En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı 2022

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı
En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı 2022 | Microsoft Defender gelişiyor, ancak yine de tek başına ona güvenmemelisiniz. Yine de bu, fazladan ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bilgisayarınızı ücretsiz olarak koruyabilmeniz için en iyi ücretsiz antivirüs uygulamalarını test ettik.

En İyi 5 Seçimimiz

 1. Avast One Essential
 2. AVG AntiVirus Free
 3. Bitdefender Antivirus Free for Windows
 4. Avira Free Security
 5. Microsoft Defender Antivirus

Kötü amaçlı yazılım yazmak büyük bir iştir – belki de yararlı veya eğlenceli yazılımlar yazmak kadar büyük. Kötü amaçlı yazılım türleri farklıdır, ancak hepsinin amacı aynıdır: para kazanmak. Kişisel verilerinizin çalınması gibi tehditlerle savaşmak için bir virüsten koruma yazılımına para harcamak zorunda kalmanız haksızlık gibi görünebilir. Ancak iyi bir haberimiz var size! Ücretsiz bir antivirüs çözümü seçerek bilgisayarlarınızı ve cihazlarınızı tek kuruş harcamadan koruyabilirsiniz.

Virüsten koruma yazılımınız kesinlikle mevcut kötü amaçlı yazılımların kökünü kazıma yeteneğine sahip olmalıdır, ancak devam eden görevi, fidye yazılımlarının, botnet’lerin ve diğer kötü program türlerinin tutunmasını önlemektir. Burada seçtiğimiz tüm ücretsiz antivirüs programları, gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılım koruması sunar. Bazıları, kötü amaçlı yazılım barındıran bir siteye asla göz atmamanızı veya kimlik bilgilerinizi bir kimlik avı sitesine devretme konusunda kandırılmamanızı sağlamak için mücadeleyi tarayıcıya alır.

İster inanın ister inanmayın, bu bedavalardan bazıları, ödeme için en iyi eşdeğerleri hariç hepsini yendi. Ve ücretsiz olduklarından, favorinize karar vermeden önce birkaçını deneyebilirsiniz.

1. Avast One Essential

Sonuç olarak:

Avast One Essential, Windows için etkileyici ücretsiz koruma ve macOS, Android ve iOS’ta biraz azaltılmış koruma sunar.

ARTILARI

 • Uygulamalı testlerimizde çok iyi puanlar aldı
 • Birçok mükemmel antivirüs laboratuvarı puanına sahip
 • Windows, macOS, Android ve iOS için koruma
 • Cömert VPN bant genişliği sınırı
 • Gizlilik ve performans özellikleri içerir

EKSİLERİ

 • Android’de sınırlı koruma, iOS’ta daha fazlası
 • Gelişmiş güvenlik duvarı özellikleri yok
 • Wi-Fi denetimi Yok
 • Birçok kullanışlı özellik yükseltme gerektirir

Neden Onu Seçtik

Avast, bir antivirüs endüstrisi olduğu sürece antivirüs koruması sağlıyor. Avast One Essential ile ücretsiz olarak ödüllü antivirüs korumasına ve çok daha fazlasına sahip olursunuz. Takip ettiğimiz bağımsız test laboratuvarlarının dördü de raporlarında Avast’ı içeriyor ve neredeyse her testte başarılı oluyor. Ayrıca kendi uygulamalı testlerimizde yüksek puanlar alır. Diğer koruyucu hizmetler, izin tabanlı bir fidye yazılımı koruma sistemi, temel bir güvenlik duvarı ve bant genişliği sınırlı bir VPN içerir.

Avast, ödeme yapan müşteriler için bazı özellikler saklı tutar. Örneğin, ücretsiz sürüm, eksik güvenlik yamalarına sahip uygulamaları tarayacak ve belirleyecek ve sizin komutunuzda bunları güncelleyecektir. Ancak uygulamalarınızı otomatik olarak güncel tutmayacaktır. Önemsiz dosyaların ve bozuk kayıt defteri öğelerinin bir listesini almanın hiçbir maliyeti yoktur; Bulunan pisliği temizlemek birinci sınıf bir özelliktir.

