Windows 11 ve Windows 10 Arasındaki Farklar

Windows 11 ve Windows 10 Arasındaki Farklar
Windows 11 ve Windows 10 Arasındaki Farklar

Microsoft’un Windows 11’i, aşamalı olarak kullanıma sunulmaya devam ediyor. 2022’nin ortasına kadar tüm uyumlu cihazlarda kullanılabilecek. İster bilgisayarınıza vurmasını bekliyor olun, ister yeni işletim sistemini indirmiş olun veya güncellemeye değip değmediğini ölçüyor olun, Windows 11’in Windows 10’dan ne kadar farklı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Microsoft’un en yeni işletim sistemi, daha çok Mac benzeri bir estetiğe sahiptir; üretkenliği artıran özellikler. Ayrıca, Windows 11 ile bilgisayarınızda Android uygulamaları edinebilirsiniz , yalnızca birkaç önemli iyileştirmeden bahsetmek gerekirse, Microsoft’un yaptığı büyük değişiklikleri ve gerçekte neyin farklı olduğunu inceleyelim. En sevdiğimiz Windows 11 özelliklerini ve bunların nasıl kullanılacağını,  Windows 11’de isteyip de alamadığımız her şeyi ve varsayılan arama motorunuzu nasıl ayarlayacağınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Tasarım ve arayüz

Windows 11, işletim sistemine yepyeni, daha Mac benzeri bir arayüz getiriyor. Yuvarlak köşeleri ve pastel tonları ile sade bir tasarıma sahiptir. İkonik Başlat menüsü, Görev Çubuğu ile birlikte ekranın ortasına da hareket eder. Ancak, isterseniz bunları Windows 10’da olduğu gibi sola taşıyabilirsiniz.

Android uygulama entegrasyonu

Android uygulamalarını Windows 11’de bilgisayarınıza indirebileceksiniz. Android uygulamaları artık Windows 11 için Microsoft Store, Amazon Appstore aracılığıyla kullanılabilir. Samsung Galaxy telefonunuz olsa bile, Windows 10’da Android uygulamalarına erişmenin birkaç yolu vardır. Bu, Windows kullanıcılarının yıllardır beklediği bir özellik ve birleştirme yönünde başka bir hamleyi işaret ediyor; mobil ve dizüstü bilgisayar cihazları. 

Daha iyi sanal masaüstü desteği

Windows 10’a kıyasla Windows 11’de farklı sanal masaüstleri oluşturmayı ve bunlar arasında geçiş yapmayı daha kolay bulacaksınız. Windows 11, sanal masaüstlerini Mac’lere benzer bir şekilde kurmanıza izin verir. Kişisel, iş, okul veya oyun için aynı anda birden fazla masaüstü arasında geçiş yapılmasına olanak tanır. Windows 10’da bunu kurmak ve kullanmak daha zordu.

Monitörden dizüstü bilgisayara daha kolay geçiş

Snap Layouts ve Snap Groups sayesinde farklı pencere ve uygulama gruplarını bir arada gruplandırmak ve bir masaüstü ile monitör arasında geçiş yapmak daha kolay olacak. Yeni işletim sistemi, Snap Groups ve Snap Layouts adı verilen ve aynı anda kullandığınız uygulamaların görev çubuğunda yer alan ve daha kolay görev geçişi için aynı anda açılıp küçültülebilen koleksiyonları olan özellikleri içerir. Ayrıca, açık pencerelerinizin bulunduğu yeri kaybetmeden bir monitörü kolayca takıp çıkarmanıza izin verir. 

Görev Çubuğuna Microsoft Teams eklendi

Microsoft Teams, daha kolay görüntülü arama için Windows 11’de doğrudan Görev Çubuğuna yerleştirilmiştir. Teams bir facelift alıyor ve doğrudan Windows 11 görev çubuğuna entegre edilecek, bu da erişimi kolaylaştıracak(ve biraz daha Apple’ın FaceTime’ı gibi). Windows, Mac, Android veya iOS’tan erişebileceksiniz. 

Widget’lar

Hava durumu, haberler, hisse senetleri ve daha fazlası hakkında bir bakışta bilgileri görmek için Windows 11’deki Görev Çubuğundan widget’ları başlatın. artık widget’lara doğrudan Görev Çubuğundan erişebilir ve istediğinizi görmek için onları kişiselleştirebilirsiniz. 

Gelişmiş dokunmatik ekran, ses ve kalem desteği

Microsoft, Windows 11’in tabletlerde kullanımını Windows 10’dan daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Tabletler için Microsoft, görev çubuğundaki simgeler arasında daha fazla boşluk ve hareketler ekleyerek dokunma deneyimini iyileştirmeyi amaçladı. Windows 11 ayrıca dijital kaleminize dokunsallık ekler, böylece not almak veya çizim yapmak için kullanırken titreşimleri duyabilir ve hissedebilirsiniz. Son olarak, işletim sistemi, sistem genelinde sesle yazma ve komutları tanıtır.

Oyun oynamayı geliştirmek için Xbox teknolojisi

Windows 11, daha iyi oyun için Xbox’tan bazı teknik eklemeler getiriyor. Windows 11, Windows PC’nizde oyun oynamayı geliştirmek için Xbox konsollarında bulunan Otomatik HDR ve DirectStorage gibi belirli özellikleri alacaktır. Bu, Microsoft için PC’leri ve Xbox konsollarını entegre etmeye yönelik başka bir hamleyi işaret ediyor. 

Microsoft’un Windows 11 ve Windows 10 Arasındaki Farklar Referans cnet.com