İlk Apple bilgisayar 400 bin dolara satıldı

İlk Apple bilgisayar bundan 45 sene önce piyasaya sürülmüştü. Ronald Wayne, Steve Wozniak ve Steve Jobs Apple’ı 1 Nisan 1976 yılında California’da yer alan bir garajda kurmuşlardı. Hatta ilk Apple bilgisayar cihazının finanse işleri için Jobs minibüsünü satmak zorunda kalmıştı. Wozniak ise HP-65 modeline sahip bir hesap makinesini 500 dolara satmıştı.

1976 senesinde Steve Jobs ve aynı ismi taşıyan Steve Wozniak’ın tasarladığı bu ilk bilgisayar Amerika Birleşik Devletlerinde sergilenen bir müzayede ile satıldı. Steve ikilisinin geliştirmiş olduğu bu ürün tam 400 bin Amerikan Dolarına alıcısını buldu. Satılan bu bilgisayar, o dönemlerde tüketicilerin kullanımına sunulmak için satışı yapılan 200 adet Apple 1 ürününden sadece biri. Söz konusu bu bilgisayar Hawai koa ağacı gövdesinden imal edilmiştir. Ahşap bir kutu şeklinde özel bir tasarıma sahip olan bu Apple 1 bilgisayarı günümüzde şu anda hala çalışıyor durumundadır. Satışı yapılan bilgisayara ek olarak yanında kullanım kılavuzu ve iki kasetteki yazılımlar da bulunmaktadır.

Bu cihazın şu ana kadar sadece iki kullanıcısı bulunmaktadır. Apple 1 uzmanlarından Corey Cohen müzayede öncesi Los Angeles Times isimli gazeteye şu demeçleri verdi. “Bu antika ürün elektronik ve bilgisayar koleksiyoncuları için adeta bir tür kutsal kâse niteliğindedir. Bundan dolayı bu durum çoğu kişi için heyecan verici.”

Dünyada çalışır vaziyette olan 200 tane Apple 1 bilgisayarı olduğu tahmin ediliyor. Apple 1 ürününden bir tanesi de aynı zamanda 2014 yılında satılmıştı. Newyork’ta gerçekleşen bir müzayedede 905 bin dolara alıcı bulmuştu.

Apple şirketinin ilk ürünlerinden Apple 1 bilgisayarının müzayede evindeki satımi ile ilgili bir haber paylaştık.