağlar…
 • Studio Ready: Max-Q Design (8GB GDDR6 VRAM) grafikli NVIDIA GeForce RTX 2080 Super, orijinal RTX’ten %25’e kadar daha hızlıdır…
 • Canlı Görseller: 4K OLED dokunmatik ekran, inanılmaz hızlı 1 ms tepki süresi ve DCI-P3’ün %100’ünü kapsayan geniş bir renk aralığı sunar…

Güvenilir dizüstü bilgisayar arayışınız Razer Blade 15 Studio Edition ile sona eriyor. Bu özel dizüstü bilgisayar sürümü, ultra güçlü 8 Çekirdekli veya 10 Çekirdekli işlemci belleği ile bilinir. i710875H işlemci, 5.1 GHz Max Turbo hızı sağlar.

Max-Q tasarımlı NVIDIA Quadro RTX 2080 super, %25 daha hızlı dahili VRAM’li 8 GB GDDR6 RAM bellekle birlikte gelir. 4K OLED dokunmatik ekrana sahip VIVID Visuals, 1 ms yanıt verir.

Dizüstü bilgisayarınızda böyle bir performans, diğer markalara ait dizüstü bilgisayar modellerinde gerçekten nadirdir. Yaratıcı, dinamik ve imajınızın animasyon, mimari tasarım mesleğindeki profesyonellere ilham vermesini istiyorsanız, o zaman Razer Blade, hayallerinizi gerçeğe bağlamak için nihai seçiminizdir.

Ultra akıllı HDR400 True Black, derin siyah ve canlı renkler sağlar. İnce ve kompakt CNC alüminyum gövde, CPU işleme söz konusu olduğunda inanılmaz bir performans sağlar.

Olağanüstü dayanıklı ve ince bu dizüstü bilgisayar, uzun vadede oldukça etkilidir. %100 DCI-P3 alanı, sisteminizde gerçekçi grafik görüntü çözünürlüğü hissini garanti eder.

Kullanıcılar birçok kez CPU işlemcisinin sık sık ısınmasından şikayet eder. Razer Blade 15 Studio’nun dizüstü bilgisayar sürümünü kullanırken bu asla olmaz. Bunun nedeni, süper akıllı fanın aşırı ısınmayı kısıtlamak için CPU’yu soğutmasıdır.

Böyle bir seçenek, uzun vadede doğru olanı bulmanıza yardımcı olmakta oldukça etkilidir. Sınırlı grafiklere sahip sıradan dizüstü bilgisayarlar, 4K+ oyun çözünürlüğünü çalıştırmayı zor bulabilir. Eh, Razer Blade ile bu ancak bir seçenek olarak geliyor.

AI ile geliştirilmiş araçlara sahip NVIDIA RTX Quadro 5000 GPU, yüksek grafik yoğunluklu oyunları etkili bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Aynı grafik belleği, 3D, 2D ve AutoCAD uygulamalarını düzenleme, modelleme ve yeniden modelleme için gereklidir.

Diğer teknik özelliklere gelince: Razer Chroma RGB klavye, yoğun oyun oturumları sırasında dizüstü bilgisayarınızın stilini ayarlamak için ek bir avantajdır.

Bir oyun manyağıysanız, dizüstü bilgisayarınızla Joystick’e ve diğer oyun cihazlarına katılmak için sisteminize USB Thunderbolt bağlantı noktaları takmak kolaydır. Böyle bir tesis, her oyuncu için ek bir avantajdır.

Artıları

 • Ultra güçlü CPU + Dört Çekirdekli NVIDIA RTX 5000 işlemci.
 • Thunderbolt 3 USB bağlantı noktası mevcuttur.
 • Uzun vadede doğru olanı bulmak için geniş kapsam.
 • 1TB PCle NVMe Depolama girişi.
 • 32 GB DDR4 ayrılmış RAM bellek + 16 GB DDR5 VRAM bellek.
 • Sisteminizde 4K+ oyun çözünürlüğüne uygundur.