Birçok ücretsiz antivirüs yardımcı programı yalnızca Windows platformunda çalışır. Avast, macOS, Android ve iOS için değişen derecelerde korumaya sahiptir. MacOS sürümü laboratuvarlardan yüksek puanlar alıyor ve fidye yazılımı koruması, tarayıcı izleme temizleme ve VPN, tıpkı Windows’ta olduğu gibi çalışıyor. Android’de diğer özelliklerin yanı sıra antivirüs, VPN, gereksiz temizleme ve gizlilik koruması elde edersiniz, ancak hırsızlık önleme belirgin şekilde yoktur. Yaygın olduğu gibi, iOS kapsamındaki koruma sınırlıdır, ancak VPN, sahte ve kötü amaçlı web sitelerini filtreleme ve fotoğraflarınız için ekstra koruma içerir.

Kimin İçin

Güvenlik yazılımını sıkıcı olmaktan çok ilginç buluyorsanız ve tam bir güvenlik paketi satın almamanızın tek nedeni kısıtlı bir bütçeyse, Avast One Essential tam size göre. Ticari Avast One paketi doğal olarak daha fazlasını yapar, ancak bu ücretsiz sürüm özelliklerle doludur. Sadece Windows PC’leri değil, tüm cihazlarınızı korumak için kullanabilmeniz, pastanın üzerinde kremadır.

2. AVG AntiVirüs

Sonuç olarak:

AVG AntiVirus Free, Avast Free Antivirus ile tam olarak aynı mükemmel antivirüs koruma motorunu, kullanışlı bonus özellikleriyle birlikte sunar.

ARTILARI

 • Tüm uygulamalı testlerimizde çok iyi puanlar aldı
 • Ücretsiz
 • Önyükleme zamanı taraması, kalıcı kötü amaçlı yazılımları kaldırır
 • Bazı faydalı bonus özellikleri

EKSİLERİ

 • İlk tarama ortalamadan daha yavaş
 • Bulunan performans sorunlarını düzeltmek için yükseltme gerekiyor
 • Önyükleme zamanı taraması çok yavaş olabilir

Neden Onu Seçtik

2016 yılında Avast, AVG’yi satın aldı. Virüs girdikten sonra, her iki ürün de kasanın altında tam olarak aynı antivirüs teknolojisini kullanır. AVG AntiVirus Free’yi yüklediğinizde, Avast’tan aldığınız aynı güçlü korumayı alırsınız. Tüm laboratuvarlar AVG hakkında rapor vermediğinden, ikisinin toplam laboratuvar puanları farklıdır. Aslında, AVG’yi atlayan laboratuvar Avast’a düşük puan veren tek laboratuvar olduğundan, AVG öne çıkıyor.

Avast gibi AVG de korunan dosyalarda yapılan tüm yetkisiz değişiklikleri yasaklayarak fidye yazılımlarına karşı koruma sağlar. Ve Avast gibi, AVG’nin ücretsiz sürümü de gereksiz dosyaları ve diğer performans kayıplarını tespit edecek, ancak siz ödemediğiniz sürece hiçbir sorunu çözmeyecektir. Bonus özellikler arasında sağlamlaştırılmış bir tarayıcı, alışveriş için bir anlaşma bulma aracı ve basit bir ağ güvenliği denetçisi bulunur.

Kimin İçin

Her kullanıcı Avast One Essential’ın neredeyse süit düzeyindeki özelliklerini istemez ve herkesin platformlar arası korumaya ihtiyacı yoktur. Odak noktanız hem kötü amaçlı yazılımlara hem de kötü amaçlı veya sahte web sitelerine karşı güçlü korumaysa, AVG, Avast ile aynı korumayı ancak daha basit, daha geleneksel bir pakette sunar. Kullanıcı arayüzü de önemli olabilir. Hem Avast hem de AVG, yaygın bir uluslararası varlığa sahiptir, ancak farklı bölgelerde popülerdir.

