45 Milyon Dolarlık Van Gogh Tablosu Hikayesi

Vincent van Gogh, Champs près des Alpilles, 1889.
Vincent van Gogh, Champs près des Alpilles, 1889.

Vincent van Gogh’un Fransız tımarhanesine bağlıyken yaptığı  Fields near the Alpilles (1889) tablosu önümüzdeki ay ilk kez müzayedede satışa çıkıyor. 45 milyon dolar civarında bir fiyat alması bekleniyor.

Bu manzara, yapıldığından beri özel ellerde kalmış ve hiçbir zaman halka açık olarak sergilenmemiştir. Daha önce tasarımcı Yves Saint Laurent ve ortağı Pierre Bergé’ye aitti ve 2003’te özel bir Avrupalı ​​koleksiyoncuya satılmıştı. O zamandan beri bir son kez el değiştirdi.

Van Gogh, çalışmalarını Güney Fransa’daki Saint-Rémy-de-Provence yakınlarındaki bir akıl hastanesinin girişinin dışında yaptı ve burada kendi kulağını kesmesine neden olan bir dizi sorunlardan sonra bir yıl boyunca tedavi gördü. Bu çalışmayı kardeşi Theo’ya, olaydan kurtulurken mektuplarda anlattı. Sadece ara sıra kurumu çevreleyen dış arazide resim yapmasına izin verildi. Benzer bir kırsal manzara, Kröller-Müller Müzesi’nde bulunmaktadır.

Christie’nin New York 20. yüzyıl akşam satışlarından sorumlu eş başkanı Vanessa Fusco, ARTnews’e verdiği demeçte, “Van Gogh’un olgunluk dönemine ait bu kalitede eserler piyasada nadiren bulunur,” dedi ve Alpilles yakınlarındaki Tarlalar’ı “Vincent’ın kendisininkiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı” olarak nitelendirdi.

Sanatçı, Arles’da yaşarken arkadaş olduğu postacı Joseph Roulin’e Alpilles yakınlarındaki Tarlalar ve diğer eserleri hediye etti. Roulin, eseri bir Fransız satıcısına sattığı 1900 yılına kadar çalışmaya devam etti. Alpilles yakınlarındaki tarlalar şu anda 1 Mart’a kadar Christie’nin Londra merkezinde sergileniyor. Daha sonra tablo, daha önce halka açık olacağı New York’a dönmeden önce müzayede evinin Taipei ve Hong Kong’daki karakollarını gezecek. 11 Mayıs’ta satışa çıkıyor.

45 Milyon Dolarlık Van Gogh Tablosu Hikayesi-Kaynak-artnews.com