Eksileri

 • 1 TB Depolama, grafik yoğun görevler için yeterli olmayabilir.

2. Asus Notebook Pro Art Studios Pro 17

2022'de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar
 • İşlemci: Intel Core i7-9750H Altı Çekirdekli İşlemci (12MB Önbellek, 2.6GHz-4.5GHz) 45W
 • RAM: 64GB DDR4 2666MHz | Sabit Sürücü: 2TB NVMe Katı Hal Sürücüsü
 • Klavye: Tam Boyutlu Arkadan Aydınlatmalı, 1,4 mm Seyahat, Gizlilik Kısayol Tuşları
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro x66

Asus’un bu özel modeli, olağanüstü kullanıcı deneyimi ile tanınır. Tasarım, mimari planlama ve modelleme mesleğine ilgi duyanlar, Pro Art Studios 17’den Asus NoteBook’un bu versiyonunu kesinlikle beğenecekler.

Asus Art stüdyoları ProArt 17’nin bu sürümü, çeşitli grafik tabanlı yoğun uygulamaları çalıştırmak için popülerdir. Güçlü i7-9750H işlemci CPU Altı Çekirdekli işlemci, 12 MB’a kadar önbellek temizleme kapasitesiyle birlikte gelir.

2.6 GHz-4.5GHz hızı, önbelleği birçok yönden temizlemenize yardımcı olmada oldukça etkilidir. Depolama biriminizde sağlanan 64 GB DDR4 ayrılmış RAM bellek, sisteminizde ağır veri dosyalarını, grafik uygulaması indirme dosyalarını, API dosyalarını vb. depolamak için yeterli alan sağlar.

Ek yükseltilebilir 2 TB NVme Katı Hal Sürücü, büyük exe dosya uygulamalarını sorunsuz bir şekilde kaydetmek için sistem belleğinizde ek alan depolar. Tam boyutlu yığın arkadan aydınlatmalı klavye, gizlilik kısayol tuşlarıyla birlikte gelir.

Bu dizüstü bilgisayar modelinin ekran sistemi hakkında bilgi arıyorsanız, modelin 17.0 WUA NanoEdge Mat ekran ile geldiğini öğrenince şaşıracaksınız.

(1920*1200) ekran, maksimum parlaklığı garanti etmek için maksimum görüntü çözünürlüğü kalitesini garanti eder. 4K+ çözünürlüklü bir oyun uygulamasıysa, önünüzde beliren gerçek hayata benzer görüntülerle doğrudan oyuna girmiş gibi hissedeceksiniz.

6 GB GDDR6 belleğe sahip özel GDDR6 NVIDIA Quadro RTX 3000, ağır exe uygulamalarını, grafik yoğun görevleri sorunsuz bir şekilde başlatmak için oldukça güvenilirdir. 64 GB RAM alanı, ağır veri dosyalarını herhangi bir aksaklık olmadan getirmeyi kolaylaştırır.

Gigabit sınıfı bağlantı, yüksek performanslı G/Ç bağlantı noktalarıyla birlikte gelir – StudioBook Pro 17’de sağlanan Thunderbolt 3 bağlantı noktası, çok çeşitli aygıtlara bağlamanıza yardımcı olur.

Entegre Gigabit Wi-Fi bağlantısı, izlendikten sonra anında en yakın yerel alan ağına bağlanır. Diğer markalara ait laptop modelleri ile aynı işlemin yapılması saatler sürebilmektedir.

Artıları

 • Çok yönlü bağlantı seçeneği – Sağlanan Thunderbolt 3 bağlantı noktası seçeneği.
 • Anında bağlantı için yüksek performanslı G/Ç bağlantı noktaları.
 • Dizüstü bilgisayarla birlikte sağlanan 180 derecelik düz menteşeli ekran.
 • Güçlü Quadro RTX 3000 NVIDIA grafik kartı + Directx 12 uyumlu grafik canavarı.
 • Daha hızlı veri girişi için LED aydınlatmalı sayısal tuş takımı.
 • 17 inç Nano Edge, %100 renk doğruluğu garantisi ile yenilikçi bir tasarıma sahiptir.

