Crack Yazılım Kullanmak

Bazı crackli yazılımları indirmek ve paradan tasarruf etmek mi istiyorsunuz? Tekrar düşünün — kötü amaçlı yazılım, güvenlik sorunları ve telif hakkı hırsızlığı riskiyle karşı karşıyasınız.

Yazılım satın almak pahalı olabilir. PC’niz için yeni bir yazılıma ihtiyacınız olduğunda, ücretsiz seçenekler arayabilir veya potansiyel olarak pahalı yazılımlar için ödeme yapabilirsiniz. Bazı insanlar, crackli veya yasa dışı yazılımlar indirerek bu maliyetlerden kaçınmaya eğilimlidir. Bu, dosya paylaşım siteleri aracılığıyla korsanlıkla çalınan ve çalıntı veya oluşturulmuş bir kilit açma kodu kullanılarak yasa dışı olarak erişilen bir yazılımdır.

Korsan Yazılım İndirmemek İçin 5 Güvenlik Nedeni

Kırılmış ve yasa dışı yazılımlar, tahmin edebileceğinizden daha fazla şekilde bir güvenlik riski oluşturabilir. Burada yasa dışı yazılım indirme ve kullanma risklerinden bazıları yer almaktadır.

1. Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşmalarına Neden Olabilir

Yasadışı yazılımların indirilmesi genellikle tehlikeli kötü amaçlı yazılımlarla doldurulur. Güvenlik şirketi Cybereason tarafından hazırlanan bir rapor, 500.000’den fazla makineye yalnızca bir kırık uygulamadan kötü amaçlı yazılım bulaştığını tahmin ediyor. Bir kullanıcı crackli yazılım indirip yükledikten sonra, içerideki kötü amaçlı yazılım bilgisayarından bilgi çalabilir. Hatta daha fazla kötü amaçlı yazılım indirmeye devam ederek sorunu daha da kötüleştirebilir.

Raporda yer alan kötü amaçlı yazılım, her türlü istilacı şeyi yapabilir. Raporda açıklanan iki özel kötü amaçlı yazılım parçası var, Azorult Infostealer ve Predator the Thief. Predator the Thief, tarayıcılardan şifreler gibi bilgileri çalar ve kripto para cüzdanlarını çalabilir. Veya kamerayı kullanarak fotoğraf çekebilir ve ekran görüntüleri alabilir, bu da çok kişisel verileri toplamasına olanak tanır. Azorult Infostealer ayrıca tarama geçmişi, kullanıcı adları ve parolalar, tanımlama bilgileri ve kripto para birimi bilgileri gibi bilgileri de çalar.

Digital Citizens Alliance tarafından yapılan daha fazla araştırma , yasa dışı yazılımların üçte birinin kötü amaçlı yazılım içerdiğini buldu. Ayrıca, yasa dışı kaynaklardan indirilen yazılımların, yasal kaynaklardan indirilen yazılımlara göre kötü amaçlı yazılım içerme olasılığının 28 kat daha fazla olduğunu buldu. Daha akıllı kötü amaçlı yazılımların çoğu kendini gizler. Bu nedenle, makinenizin güvenliğinin ihlal edildiğini bile bilmiyor olabilirsiniz. Virüs bulaştığını fark etmeden cihazınızı uzun süre kullanmaya devam edebilirsiniz.

2. Tehlikeli Web Sitelerini Ziyaret Etmelisiniz

Crackli yazılımlara şüpheyle yaklaşmanın bir başka nedeni de onu dağıtan web siteleridir. Crackli yazılımları indirmek için genellikle crackleme konusunda uzmanlaşmış siteleri ziyaret etmeniz gerekir. Bu siteler zaten yasanın yanlış tarafında. Bu nedenle, kullanıcılarına zarar vermemek için çok az teşvikleri vardır. Crack sitelerinde genellikle, tarayıcınızı daha tehlikeli sitelere gönderen açılır pencereler veya yönlendirmeler bulunur. Kendinizi reklam yazılımı tehditlerine ve hatta fidye yazılımı gibi risklere maruz bırakıyorsunuz.

