CNC Programlama ve Operatörlüğü Bölümü Okunur mu?

CNC Programlama ve Operatörlüğü Bölümü Okunur mu?
CNC Programlama ve Operatörlüğü Bölümü Okunur mu?

CNC Programlama ve Operatörlüğü Bölümünün yurt dışındaki temel amacı, bir üretim tesisinde CNC (bilgisayar sayısal kontrolü) makine operatörü olarak ileri düzeyde istihdam arayan bireyler için gerekli donanım ve becerileri sağlamasıdır. Bireyler, teknik resim, hassas ölçüm, işleme ve CNC makine operasyonunda beceriler kazanıyorlar. Öte yandan manuel freze makinelerini, torna tezgahlarını ve çeşitli ekipmanları çalıştırmayı ve planlarda belirtilen toleranslar dahilinde parçalar üretmeyi öğrenmekteler. Ayrıca, CNC programlamayı, veri girişini ve CNC makine kurulumunu ve çalışmasını da öğreniyorlar. Ülkemizde de buna benzer bir eğitim modeli anlayışı benimsenirse kuşkusuz çok faydalı olacaktır.

KARİYER FIRSATLARI

Metal üreten işletmeler, bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) takım tezgahlarını programlamak ve çalıştırmak için bireyleri istihdam eder. Makine operatörü, makinenin doğru çalıştığını doğrular, takımları yönetir, programı düzenler ve malzemeleri işler. Yurt dışında çok sayıda şirket, bünyesinde cnc operatörlüğü eğitimi almış kişileri bulundurmaya özen gösteriyor. Türkiye’de de bu tür eğitimlerin artacağı yönünde bir izlenim söz konusu.

Şüphesiz CNC makine operatörleri ve programcıları için güçlü bir gelecek var. Bugün atölyeler bu işleri dolduracak vasıflı insan bulamıyor, bu yüzden çok yüksek talep var. Robotlar, daha gelişmiş becerilere sahip olmayan üretim atölyelerinde işçilere olan ihtiyacı azaltacaktır. Ancak insanların bu robotları yönetmesi ve programlaması gerekecek.

Sonuç

Cnc işleme, daha iyi teknolojiler geliştirilinceye kadar artmaya devam edecek. Hala geleneksel makine ve talaşlı imalata bağlı olan birçok sektör var. Gelecekte bu sektörler de cnc makineler kullanılacak.

Sebep:

  • Daha iyi kalite
  • Daha iyi üretkenlik ve ürün süresi
  • Daha az kusur ve daha fazla doğruluk ve birçok neden var.

Sonuç olarak, dünyadaki her şey bir şekilde işlenmiş parçalarla başlar, bu nedenle bu işler öngörülebilir gelecekte yüksek talep görmektedir.

CNC Programlama ve Operatörlüğü