Toshiba’nın üçe bölünme planı borsada hisseleri düşürdü

Toshiba’nın üçe bölünme planı borsada hisseleri düşürdü.

Toshiba şirketi, cuma günü yıllarca süren skandallardan sonra Japon holdinginde radikal bir revizyon çağrısı yapan aktivist hissedarları yatıştırmak amacıyla üç şirkete bölünme planlarının ana hatlarını çizdi.

Hâlâ holdinglerin hakim olduğu bir ülkede nadir görülen bir hareket olan Toshiba’nın dağılması, ABD’nin endüstriyel güç merkezi General Electric’in genişleyen imparatorluğunu ilan ettiği ve Johnson & Johnson’ın da bölündüğünü duyurduğu aynı hafta geldi.

1875’te kurulan Toshiba, enerji ve altyapı bölümlerini tek bir şirkette barındırmayı planlarken, sabit disk sürücüleri ve güç yarı iletken işletmeleri başka bir şirketin omurgasını oluşturacak. Üçüncüsü, Toshiba’nın flash bellek yongası şirketi Kioxia Holdings ve diğer varlıklardaki hissesini yönetecek.

Son derece zarar verici bir kurumsal yönetim skandalından sonra gerçekleştirilen beş aylık bir stratejik gözden geçirmeden doğan plan, konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre, kısmen eylemci hissedarları hisselerini satmaya teşvik etmek için tasarlandı.

Ancak bir ayrılık, aktivist yatırımcıların Toshiba’nın özel olarak alınması yönündeki çağrılarına ters düşüyor ve bazı büyük hissedarlar plana itiraz edebileceklerini söyledi.

Revizyon, Japonya’daki piyasaların kapanmasının ardından duyuruldu, ancak şirketin Frankfurt’ta işlem gören hisseleri Cuma günü açılışta %4 düştü ve yatırımcıların hayal kırıklığını vurguladı. Hisseler daha sonra çok düşük bir hacimde hafifçe toparlandı.