3. HP ZBook 15 G5

HP ZBook 15 G5

 • 32GB DDR4-2400MHz RAM, 1TB PCIe NVMe M.2 SSD
 • 15,6″ FHD(1920×1080) Parlama Önleyici Ekran, NVIDIA Quadro P2000 (4 GB GDDR5 VRAM ayrılmış)

Grafik yoğun görevleri yürütmek için en iyi dizüstü bilgisayar modellerini ararken, HP dizüstü bilgisayarlar en iyi tercihlerden biri olmalıdır. 4K+ oyun çözünürlüğü çalıştırma, yoğun grafiklerle ilgili görevleri yürütme veya 2D veya 3D görüntünüzü yeniden modelleme konusunda olsun, ZBook G515 ilk tercihiniz olmalıdır.

Dizüstü bilgisayar, birçok nedenden dolayı birden fazla kullanıcı için tercih edilen bir modeldir. Her şeyden önce, ultra hızlı CPU işlemcisi, HP Intel’in en zorlu CPU serilerinden birine aittir.

iCore 78850H işlemci, 2,6 GHz ile gelen temel saat hızı olan 12 iş parçacığı ile tanınır. 4.3 GHz’e varan maksimum turbo hız, gereksiz dosyaları sistem önbelleğinizden temizlemek için başka bir artı noktadır.

Sıradan dizüstü bilgisayarlarda, bir kullanıcının gereksiz dosyaları sistem önbelleğinden kaldırması zor olabilir. Oysa ZBook G515 ile bu asla zor bir şeçenek değil.

Akıllı, dinamik işlemci, önbellek dosyalarının hiçbir şekilde bellek alanınızı boşaltmasına izin vermez. Ağır bir uygulamayı kapattıktan hemen sonra, geçici önemsiz dosya önbelleğini saniyeler içinde temizler.

9MB L3 önbellek, sisteminizdeki bu ağır Exe dosya uygulamalarını süper hızlı bir hızda çalıştırmak için CPU işlemcisini güçlendirerek işlemci belleğini artırır.

Depolama kapasitesi açısından bu model, aynı sınıfa ait diğer dizüstü bilgisayar modellerini geride bırakmıştır. 32GB DDR4 RAM, gerekli verileri ve dosyaları 2400MHz RAM hızında getirme hızına sahiptir.

2.6GHz temel saat hızı, sisteminizdeki program uygulamalarınıza zahmetsizce erişmenize yardımcı olur. HP’nin grafik işlemcisi, diğer tüm markaların dizüstü bilgisayar üreticisi markalarının bugün bile imrendiği bir şeydir.

Parlama önleyici ekran NVIDIA Quadro P2000 işlemci, çok sayıda yüksek grafik yoğunluklu görevi çalıştırmak için ayrılmış 4 GB GDDR5 VRAM’e sahiptir. HP’nin sunduğu bir fiyat aralığında böyle bir çoklu görev yeteneğine sahip bir dizüstü bilgisayar modelini almak gerçekten inanılmaz.

Artıları

 • USB 3.1 Thunderbolt 3 Tip C, USB 3.0, HDMI kablosu 2.0 bağlantı noktası, 1RJ-45 ve Ses Combo Jakı,
 • Parmak İzi okuyucu.
 • 32GB DDR4 ayrılmış RAM bellek depolama + güçlü NVIDIA Quadro P2000 Grafik Kartı.
 • 4GB ayrılmış GDDR5 VRAM eklendi.
 • Sisteminizde bir miktar uygulama dosyası verisi depolamak için yükseltilebilir 32 GB bellek.
 • Dizüstü bilgisayarınızda sağlanan Wi-Fi + Bluetooth 5.0 Combo seçeneği