3. Bitdefender Antivirüs

Sonuç olarak:

Windows için Bitdefender Antivirus Free, ticari Bitdefender Antivirus Plus’ta bulunan aynı temel antivirüs teknolojisini sunar ve minimum eklentilerle antivirüs korumasının temel görevine odaklanır.

ARTILARI

 • Ücretli Bitdefender ile aynı çekirdek antivirüs koruması
 • Bağımsız test laboratuvarlarından mükemmel puanlar
 • Uygulamalı testlerimizde çok iyi puanlar aldı
 • Önceki ücretsiz sürümde bulunmayan bazı özellikleri içerir
 • Ücretsiz

EKSİLERİ

 • Fidye yazılımına özel korumadan yoksun
 • İlk kez tam taramada olağandışı yavaş

Neden Onu Seçtik

Windows için Bitdefender Antivirus Free, Bitdefender Antivirus Plus’ın tam olarak özü olan temel koruma sunar. Gerçekte, daha çok Bitdefender’ın paketine benziyor, ancak birçok özelliği devre dışı bırakılmış. Kilitli özelliklerin çoğu mantıklı, ancak fidye yazılımı düzeltme ve güvenlik açığı taramasının olmaması bir eksiklik. Artı tarafta, olağandışı savunma zaman çizelgesi, Bitdefender’ın bir saldırıyı tam olarak nasıl durdurduğunu gösterir. Ve kötü niyetli ile hileli (kimlik avı) web sitelerine karşı savunması rakipsizdir.

Ticari antivirüsü tercih ederseniz, bazı güvenlik paketi ürünlerinde bulunandan çok daha fazla özellik elde edersiniz. Bunlar arasında temel bir parola yönetim sistemi, güvenli tarama için sağlamlaştırılmış bir masaüstü, Windows’u devre dışı bırakan kötü amaçlı yazılımlardan kurtarmak için bir Kurtarma Ortamı ve bir Wi-Fi güvenlik analizörü bulunur. Bunların hiçbiri bedava gelmiyor.

Kimin İçin

Bitdefender, güvenlik dünyasında mükemmel bir üne sahiptir ve şirketin araştırmacıları sık sık önemli keşifler hakkında rapor verir. Antivirüs koruması için böyle bir şirkete güvenmek akıllıca bir harekettir, ancak ticari sürümdeki özelliklerin bolluğu sizi erteleyebilir. Bu durumda, kafa karıştırıcı herhangi bir düzeltme olmadan size tam çekirdek koruma sağlayan Bitdefender Antivirus Free’yi deneyin.

4. Avira

Sonuç olarak:

Avira Free Security, güvenlikle ilgili düzinelerce yardımcı programla temel antivirüsün ötesine geçer. Ancak, çoğu tam işlevsellik için ödeme gerektirir.

ARTILARI

 • Çoğunlukla mükemmel laboratuvar test puanları
 • Özellikler temel antivirüsün çok ötesine geçer
 • VPN ve şifre yöneticisi içerir
 • Ücretsiz

EKSİLERİ

 • Birçok özellik, tam işlevsellik için ödeme gerektirir
 • VPN için ciddi bant genişliği sınırlaması
 • Bazı uygulamalı testlerde düşük puanlar aldı

Neden Onu Seçtik

Avast’ın ücretsiz teklifi gibi, Avira Free Security de tam güvenlik paketinin ücretsiz bir sürümüdür. Tüm özellikler görünür durumda, ancak çoğu kilitli. Takip ettiğimiz laboratuvarların dördü de Avira’nın antivirüs teknolojisinin test edilecek kadar önemli olduğunu düşünüyor ve Avira birkaç klinker ile çoğunlukla mükemmel puanlar alıyor.

Avira, eksik güvenlik düzeltme ekleri nedeniyle savunmasız olan uygulamaları tarar, ancak bulunan sorunları manuel olarak düzeltmenize izin verir. Diğer özellikler arasında basit bir parola yöneticisi, bir alışveriş fırsatı bulucu ve reklam izleyicilerinin etkin bir şekilde engellenmesinin yanı sıra bant genişliği sınırlı bir VPN ve kapsamlı bir gizlilik ayarları denetleyicisi bulunur.