3. Yazılım Çalışmayabilir

Yasadışı yazılım indirdiğinizde, gerçekten çalışacağının garantisi yoktur. Birçok şirket, yazılımlarının korsan olmasını önlemek için adımlar atıyor. Böylece, yazılımın hiçbir zaman ilk etapta çalışmadığını görebilirsiniz. Ya da sonunda çalışmayı bırakmadan önce bir süre çalışabilir. Ayrıca, crackli yazılımlar için güncellemeleri indiremezsiniz. Bu, yazılım için herhangi bir yeni özellik alamayacağınız anlamına gelir. Daha da önemlisi, güvenlik güncellemelerini almayacağınız anlamına da gelir. Bir yazılım parçasında bir güvenlik açığı bulunursa, yazılımdan sorumlu şirket genellikle mümkün olan en kısa sürede bir düzeltme yayınlar. Yazılımı güncellemeden kullanmaya devam ederseniz, daha fazla güvenlik tehdidine açık olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, makinenizdeki her türlü veriye erişmek için yazılımdaki güvenlik açıklarını kullanabilir.

4. Hukuki Sorunlara Yol Açabilir

Crackli yazılım indirmek ve kullanmak yasa dışıdır. Kullanırken yakalanırsanız, çeşitli sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Daha küçük sonuçlardan biri, yazılım satıcısı tarafından geçici veya kalıcı olarak engellenebilmenizdir. Örneğin, Adobe Photoshop’un bir kopyasını korsan olarak kullanırsanız, Adobe gelecekte yazılımlarından herhangi birini kullanmanızı engelleyebilir. İşiniz için bu yazılıma güveniyorsanız, bu ciddi bir soruna neden olabilir.

Bu özellikle crackli oyunlarda görülen bir sorundur . Bir oyunu yasa dışı olarak indirir ve çevrimiçi oynamaya çalışırsanız, yakalanabilirsiniz. Ve eğer öyleyseniz, kendinizi yalnızca o oyundan değil, aynı zamanda Xbox Live gibi çevrimiçi oyun platformlarından da yasaklanmış olarak bulabilirsiniz. Bu, o platformu kullanarak çevrimiçi oyun oynamanızı engeller. Alternatif olarak, korsan yazılımla yakalanırsanız para cezası alabilirsiniz. ABD’de bu cezalar 250.000 ABD Dolarına kadar çıkabilir. Korsan yazılım dağıtırken yakalanırsanız, hapis cezasıyla bile karşı karşıya kalabilirsiniz.

ISP’nizde(İnternet servis sağlayıcısı) başka bir sorun ortaya çıkabilir. Sizi yazılım korsanlığı yaparken yakalarsa, sizi yazılım satıcısına rapor edebilirler. Veya internet bağlantınızı engellemeyi seçebilirler. Bu, çoğu insan gibi, iş veya eğlence için evinizdeki internete güveniyorsanız, büyük sorunlara da yol açabilir. Bu da işletmeleri etkiliyor. Bir işletmenin yöneticisiyseniz ve şirketinizin cihazlarında yasa dışı yazılım varsa, sorumlu tutulabilirsiniz.

5. Ağınızdaki Diğer Cihazlara Bulaşabilirsiniz

Bazı insanların anlamadığı bir şey, kırılmış yazılımın yalnızca cihazınız için bir tehlike olmadığıdır. Ev ağınızı kullanarak internete bağlandığınızda, cihazınız; telefonlar, tabletler ve diğer bilgisayarlar gibi ağdaki diğer cihazlarla bilgi paylaşır. Bu, cihazınız kötü amaçlı yazılım tarafından ele geçirilirse, bu kötü amaçlı yazılımın yayılabileceği anlamına gelir.

Kötü amaçlı yazılım, kırılmış yazılım yoluyla bir cihazın güvenliğine girdikten sonra ağlar üzerinden seyahat edebilir. Bir aile üyesi crackli yazılım indirirse, tüm ailenin cihazlarının güvenliği tehlikeye girebilir. Birçoğunun yüzlerce hatta binlerce bilgisayardan oluşan ağları olduğundan, işletmeler için daha da kötü. Bir iş bilgisayarına crackli yazılım indiren bir kişi, indirmeyi yapmak için ev ağını kullanıyor olsa bile, tüm iş ağına kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir. Ve işinizin ağına farkında olmadan bile kötü amaçlı yazılım bulaştırırsanız disiplinli olabilir veya işinizi kaybedebilirsiniz.

Crackli Yazılım Kullanma Riskine Girmeyin

Crack yazılım kullanmak ile ilgili bazı güvenlik risklerini ortaya koyduk. Para cezalarıyla karşı karşıya kalmaktan kötü amaçlı yazılım bulaşmasına kadar, yasa dışı yazılım kullanmaktan kaynaklanan birçok risk vardır. Bir yazılıma paranız yetmiyorsa, kırık bir sürüm aramayın. Bunun yerine, ücretsiz veya açık kaynaklı bir alternatif arayın. Bol Şanslar…

Bu makale hazırlanırken https://www.makeuseof.com/ web sitesinden yararlanılmıştır.