James Webb Uzay Teleskobu ilk fotoğrafını çekti

James Webb Uzay Teleskobu ilk fotoğrafını çekti. NASA tarafından 11 şubatta yayınlanan görüntü, bir yıldızdan gelen ışığı, teleskopun ana aynasının altın kaplamalı bölümlerinin her biri tarafından yansıtıldığı şekliyle gösteren bir bileşiktir. Önümüzdeki ay boyunca mühendisler, altıgen segmentlerin 18’ini de hizaya getirmek için bir dizi küçük ayar yapacak.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Webb gözlemevi proje bilimcisi Michael McElwain, bu görüntünün onlarca yıldır devam etmekte olan bir proje için kritik bir kilometre taşını temsil ettiğini söylüyor: “Webb’i uzaya fırlatmak elbette heyecan verici bir olaydı, ancak bilim adamları ve optik mühendisler için bu bir doruk anıdır” diyor.

NASA’ya göre Webb, 2 Şubat’ta görüntüyü çekmeye başladı. Webb için teleskop bilimcisi yardımcısı ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden astronom Marshall Perrin’e göre, 25 saat boyunca teleskop, Dünya’dan göründüğü şekliyle yaklaşık dolunay büyüklüğünde bir uzay parçası içinde 156 pozisyonu hedef aldı. Yakın Kızılötesi Kameranın 10 dedektörü, kabaca 2 milyar piksellik bir mozaik halinde bir araya getirilmiş toplam 1.560 görüntü aldı. “İlk gün bu kadar çok veriyi almak, Webb’in Dünya üzerindeki tüm bilim operasyonlarının ve veri işleme sistemlerinin en başından itibaren uzayda gözlemeviyle sorunsuz çalışmasını gerektirdi” diyor.

Webb Optik Teleskop Yöneticisi Lee Feinberg’e göre , birincil aynanın her bir parçası şu anda kendi teleskopu gibi çalışıyor. Feinberg, “18 noktanın hepsini belirledik ve bir sonraki adım, aynaların her birinin nasıl ayarlanması gerektiğini belirlemek için bir dizi yapmak” diyor. Sonunda, aynalar odaklanacak ve eğilecek, böylece tek bir ayna olarak birlikte çalışacaklar. Her şey plana göre gitmeye devam ederse, teleskop yaza kadar araştırma kalitesinde görüntüler almaya başlayacak. Feinberg, “Bu muhteşem teleskop sadece kanatlarını açmakla kalmadı, aynı zamanda gözlerini de açtı” dedi.

James Webb Uzay Teleskobu ilk fotoğrafını çektiBurak Boğa