Belki de daha tartışmalı olan bir durum ise, Avira’da Crypto Ethereum madenciliği bileşeninin dahil edilmesidir. Bilgisayarınız onu destekleyecek kadar güçlüyse, Avira Crypto’yu yüklemeniz için bir teklif alırsınız. Bu bileşen, sizin için arka planda madencilik kripto para biriminde çalışır ve Avira süreci yönetir.

Kimin İçin

Basit bir antivirüs yerine tam kapsamlı bir güvenlik paketi mi istiyorsunuz? Ücretsiz olmayan bir özelliği yanlışlıkla tıkladığınızda sinirleriniz ara sıra yapılan reklam satış pencerelerini kaldırabilir mi? Avira Free Security tam size göre olabilir.

5. Microsoft Defender

Sonuç olarak:

Microsoft Defender Antivirus, başka bir antivirüs korumasına sahip olmayan Windows 10 bilgisayarları korur. İş görür, ancak yine de en iyi ücretsiz veya ücretli üçüncü taraf antivirüs araçlarını geçemez.

ARTILARI

 • Windows’ta yerleşik
 • Çok iyi uygulamalı kötü amaçlı yazılım koruma puanı
 • Basit fidye yazılımı koruması
 • Başka bir virüsten koruma yazılımı yoksa her zaman açık

EKSİLERİ

 • Kötü kimlik avı algılama puanı
 • SmartScreen Filtresi yalnızca Microsoft tarayıcılarını korur
 • Garip tarama zamanlaması

Neden Onu Seçtik

Microsoft Defender Antivirus olmadan ücretsiz antivirüs yazılımı tartışması tamamlanmış sayılmaz. Üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımınız yoksa veya virüsten koruma aboneliğiniz sona ererse, Defender korumanızın başlığını alır. Başka bir virüsten koruma yazılımı ekler veya yeniden çalıştırırsanız, Defender sessizce kenara çekilir.

Bu, korumanız için Defender’ı kullanma konusunda çok hevesli olduğumuz anlamına gelmiyor. Bazı laboratuvar testlerinde iyi puanlar alır, ancak diğerlerini geçemediği durumlar olur. Aynı şekilde uygulamalı testlerimizde bazı yüksek puanlar ve bazı çok düşük puanlar alıyor. Tipik Microsoft tarzında, hileli ve kötü niyetli web sitelerine karşı koruması yalnızca Edge’de çalışır. Bu iyi, ama daha iyisini yapabilir.

Kimin İçin

Hey sen! Bu yazıyı okurken uykuya dalan kişi. Antivirüsü derdini umursamayan, farklı bir antivirüs kurmaya erinen kişi. Bu senin için! Korumasından yararlanmak için tam olarak hiçbir şey yapman gerekmez.

Kaspersky Neden Burada Değil?

Kaspersky Security Cloud Free, yalnızca ücretsiz bir antivirüs değildir; Kaspersky’nin üst düzey çapraz platform güvenlik paketinin sadeleştirilmiş bir sürümüdür. Kaspersky’nin antivirüs hüneri, genellikle ona mükemmel veya mükemmele yakın derecelendirmeler atayan bağımsız test laboratuvarlarını hayrete düşürüyor. Maalesef artık tavsiye edemeyiz. İşte nedeni.

Kaspersky, yıllarca Rus kökenlerine dayanan suçlamalar ve kınamalarla karşı karşıya kaldı, ancak suçlamaların hiçbiri kötü niyetli davranışlara dair somut kanıtlarla desteklenmedi. Biz, her zaman şirketin etrafındaki dedikodulara değil, ürünlerin yeteneklerine odaklandık. Ancak, Ukrayna’daki mevcut savaş riskleri artırdı. Hükümetler ve üçüncü taraflar Kaspersky ile bağlarını kesiyor. FCC,  Kaspersky’yi ulusal güvenlik riski olarak etiketledi.

