Netflix, fiyatları Disney ve Amazon yüzünden Hindistan’da düşürdü

Netflix, fiyatları Disney ve Amazon yüzünden Hindistan'da düşürdü
Netflix, fiyatları Disney ve Amazon yüzünden Hindistan'da düşürdü

Netflix, fiyatları güçlü rakipleriyle daha iyi rekabet etmek için indirdi. Beş yıl önce Güney Asya ülkesinde hizmete girmesinden bu yana ilk kez Hindistan’daki yayın hizmetlerinin fiyatlarında düşüşe gitti. Kullanıcıların içeriği tek bir cihazda izlemesine olanak tanıyan temel planı için fiyatları %60 oranında azaltarak ayda 199 rupiye (2.62 $) düşürdü.

Yalnızca mobil cihazlara yönelik planının fiyatı, çeşitli planların genel fiyatlarının %18 ila %60 oranında düşmesiyle birlikte, çeyrekte 149 rupiye düşecek. Netflix yaptığı duyuruda, popüler televizyon programlarından birinin adını kullanarak, ancak herhangi bir gerekçe göstermeden yeni fiyatların “gerçek Para Soygunu'” olduğunu söyledi.

Netflix, yıllarca İngilizce dilde eğlence izleyen hanelerin çok daha yüksek gelirine atıfta bulunarak ürünlerini Disney ve Amazon gibi Hindistan’daki rakiplerinin çok üzerinde fiyatlandırdı. Bir eğlence endüstrisi analisti, Netflix hareketinin en büyük şehirlerin ötesine geçmeyi hedefleme çabasını yansıttığını söyledi. Mumbai’nin finans başkentinde bulunan analist, firma büyük rakiplerle rekabet ederken, “Bu pazarı ele geçirmek için maliyetleri düşürmesi gerekiyor” diye ekledi.

Amazon Prime Video ayda 179 rupi (2,36 $) alıyor, ancak Netflix’in aksine, kullanıcıların aynı hesaptan birden fazla cihazda aynı anda içerik izlemesine izin veriyor ve daha ucuz bir yıllık ödeme planı sunuyor. Disney ise tüm içeriğine 4K olarak 1.499 Hindistan rupisi (19.76 $) karşılığında erişim sağlayan yıllık bir premium plan sunuyor.

İcra Kurulu Başkanı Reed Hastings, daha önce Reuters’e verdiği bir röportajda, şirketin Hindistan’da fiyatlarını düşürme planı olmadığını söylemişti ve “Bir fiyatlandırma sorunumuz yok” diye ekledi. Netflix daha önce 2021’in Hindistan’daki en büyük yılı olacağını ve aralarında en iyi Bollywood oyuncularının yer aldığı filmler, stand-up komedi şovları ve orijinal dizilerin yer aldığı 40’tan fazla yeni oyunun piyasaya sürüleceğini söylemişti.