Huawei ve ZTE üzerindeki kısıtlamaları Biden artırdı

Huawei ve ZTE üzerindeki kısıtlamaları Biden artırdı. ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü, Huawei Technologies veya ZTE Corp gibi ABD denetleyicilerinden yeni donanım lisansları almanın güvenlik tehlikesi olarak kabul edilen organizasyonların önüne geçmek için bir yasa çıkardı.

ABD hükümetinin Çin telekom ve teknoloji organizasyonlarını ciddiye almak için en son çabası olan Güvenli Ekipman Yasası, 28 Ekim’de ABD Senatosu tarafından toplu olarak onaylandı. Daha önce ABD Meclisi tarafından 420’ye 4 oyla onaylanmıştı.

Yeni yasa, Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) şu anda kamu güvenliği için kabul edilemez bir tehlike oluşturan donanımlar için herhangi bir onay başvurusunu incelememesini veya onaylamamasını gerektiriyor.

FCC Komiseri Brendan Carr, komisyonun 2018’den başlayarak Huawei’den 3.000’den fazla başvuruyu onayladığını söyledi. Yasa, “Huawei ve ZTE gibi kuruluşlardan gelen belirsiz şeylerin bu noktada Amerika’nın yazışma kuruluşlarına yerleştirilemeyeceğini garanti etmeye yardımcı olacak.” dedi Carr.

Mart ayında, FCC, ABD değişim organizasyonlarının sağlanmasına yönelik bir 2019 yasası uyarınca kamu güvenliği için bir tehlikeyi temsil eden beş Çinli kuruluşu atamıştı.

Adı geçen kuruluşlar arasında Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co ve Zhejiang Dahua Technology Co gibi yakın zamanda atanan Huawei ve ZTE yer aldı.

Haziran ayında FCC, yetkililerin yasayı yönetmeye çalıştıklarında bile, ABD yayın iletişim ağlarında bu Çinli kuruluşlardan gelen donanım onaylarını boykot etme düzenlemesini ilerletmek için sürekli olarak bir oy kullandı.

Haziran ayındaki FCC oylaması Pekin’den direnç gördü.

Çin’in bilinmeyen servisinin bir temsilcisi olan Zhao Lijian, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, pratikte hiçbir kanıtı olmadan, aslında kamu güvenliğini ve Çin örgütlerini boğma konusunda devlet kabiliyetini kullanıyor” dedi.

Haziran ayında tanıtım onayı alan önerilen kararlara göre, FCC aynı şekilde Çinli kuruluşlara verilen daha önceki donanım onaylarını reddedebilir.

Haziran ayında Huawei, önerilen FCC güncellemesini “yanlış bilgilendirilmiş ve gereksiz yere düzeltici” olarak nitelendirmişti.

Geçen ay FCC, China Telecom’un ABD’li yardımcısının kamu güvenliği endişelerine atıfta bulunarak Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmasına yönelik onayı reddetmek için bir oy kullandı.

Huawei ve ZTE üzerindeki kısıtlamaları Biden artırdı başlıklı makaleyi sunduk.