Eksileri

 • Biraz ağır: 2,72kg (yaklaşık)
 • optik sürücü yok

4. MSI P65 Creator Oyun Dizüstü Bilgisayarı

MSI P65 Creator Oyun Dizüstü Bilgisayarı

 • 9. Nesil Intel Core i7-9750H İşlemci (6 Çekirdekli, 2,6 GHz 4,5 GHz’e kadar, 12 MB Önbellek),
 • 32 GB DDR4 Bellek, 1024 GB PCIe SSD
 • 15,6 inç Ultra HD 4K (3840 X 2160) Ekran, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB GDDR6
 • 10/100/1000Mbps Ethernet, 802_11_AC, Bluetooth 4.2, Stereo Hoparlörlü HD Ses, Web Kamerası, Parmak İzi Okuyucu

Güçlü bir CPU işlemci belleği, grafik işlemci belleği ve 32GB DDR4 depolama belleği ararken, MSI P65 Creator’dan güvenilir bir oyun dizüstü bilgisayarı her zaman ilk tercihinizdir.

Yoğun oyun seanslarını seven biriyseniz, bu MSI P65 ana listenizde olmalı. Ultra hızlı 9. nesil CPU işlemci, Intel Core i7 9750H işlemci ile birlikte gelir.

6 Çekirdekli işlemci 4,5 GHz’e kadar hız sağlar. Bu modelde sağlanan 12MB önbellek temizleme kapasitesi, birçok yönden sizin için akıllıca bir seçenek olarak görülüyor.

15,6 inç Ultra HD 4K+ çözünürlüklü ekran, eklenmiş 6GB GDDR6 VRAM’li NVIDIA GeForce RTX 2060’a sahiptir. Bu nedenle, Call of Duty: Advanced Warfare, Battlefield:4, vb. oyunlarının keyfini dizüstü bilgisayarınızda çıkarmayı planlıyorsanız, bu kesinlikle birincil tercihiniz olacak.

Bu modelle birlikte sağlanan RGB arkadan aydınlatmalı klavye, sisteminizde sorunsuz bir şekilde sınırsız oyun oturumunun keyfini çıkarmanız için ek bir avantajdır. Bluetooth 4.2 desteği, stereo hoparlörlü HD ses, Web kamerası desteği, aynı fiyat aralığındaki diğer dizüstü bilgisayar modellerinde zar zor bulabileceğiniz bir şey.

Bu modelle birlikte verilen USB 3.1, Gen 1 Tip C, USB 3.1 Tip A, HDMI kablo bağlantı noktası ve kulaklık hoparlörü, dizüstü bilgisayarınızın aynı anda birden fazla cihaza bağlanmasına olanak tanır.

RJ45 stereo jak çıkışı, bu dizüstü bilgisayar modelini kullanmanın bir başka avantajıdır. Güvenlik söz konusu olduğunda, MSI’ın bu modeli diğer dizüstü bilgisayar modellerinin önünde tamamen benzersizdir.

Akıllı Parmak İzi okuyucu, sisteminizdeki üçüncü taraf kullanıcıların erişimini kısıtlamak için dizüstü bilgisayarınızın güvenliğini artırır. Bu özel dizüstü bilgisayar sürümüyle sağlanan 32 GB DDR4 ayrılmış bellek depolama + ek 1024 GB PCle SSD, ağır oyun dosyalarını, AutoCAD uygulamalarını, mimari tasarım ve modelleme yazılımı güncelleme yükleyici dosyalarını vb. depolamak için oldukça yeterlidir. Bu, bir yığın veriyi depolamak için oldukça geniştir.

Artıları

 • 4 Hücreli lityum dayanıklı lityum iyon pil ile birlikte gelir.
 • Bluetooth 4.2 HD ses hoparlörü.
 • 4K+ oyun çözünürlüğüne sahip ultra geniş 15.6 ekran.
 • Ağır exe indirici dosyalarını çalıştırmak için 6 GB ayrılmış grafik belleği RAM.
 • 10/100/1000 Mbps Ethernet bağlantısı.
 • Dizüstü bilgisayarınızda sağlanan ek 1 TB PCIe SSD bellek yuvası.

