Çin, küresel çelik üretimini Nisan’da yine düşürdü

Çin, küresel çelik üretimini Nisan'da yine düşürdü
Çin, küresel çelik üretimini Nisan'da yine düşürdü

Çin, küresel çelik üretimini Nisan’da yine düşürdü. Küresel ham çelik üretimi, Hindistan’ın artış kaydetmesine rağmen, Çin’in üretiminin yedinci ayda düşmesiyle bu yıl Nisan ayında arka arkaya onuncu ay düştü.

Dünya Çelik Birliği (worldsteel) verilerine göre, Nisan ayında küresel çelik üretimi yıllık %5,1 düşüşle 162,7 milyon tona (mt) geriledi. Verileri krediye alınan 64 ülke arasında üretimin yüzde 50’den fazlasını oluşturan Çin’in düşüş eğilimi göstermesi nedeniyle küresel üretim geçen yıl Temmuz ayından bu yana düşüşte. 

Bu yıl Ocak-Nisan döneminde dünya çelik üretiminin yıllık %7,1 düşüşle 619,1 mt olacağı tahmin ediliyor. Üretim, en son Haziran 2021’de yüzde 11 arttığında bir artışa tanık olmuştu. 

Yüreklendirici Özellik

Çin’in üretim düşüşü, küresel üretimdeki düşüşle neredeyse eşleşti. Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2 daha düşük çelik üretti. Takvim yılının ilk dört ayında üretimi %10,3 düşüşle 336.2 mt oldu. 

Ancak Çin üretiminin olumlu bir özelliği, Mart ayında 88,3 mt, Şubat ayında 83 mt ve Ocak ayında 81,7 mt ürettikten sonra yılın en yüksek seviyesi olmasıydı. Dördüncü Covid dalgası ve Pekin’in pandemi ile mücadele etmek için ilan ettiği karantinalar, üretiminin daha erken etkilenmesinin nedenleriydi. 

Mart ayında da Çin, virüs vakalarının iki katına çıkmasıyla iki yıl içinde pandeminin en kötü aşamasıyla karşı karşıya kaldı. Mayıs ve Haziran aylarında, Komünist ülkedeki hareket kısıtlamaları gevşetildiği için Çin üretiminde daha fazla gelişme görebilirken, Şanghay 1 Haziran’dan itibaren tüm kaldırımlardan tamamen açılacak. 

Hint Senaryosu

Hindistan’ın çelik üretimi Nisan ayında bir önceki yıla göre %6,2 artarak 10,1 mt oldu. Ancak üretim Mart ayında 10,9 mt ve Ocak ayında 10,8 mt’un altındaydı. Şubat ayında Hindistan 10.1 mt üretim yaptı. 

Hindistan’ın çelik üretimi geçen yıl Aralık ayından bu yana 10 mt’un üzerinde seyrediyor. Ocak-Nisan dönemi için worldsteel verileri, üretimin bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,5 artarak 42,3 mt olduğunu gösterdi.

Diğer ülkeler arasında, Japonya’nın üretimi %4,4 düşüşle 7,5 mt olurken, ABD’nin üretimi %3,9 düşüşle 6,9 ​​mt oldu. Ukrayna ile savaşına rağmen, Rusya’nın yıllık %0,6 artışla 6,4 mt üretim yaptığı tahmin ediliyor. 

Türkiye, Nisan ayında üretimin yüzde 1,6 artarak 3,4 mt’a yükseldiği diğer tek ülke oldu. İlk dört ayda sadece Hindistan üretimde artış kaydetti.  

thehindubusinessline.com

Çin, küresel çelik üretimini Nisan’da yine düşürdü