FBI hack’lendi mi?

FBI Hack’lendi mi? Ajans ve güvenlik uzmanlarına göre, bilgisayar korsanları Cumartesi günü bir Federal Soruşturma Bürosu e-posta sistemini ele geçirdi. Olası bir siber saldırıya karşı da on binlerce uyarı mesajı gönderdi.

FBI yaptığı açıklamada, sahte e-postaların @ic.fbi.gov ile biten meşru bir FBI e-posta adresinden geldiğini belirtti. FBI, olaydan etkilenen donanımın “sorunun keşfedilmesi üzerine hızlı bir şekilde çevrimdışına alınmasına” rağmen, “Bu devam eden bir durum” dedi.

Tehdit izleme kuruluşu Spamhaus Project Twitter hesabından bazı açıklamalar yaptı. Bilgisayar korsanlarının olası bir siber saldırıya karşı on binlerce e-posta gönderdiğini söyledi. Spamhaus tarafından Twitter’da yayınlanan bir e-postanın bir kopyası şu şekilde, “Acil: Sistemlerdeki tehdit aktörü.”

Bloomberg News olayı Cumartesi günü bildirdi. FBI’dan yapılan açıklamada, hem FBI’ın hem de Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı’nın olaydan haberdar olduğu belirtilmiştir.

FBI nedir?

Federal Soruşturma Bürosu (Federal Bureau of Investigation) yani kısaca FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç istihbarat ve güvenlik gücünü temsil eder. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca Federal kolluk kuvveti organizasyonu olduğunu söylemek mümkündür. Bu birim ABD Adalet Bakanlığının yetki alanı altında çalışmaktadır. FBI, halihazırda ABD İstihbarat Topluluğu’nun üyelerinden biri konumundadır. Aynı zamanda Adalet Bakanı’na ve Ulusal İstihbarat Direktörü’ne bildirimlerini yapmaktadır.