Üzerinde düşündükten sonra,  artık Kaspersky güvenlik ürünlerini satın almanızı, hatta bunları ücretsiz olarak kullanmanızı öneremeyiz. Yararlı bilgiler sağladıkları için incelemeleri bir uyarı ile yerinde bıraktık. Ancak en azından şimdilik Kaspersky ürünlerini “En iyiler” listemizden çıkarıyoruz.

Ücretsiz Antivirüs ve Ücretli Antivirüs Farkı

Ücretsiz antivirüs araçları bu kadar iyiyse, neden birileri ödeme yapsın? Birincisi, bu ürünlerin çoğu yalnızca ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. İşletmenizi korumak istiyorsanız, ücretli sürüme geçmeniz gerekir. Bu noktada, muhtemelen tam bir güvenlik paketine yükseltmeyi düşünmelisiniz. Sonuçta, tehlikede olan işinizin güvenliğidir.

Kişisel kullanım için bile, çoğu ücretli antivirüs aracı, ücretsiz muadillerinden daha fazlasını, bazen çok daha fazlasını sunar. Örneğin, Adaware ve ZoneAlarm’ın ücretli sürümleri, ücretsiz sürümlerde bulunmayan kötü amaçlı ve sahte web sitelerine karşı koruma sağlar. Ödeme yapan müşteriler için güvenlik duvarı koruması, uygulama kontrolü, platformlar arası destek ve güvenli olmayan Wi-Fi bağlantılarının tespiti gibi pek çok özelliği saklı tutar.

Ayrıca, birçok şirket ücretsiz sürümlerinin kullanıcıları için tam ölçekli teknik destek sunmamaktadır. Özellikle inatçı bir kötü amaçlı yazılım parçasını sisteminizden çıkarmak için ilk kez fazladan yardıma ihtiyacınız olduğunda, destek eksikliğinden pişman olabilirsiniz.

Bağımsız Antivirüs Laboratuvarı Test Sonuçları

Dünyanın her yerinde, bağımsız antivirüs test laboratuvarlarındaki araştırmacılar, günlerini antivirüs araçlarını test etmek için harcıyor. Bu laboratuvarlardan bazıları, bulguları hakkında düzenli olarak halka açık raporlar yayınlar. Bu tür dört laboratuvarı yakından takip ediyoruz: AV-Comparatives, MRG-Effitas, SE Laboratuvarları, ve AV-Test Enstitüsü. Ayrıca, satıcıların ICSA Labs ve West Coast Labs tarafından sertifikasyon için sözleşme yapıp yapmadığını da not ediyoruz.

Güvenlik şirketleri genellikle teste dahil olma ayrıcalığı için ödeme yapar. Buna karşılık, laboratuvarlar onlara ürünlerini iyileştirmeye yardımcı olabilecek ayrıntılı raporlar sağlar. Belirli bir satıcıyı içeren laboratuvarların sayısı, bir önem ölçüsü işlevi görür. Her durumda, laboratuvar ürünü test edilecek kadar önemli gördü ve satıcı fiyatın değerli olduğunu düşündü. Laboratuarlar, bir satıcının ücretsiz ürününü mutlaka test etmez, ancak çoğu satıcı, ücretsiz ürüne tam koruma sağlayarak ek özelliklerle premium sürümleri geliştirir.

En İyi Ücretsiz Kötü Amaçlı Yazılım Koruması

Bağımsız laboratuvarlardan alınan sonuçları dikkatle incelemenin yanı sıra, kendi uygulamalı kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma testimizi de gerçekleştiriyoruz. Her bir virüsten koruma yazılımını, çeşitli farklı kötü amaçlı yazılım türleri de dahil olmak üzere bir dizi kötü amaçlı yazılım örneğine maruz bırakır ve tepkisini not ederiz. Tipik olarak antivirüs, örneklerin çoğunu gördüğünde siler ve onları başlatmaya çalıştığımızda kalanlardan bazılarını algılar. Antivirüsün test sistemini bu örneklerden ne kadar koruduğuna bağlı olarak 0 ila 10 puan arasında bir kötü amaçlı yazılım engelleme puanı elde ederiz.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programı