Eksileri

 • Optik sürücü veya dokunmatik ekran sağlanmaz.

5. Acer Predator Helios 300

2022'de Mimarlar İçin En İyi Dizüstü Bilgisayarlar
 • Windows 10 Home 64 Bit ile 10. Nesil Intel Core i7-10750H 6 Çekirdekli İşlemci (5,0 GHz’e kadar)
 • 6 GB ayrılmış GDDR6 VRAM ile hız aşırtılabilir NVIDIA GeForce RTX 2060 içerir.
 • 15,6″ Full HD (1920 x 1080) Geniş Ekran LED arkadan aydınlatmalı IPS ekran (144Hz Yenileme Hızı, 3ms Overdrive Tepki Süresi, 300nit Parlaklık ve…

Asus TUF Gaming’in adı birinci önceliğiniz olsa da, satın alma listenizde Predator Helios 300 varsa, Acer adı da ikinci bir seçenek değil. Bunun nedeni, Predator Helios’un oyun fanatikleri için pazarını uzun süredir hazırlamış olması.

10. nesil dizüstü bilgisayar, Intel Core i7-10750H işlemci ile birlikte gelir. 6Core işlemci 5.0 GHz’e kadar hızlanır. Hız aşırtılabilir NVIDIA GeForce RTX 2060 işlemci belleği, 6 GB ayrılmış GDDR6 VRAM ile birlikte gelir.

Güçlü bir 6GB video RAM ile, yüksek grafik yoğunluklu uygulamaları çalıştırmak için beklemeniz gerekmez. Exe uygulamasını çalıştırmak için tek yapmanız gereken ‘çalıştır’ düğmesine tıklamak.

16GB DDR4 RAM bellek, büyük miktarda dosya verisini kaydetmek için yeterli alana sahiptir. Hepsini yürütmeyi planlıyorsanız, anında tıklamanız gerekir.

15,6 inçlik full HD geniş ekran, LED arkadan aydınlatmalı bir ekrana sahiptir. 3 ms aşırı hız tepki süresine sahip 144 Hz yenileme hızı, 300 nit parlaklığa sahiptir. 512 GB NVMe SSD, 2 M.2 yuvasıyla birlikte gelir. Bu yuvalardan biri yükseltilebilir.

Yükseltilebilir yuvalar, sisteminize ek bilgi eklemek ve depolamak için bellek alanınızı genişletmede oldukça etkilidir. 4 bölgeli RGB arkadan aydınlatmalı klavyenin estetik görünümü ve hissi, yoğun bir oyun oturumu sırasında hızlı vuruşlar yapabilir.

Bağlantı seçenekleri söz konusu olduğunda, Helios Predator 300’ün oldukça akıllı olduğunu ve diğer dizüstü bilgisayar modellerini geride bıraktığını göreceksiniz. Killer Double shot Pro Wireless AX 1650i 802 bağlantı seçeneği 11ax’a sahiptir.

Bu dizüstü bilgisayarla sağlanan Wi-Fi 6 desteği, yakındaki mevcut yerel ağ cihazlarını bağlamanıza yardımcı olur. Cihazınız bağlandıktan sonra sınırsız gezinmenin keyfini çıkarın, mimari eklentilerle ilgili güncellemeleri sisteminize yükleyin. Bu dizüstü bilgisayarla birlikte verilen 4. nesil 3D fan, aşırı ısındığında CPU işlemcinizi serin tutar.

Artıları

 • DTS X ultra ses.
 • Ek Bluetooth teknolojisi ile birlikte gelir.
 • Yüksek tanımlı 4K+/grafik görevi için 16 GB DDR4 RAM bellek depolama + 6 GB DDR6 VRAM.
 • Yüksek çözünürlüklü oyun hissinin keyfini çıkarmak için ultra net ses efekti.
 • Killer Ethernet E2600 10/100/1000 Gigabit LAN bağlantı seçeneği mevcuttur.
 • Sağlanan yükseltilebilir SSD yuvası.